Hlavná stránka

>

Správy

>

Keď sme s vami Tour: Hex oslávi 30 rokov na scéne troma špeciálnymi koncertami

Keď sme s vami Tour: Hex oslávi 30 rokov na scéne troma špeciálnymi koncertami

19.06.2019 - 10:30 | redakcia

Viac ako 1300 koncertov, desiatky úspešných hitov, deväť štúdiových a dva výberové albumy a mnohé významné hudobné ceny. To je bilancia jednej z najúspešnejších slovenských kapiel, ktorá tento rok oslavuje 30 rokov na hudobnej scéne. Pri tejto príležitosti chystajú špeciálne koncerty v Bratislave, Žiline a Košiciach.


ĎuďoFefe a Yxo sú spolu už 30 rokov, bubeník Tybyke sa k nim pripojil o pár rokov neskôr. Na prvom koncerte, ktorý sa konal 17. februára 1990 v bratislavskej Petržalke, síce ešte v zostave nebol, no prvý album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice (1992) už nahrali aj s ním. Je úctyhodné, že odvtedy to táto štvorica ťahá spolu bez prestávky až dodnes a aj vďaka tomu má stabilné miesto na vrchole slovenskej scény.

"S Ďuďom sme boli medzi siedmou a ôsmou triedou v pionierskom tábore. Vtedy strašne fičala Tublatanka a my sme si hovorili, že by sme aj my mali založiť kapelu. Tak vznikla skupina Hexenšus, a neskôr, keď sme to začali brať trochu vážnejšie, tak sme to skrátili na Hex, aby to lepšie vyniklo," spomína na začiatky skupiny basgitarista Tomáš "Yxo" Dohňanský.

Spevák, autor hudby a producent Peter "Ďuďo" Dudák má hudobné vzdelanie, od šiestich rokov sa učil hrať na klavír a vyštudoval Vysokú školu múzických umení. "Pre mňa bol dôležitý moment v prvej triede na gymnáziu, kedy sme boli na výlete vo vtedy ešte východnom Nemecku a tam som po prvýkrát počul skupinu The Cure. A doniesol som si odtiaľ nahratú kazetu. Tým sa zmenil môj hudobný vkus, ktorý som priniesol aj do našej tvorby. Rád si spomínam na revolučné mesiace, kedy sme nacvičovali náš prvý koncert v tejto zostave," hovorí líder kapely s úsmevom.


"Dokonale si pamätám rok 1990, keď som sa zoznámil s Dušanom Slimákom. Ten ma zaviedol ku skupine Hex, kam som sa následne infiltroval a doteraz sme spolu," konštatuje bubeník Tibor "Tybyke" Szabados. Úspešným skladateľským tandemom v skupine HEX je dvojica Peter Dudák a Martin Žúži, ktorí majú na konte megahity ako Keď sme sami, Nikdy nebolo lepšie či V piatok podvečer.

"Mali sme veľké šťastie na zloženie kapely. Skupiny sa rozpadajú z dvoch hlavných dôvodov - buď tam príde nejaká závislosť či drogy, pretože je to náročné a nevydržia ten tlak okolia. Druhým dôvodom sú individuality vnútri kapely. Keď sú na smetisku dvaja kohúti, ktorí majú príliš veľké egá, tak si myslia, že každý to dokáže sám lepšie. U nás bola dobrá konštelácia, s Ďuďom nám funguje skladateľská chémia a chalani to výborne dopĺňajú," prezradil textár a gitarista Martin "Fefe" Žúži.


30. narodeniny oslávi Hex na troch exkluzívnych koncertoch v Bratislave, Žiline a Košiciach. Fanúšikovia sa môžu tešiť na prierez celou tvorbou kultovej bratislavskej kapely od prvého hitu Madelaine až po megaúspešnú seriálovú skladbu Oteckovia. Nebudú chýbať špeciálni hostia, ktorých mená kapela prezradí postupne.

"Na koncert si pozveme špeciálnych hostí - bývalých členov kapely, muzikantov, ktorí s nami spolupracovali a ľudí, ktorých si vážime. Chceme vyskúšať aj nové aranžmány k niektorým pesničkám a akustické verzie skladieb. A plánujeme aj dychovú sekciu. Jedným z jej členov bude aj hráč na trúbke Peter Leto, ktorý s nami už hrá a má 30 rokov. Čiže toľko, koľko my oslavujeme," s úsmevom uzatvára Ďuďo.

Hex 30 - Keď sme s vami Tour 2019:

22. 11. - Bratislava, Stará Tržnica
26. 11. - Žilina, Dom Odborov
27. 11. - Košice, Historická radnica

Vstupenky:  

Hex 30 - Keď sme s vami Tour

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Viac s dozviete na oficiálnych stránkach skupiny www.hex.sk a www.facebook.com/HEXOFFICIAL.

Foto: Viktor Cicko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti