Hlavná stránka

>

Správy

>

Martin Harich hráva na ulici. V každej krajine majú iné pravidlá, hovorí

Martin Harich hráva na ulici. V každej krajine majú iné pravidlá, hovorí

19.07.2017 - 11:00 | redakcia

Kým väčšina umelcov začína s hrávaním pre okoloidúcich na ulici a postupne sa presúva na väčšie pódiá, s Martinom Harichom je to trochu naopak. Hranie na ulici, nazývané busking, považuje za svoju duševnú hygienu. V rámci oddychových aktivít občas jazdí so svojou dodávkou po Európe a spieva na uliciach.


"Baví ma hrať ľuďom, ktorí ma nepoznajú. Každý deň si na nových miestach znovu a znovu získavať ich priazeň," hovorí o buskingu Martin Harich. Venoval sa mu aj minulý týždeň, počas ktorého vycestoval do Talianska.

Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Dánsko a mnoho ďalších krajín - tam všade už tento populárny slovenský spevák náhodným okoloidúcim na uliciach hral. V apríli počas predposledného buskingu dokonca nahral refrén nedávno predstavenej piesni Marylin Monroe, ktorá je pilotnou skladbou jeho nového albumu. Vydanie je naplánované na september.

Prečítajte si: Martin Harich v klipe Marilyn Monroe ukazuje páry, ktoré sa ľúbia na diaľku

Hráva sa aj v mínusových teplotách

Počas aprílovej cesty si Martin vyskúšal busking v mraze. Teplota bola niekoľko stupňov pod nulou. Počas cesty do Dánska sa totiž výrazne ochladilo, najmrazivejší set odohral na konci cesty v Kodani.

"Prvý deň v Kodani bol fakt mrazivý. Na ďalší sa počasie kúsok zlepšilo, a tak som vyrazil na ulicu Stroget v hlavnej časti centra. Je to taký kodanský Václávak. Tam, priamo pred predajňou Louis Vuitton, sa zišlo najviac ľudí počas tejto šnúry. A tiež sa pridal náhodný okoloidúci, ktorý mal pri sebe kachon, to sú také mobilné bicie," hovorí Martin Harich.


Vysvetľuje, že presne tieto momenty pri hraní na ulici má najradšej. "V Kodani som si takto zarobil pár drobných, otočil sa a išiel pomaly nazad domov. V noci som sa ešte po ceste zastavil na mieste, kde prebieha každoročne festival Roskilde," popisuje aprílovú cestu.

Uplynulý týždeň strávil Martin na buskingu opäť. Tentoraz vycestoval do Talianska. "Najviac ma bavilo hrať pri jazere Lago di Garda. Zišla sa tam skvelá spoločnosť ľudí, ktorých hudba naozaj baví," hovorí 21-ročný rodák z Liptovského Mikuláša.

Najťažší busking, pravidlá, zákazy a polícia

Najťažšou destináciou pre umelca hrajúceho na ulici je podľa neho Veľká Británia. Tam je totiž busking niečo ako národný šport a ľudia sa málokedy pristavia. Naopak, najviac oceňujú živú hudbu obyvatelia menších miest a aj tam, kde je busking zakázaný, ako napríklad vo Švajčiarsku alebo v niektorých talianskych mestách.

Každé mesto, kde sa hrať smie, má pre túto činnosť vlastné pravidlá. Napríklad v Drážďanoch musia umelci začať o pol, hrať maximálne tridsať minút a potom zmeniť lokalitu. Drážďany sú jedným z mála miest, v ktorých je legálne hrať s ozvučením. Buskeri tam preto jazdia radi a občas tam hrávajú známe osobnosti z celej Európy.

Martin Harich si užíva busking a cestovanie

"Osobne mám busking najradšej v menších mestách, kde bežne nikto nehráva. To súvisí aj s mojou vášňou cestovať a spoznávať nové, turisticky menej známe miesta," vysvetľuje Martin Harich. Podľa jeho slov tam ľudia bývajú prekvapení a spontánnejší.

"Sú miesta, kde sa hrať nesmie, prípadne je nemožné dodržať stanovené pravidlá. Napriek tomu tam ale idem. Vo Švajčiarsku síce nehrám dvojhodinové sety ako v Dánsku, kde je to v pohode. Hrá sa pätnásť minút a potom musím zmeniť miesto. Ľudia reagujú skvelo a polícia to rieši veľmi individuálne. Vždy je to o ľuďoch, či už sú od polície alebo miestni obyvatelia," smeje sa spevák.

Spieva hity svojich obľúbencov i vlastné skladby

V rámci buskingu Martin spieva a hrá najčastejšie piesne svojich obľúbených kapiel a spevákov, ktoré ľudia dobre poznajú. Sú medzi nimi napríklad piesne od Coldplay, U2, Robbieho Williamsa a ďalších. Repertoár dopĺňa aj svojimi vlastnými anglickými piesňami. Samozrejmosťou je, že hráva aj piesne na želanie.

"Keby som nerobil to, čo ma na hudbe baví najviac - písanie, skladanie, komponovanie, aranže - tak by som bol asi buskerom. Veľmi ma to baví. Buskingom sa dá zarobiť na to, aby človek mohol žiť a cestovať. Moje ciele a vízie sú ale iné, a tak si hranie na ulici nechávam ako príjemný relax a odpočinok," uzatvára Martin Harich.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Filip Vítek z agentúry Media Base.

Foto: archív speváka


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti