Hlavná stránka

>

Správy

>

Pozrite si videoklip k titulnej piesni novej slovenskej komédie Loli Paradička

Pozrite si videoklip k titulnej piesni novej slovenskej komédie Loli Paradička

19.07.2019 - 11:00 | redakcia

V slovenských kinách sa od štvrtka 18. júla premieta filmová novinka Loli Paradička, ktorú napísal a režíroval spisovateľ a scenárista Viťo Staviarsky spoločne so svojim starším synom Rišom. Režiséri si vybrali za titulnú skladbu pieseň Loli Paradička, ktorá sa vo filme objaví napokon v troch verziách a prepožičala filmu tiež svoj chytľavý názov. Teraz k nej predstavili aj videoklip.


Tvorcovia potrebovali v úvode zachytiť živelnosť jarmoku, prostredia, ktoré je neustále v pohybe, preto úvodné titulky filmu patria piesni Loli paradička, ktorú hrá na jarmoku rómska kapela. Muzikanti si takto na jarmokoch privyrábajú hraním pri stánkoch, či stoloch s občerstvením.

"Loli Paradička je chytľavá pesnička, ktorá zároveň vyvoláva otázku, čo tento názov znamená. Preklad jej textu znie: 'Červená paradajka v záhrade, kto mi ju utrhne, toho budem', a to nám sadlo do filmu aj po dramaturgickej stránke.  Naša hlavná hrdinka Veronka je ako z tejto pesničky. Zároveň táto pieseň celý príbeh prepája a objavuje sa v dôležitých momentoch," približuje výber skladby Rišo Staviarsky, ktorý je absolventom filmovej a televíznej réžie VŠMU v Bratislave.

Film sa nakrúcal počas 35 filmovacích dní, celkovo však vznikal viac ako štyri roky a bol robený ako nízkorozpočtový film. Jeho najväčšími devízami sú podľa tvorcov príbeh a kvalitné dialógy. Ocenili ho aj diváci na Art Film Feste, kde Loli Paradička získala Divácku cenu. Rišo Staviarsky verí, že ak má tvorca hudobný sluch a hudobné cítenie, budú znieť dobre aj dialógy. "Musíš mať v hlave tón, akým sa má veta povedať, a potom to predviesť aj hercom. Tento spôsob sme využili aj pri tomto filme."


Humor im je blízky

Hudba zvyčajne tvorí veľkú časť filmu, niektorí tvorcovia však, naopak, dokážu pracovať s tichom. Staviarski sú muzikálni, film spolu s Rišom strihal aj jeho mladší brat Juraj z kapely Fúzy Múzy. Muzikálnosť sa snažili preniesť do svojej snímky. "Máme radi, keď má film v sebe rytmus, a to nielen po hudobnej stránke. Aj hlášky, ktoré znejú vo filme, nám museli rezať a byť vtipné aj pre nás. Dúfali sme, že by sme to mohli potom preniesť aj na diváka."

O tom, že Rišo Staviarsky má humor rád, svedčí aj jeho stránka Glupe reči, kde stvárňuje niekoľko vymyslených charakterov. Najznámejší je Ďodik, hasič z Kendíc. Prioritne sa však živí ako jarmočný predajca, a práve toto prostredie inšpirovalo jeho a jeho otca Víťa Staviarskeho k napísaniu Loli Paradičky. Na hudbe k filmu spolupracovali s Ľudovou hudbou Štefana Cínu.


K snímke vyjde rovnomenný soundtrack s desiatimi skladbami vrátane scénickej hudby. "Som fajnšmekrom folklóru, Ľudovú hudbu Štefana Cínu, pozn. red.) dávno. Pripomenuli sa mi v Zem spieva a keď som si to pozrel spätne, povedal som si, že sa nám hodia ako kapela do jednej scény. Neskôr to už nebola len jedna scéna, ale aj hudba do celého filmu. Patria medzi top folklórne zoskupenia sa Slovensku," uviedol režisér.

Komédia o dvoch "nešťastníkoch"

Loli Paradička je romantická komédia o láske dvoch "nešťastníkov" z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed.

Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto "nekonvenčnú" dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku? Dozviete sa v kinách.


Redakciu Hudba.sk informoval za tvorcov film PR manažér Edo Kopček. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Loli Paradička


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti