Hlavná stránka

>

Správy

>

Kapela Maringotka prináša na svojom debutovom albume slovenský gypsy jazz

Kapela Maringotka prináša na svojom debutovom albume slovenský gypsy jazz

20.02.2019 - 12:00 | redakcia

Po deviatich rokoch koncertného hrania vydáva kapela Maringotka svoj debutový album. Nahrávka s názvom Poza bučky prináša originálny autorský slovenský gypsy jazz. Debut, ktorý vyšiel pod značkou Pavian Records, pokrstia v pondelok 25. februára v bratislavskom v Kafe Scherz.


Skladby debutového albumu postupne nosili do skúšobne gitaristi Róbert Schranz a Juraj Havlík, finálne aranžmány však vznikali v kapelnej atmosfére spolu s huslistom Pavlom Matejom a kontrabasistom Róbertom Raganom ml. 

"Maringotka vždy chcela nahrávať, ale vzhľadom na to, že skladby Djanga Reinhardta a Stéphana Grappelliho hrávajú už desaťročia rôzni hudobníci po celom svete, považovali sme za dôležité ísť do štúdia až potom, keď prinesieme niečo vlastné, autorské," vysvetľuje gitarista a skladateľ Juraj Havlík. "Začiatkom mája 2018 sme sa konečne zavreli do štúdia. Tam sme zavolali aj kamarátku Mišku Turcerovú, ktorá nám na soprán saxofóne vypomohla v skladbe Haluz."   

Názov Poza bučky so symbolikou

V roku 1979 vyšla básnická zbierka Tomáša Machanu s názvom Poza bučky. V tom istom roku  sa narodil aj Róbert Schranz, básnikov vnuk. Presne o tridsať rokov vzniká v Banskej Bystrici kapela Maringotka, o ďalšiu dekádu je na svete debutový album.

Trinásť autorských kompozícii z pera Róberta Schranza a Juraja Havlíka nahrala Maringotka za dva dni na začiatku mája 2018 v štúdiu JK acoustic v Borinke pri Bratislave. Grafiku obalu vytvorila mladá šikovná výtvarníčka Elena Čániová, ktorá má na svedomí aj ilustrovaný spevník Deža Ursinyho či knihy vydavateľstva Literárna bašta v Banskej Bystrici.      


Kapela Maringotka vznikla v roku 2009, kedy sa partia kamarátov rozhodla pripomenúť si blížiace sa 100. výročie narodenia belgického gitaristu Djanga Reinhardta, legendy gypsy jazzu či jazz manouche. Maringotka začala svojimi interpretáciami šíriť odkaz jeho hudby, koncertovala po Slovensku, Česku i Rakúsku.

V roku 2013 vyhrala súťaž Pódium mladých talentov na Bratislavských jazzových dňoch, čo jej o rok zaručilo otváranie jubilejného 40. ročníka  džezákov na hlavnom pódiu.  


Redakciu Hudba.sk informoval za kapelu PR manažér Peter Baláž z Pavian Records. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Martin Dúbravský


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti