Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrela ikonická anglická speváčka Vera Lynn, hviezda z čias II. svetovej vojny

Zomrela ikonická anglická speváčka Vera Lynn, hviezda z čias II. svetovej vojny

19.06.2020 - 07:00 | redakcia

Vo veku 103 rokov zomrela vo štvrtok britská speváčka Vera Lynn, ktorej nahrávky a vystúpenia počas jedného z najtemnejších období histórie - druhej svetovej vojny - prinášali pozitívnu energiu nielen obyvateľom Britských ostrovov ale aj vojakom. Informovala o tom stanica BBC s odvolaním sa na jej rodinných príslušníkov.


Vera Lynn, ktorá sa narodila v roku 1917 v Londýne, svojimi skladbami ako The White Cliffs of Dover, There'll Always Be an England, I'll Be Seeing You či If Only I Had Wings dodávala odvahu obyvateľom počas bombardovania Británie. Počas vojny vystupovala pre spojeneckých vojakov vo viacerých krajinách vrátane Indie či Egypta.

Speváčka, ktorá mala šľachtický titul Dame, tento rok máji, pár dní pred 75. výročím víťazstva nad nacizmom, hovorila o statočnosti a obetiach, ktoré charakterizovali jej vojnovú generáciu. V tom istom mesiaci sa stala najstaršou interpretkou s albumom v top 40 UK Chartu, keď výber jej najväčších hitov Vera Lynn 100 po troch rokoch od vydania opätovne vstúpil do rebríčka na 30. mieste.

Zrejme jej k tomu pomohlo aj to, že kráľovná Alžbeta II. v apríli vo svojom príhovore počas karanténnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu spomenula jednu z jej najznámejších piesní - We'll Meet Again. Hudba Very Lynn sa tak v ťažkých časoch, po viac než siedmich dekádach, opäť stala symbolom nádeje a nevzdávania sa.


Britský premiér Boris Johnson na správu o jej úmrtí reagoval slovami, že jej šarm a magický hlas nadchýnali a povzbudzovali krajinu počas jedného z jej najtemnejších období. "Jej hlas bude žiť ďalej a tešiť srdcia budúcich generácií," vyhlásil politik. Charitatívna organizácia The Royal British Legion (RBL) nazvala Veru Lynn "nezabudnuteľnou britskou ikonou a symbolom nádeje pre ozbrojené sily v minulosti i súčasnosti".

Prečítajte si: Hviezda z čias II. svetovej vojny vydala album. Ako prvá vo veku 100 rokov


Pripomeňte si piesne Very Lynn v čerstvo zverejnenom oficiálnom playliste:Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti