Hlavná stránka

>

Správy

>

Vec, Tono S. a Zuzana Mikulcová nahrali skladbu pre odvážnych ľudí novembra 89

Vec, Tono S. a Zuzana Mikulcová nahrali skladbu pre odvážnych ľudí novembra 89

19.11.2018 - 13:30 | Marína Valentovičová

Pod hlavičkou kampane Tváre slobody, ktorú spustilo O2 v spolupráci s Oliver Agency Central Europe ako poďakovanie luďom, ktorí v novembri 1989 bojovali za slobodu, priniesol projekt Ultrazvuk, stelesnený rapermi Vecom a Tonom S., silnú tematickú skladbu Tváre slobody.


Ultrazvuk je spoločný projekt, v ktorom spojili svoje sily raper Vec a Tono S. Prvýkrát sa fanúšikom predstavili v júli tohto roka, kedy prekvapili pesničkou vo sviežom funky štýle Teleport. Vtedy sa zdalo, že dynamické duo, ako sa sami označujú, bude skôr oddychovou záležitosťou. Pred pár dňami však zverejnili skladbu Tváre slobody a je jasné, že Ultrazvuk treba brať vážne. Pieseň je emotívnym poďakovaním pre odvážnych ľudí, ktorí sa v novembri 1989 rozhodli ísť na námestia bez ohľadu na následky s vierou v lepšiu budúcnosť. Tento odkaz dáva skladbe mrazivú silu.

"Vidím vás, ako ste tam vtedy stáli, novembrový severák, no pevné odhodlanie v tvári. Netušiac, čo povie zajtra ráno súdruh v práci, netušiac, či zajtra nebudete zase štvanci. 68 až 89 - chorá doba, tých dvadsať rokov stratených sa nesmie zopakovať. Ľudia sú unavení, nemá to kam pokračovať. Vy ste nám to vybojovali, je čas vám poďakovať," rapuje Vec v skladbe Tváre slobody, ktorú napísal spolu s Tonom S. 


Boj, ktorý sa neskončil

Kampaň Tváre slobody pripomína príbehy ľudí, ktorí sa postavili na námestia v novembri 89, a zdôrazňuje tiež doležitosť samotného odkazu, že sloboda nie je samozrejmosť. Na to vo svojej skladbe upozorňuje aj dvojica raperov. "Keď nestačí len dúfať, treba tam stáť. A vykričať si pľúca, lebo je sa o čo báť," spieva v refréne skladby Zuzana Mikulcová. Speváčka už s Vecom spolupracovala aj na skladbe Holubí magnet a v roku 2015 vydala svoj albumový debutový album Slová. Už 5. decembra vyjde jeho nasledovník, nahrávka Dievča

Ku skladbe Tváre slobody vznikol aj videoklip. Nesie sa v atmosfére novembra 89. Ľudia na námestí štrngajú kľúčmi, pričom sa situácia spája so súčasnosťou prostredníctvom postáv raperov. Klip režíroval Ďuro Bartoš a za kamerou stál Majo Žilinčan. Záver videoklipu už patrí archívnym záberom, keď dav na Námestí SNP kričal svoju zásadnú požiadavku "Sloboda".

Pieseň Tváre slobody je najmä poďakovaním za odvahu ľudí, ale je tiež silným prepojením so súčasnosťou, keď na rovnakom námestí ľudia žiadajú spravodlivosť a volajú po demokratickom právnom štáte. Vec sa pritom do tohtoročných protestov nepriamo zapojil aj pred pol rokom, keď nahral dvojsingel Slovák Krv na rukách. Kým prvá menovaná hovorí všeobecnejšie (sebaironicky) o tom, že náš národ ani zďaleka nie je bez chýb, druhá je priamo inšpirovaná vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.


Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Viktor Lamprecht


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti