Pred dvoma týždňami skupina Longital predstavila úvodný singel Rozpletám z nového albumu Divoko, ktorý vyjde 26. septembra vo vydavateľstve Slnko Records. Teraz prichádzajú s novým klipom k staršej pesničke Na horu a dolu, ktorá sa nachádza až na troch albumoch.

Pôvodne vyšla na štúdiovke Teraz (2010), ktorý Shina a Dano Salontay nahrali ešte ako duo. Po spojení s bubeníkom a klaviristom Mariánom Slávkom sa skladba natiahla na takmer dvojnásobnú dĺžku a stala sa z nej jedna z najuhrančivejších piesní na koncertoch. V novej živelnej podobe sa minulý rok objavila aj na albume A to je všetko?. Patrí k jeho vrcholom a rovnako dobre funguje aj v živej verzii so sláčikovým kvartetom, v ktorej vyšla na jar na koncertnej nahrávke Longital Suita (2016).

Na novom albume síce nebude, ale čerstvo zverejnený videoklip, v ktorom znie druhá spomínaná verzia, je ideálnym premostením k téme divokosti. Jeho hlavnými protagonistami sú totiž vlci v prekrásnej scenérii slovenských hôr. Novým vizuálom Longital zároveň štartuje spoluprácu s iniciatívou Všetko pre nič a lesoochranárskym združením VLK ako jej hlavným organizátorom. Cieľom je dôslednejšia ochrana slovenských lesov tým, že v nich človek nebude robiť nič.

Videoklip ku skladbe Na horu a dolu sa začal natáčať vo Vysokých Tatrách pred rokom, ale kvôli počasiu mohol byť dokončený až teraz. Panoramatické zábery slovenských lesov striedajú detailné spomalené pasáže a spolu tvoria kulisu k vlčej zápletke. Autorom klipu je Jakub Majerčiak s tímom filmárov, výtvarníkov a maskérov zo štúdia Redpoint, ktorý strávil v prírode veľa natáčacích dní, aby čo najautentickejšie stvárnil vlčí príbeh o ceste za slobodou. Masky vlkov vytvorila česká výtvarníčka Veronika Psotková a obliekli si ich tanečníci Michal Heriban, Viktória Bigošová a Radoslav Piovarči. Kreatívnym producentom videa je Ondrej Geče


"Po prvom pozretí klipu sme boli úplne hotoví. Chvíľu som aj rozmýšľal, či by si zábery vyrážajúce dych nezaslúžili skôr orchestrálnejšiu verziu skladby, ale všetci ma ubezpečovali, že takto je to správne," hovorí gitarista a spevák Dano Salontay s nadšením o videu, ktoré má aj environmentálny a hlbší spoločenský odkaz.

"Vlčím klipom Na horu a dolu a aj samotným albumom Divoko by sme chceli podporiť iniciatívu, ktorej víziou je dostať 5% slovenského územia pod vlastnú kontrolu tak, aby bolo chránené pred výrubmi, výstavbami ciest a inými zásahmi. Jednoducho, aby sa s ním nerobilo nič. Aby si príroda samotná bez človeka riadila svoje procesy a aby sme zbytočne nezasahovali do toho, čomu vlastne vôbec nerozumieme," vysvetľuje speváčka Jana "Shina" Lokšenincová.

Filozofia a ciele združenia VLK majú pre Longital dosah aj v bežnom živote. Podľa kapely by sme si v sebe mali nechávať nedotknuté územia, kde sa veci môžu diať sami od seba a z ktorých nakoniec vychádza aj samotná tvorba. Nie je nutné stále niečo umelo vymýšľať, organizovať, plánovať, prerábať seba aj iných a len sa možno oddať životu, nech si v nás slobodne žije.

"Veľmi sa to týka aj umeleckej tvorby a tento spôsob plne využívam aj vo svojom vydavateľstve Slnko Records, kde nezasahujem do toho, s čím naši muzikanti prídu. Nechávam ich prejsť si cestu samých, lebo to je najviac, čo môžu odo mňa dostať, najvyššie nezasahovanie. Paradoxne, v súčasnom svete máme s týmto najviac práce a ako hovorí VLK: Aby sa s lesmi nerobilo nič, my musíme urobiť veľa," uzatvára Shina.

Album Divoko vyjde presne o týždeň a kapela ho podporí koncertnou šnúrou v 23 mestách na Slovensku a v Českej republike. Špeciálnymi budú koncerty v Prahe (20. októbra v Divadle Archa spolu s Katarziou) a Bratislave (3. novembra v Nu Spirit Clube), kde Longital nový album pokrstí.

Prečítajte si: Longital rozplietli minulosť v Bielych Karpatoch a spojili hudobne nespojiteľné
 
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Viac sa dozviete na oficiálnej stránke kapely www.longital.com.

Súvisiaci interpreti: Longital