Hlavná stránka

>

Správy

>

Exotický zvuk, slovenské texty. Fallgrapp vydáva očakávaný druhý album V hmle

Exotický zvuk, slovenské texty. Fallgrapp vydáva očakávaný druhý album V hmle

20.03.2017 - 11:50 | redakcia

Najviac cien získaných na jednom ročníku Radio_Head Awards. To je prvenstvo, ktoré už tretí rok drží kapela Fallgrapp. S debutovým albumom Rieka (2014) a singlom Vlasy formácia premenila na víťazstvo štyri z piatich nominácií. Očakávania od druhého albumu sú preto vysoké. Vychádza práve dnes, volá sa V hmle a prináša hudobné dobrodružstvo aj zaujímavých hostí.


Spolu s vydaním albumu, ktorý je plný objavnej hudby, exoticky znejúcich aranžmánov a lyrických textov, dnes Fallgrapp ponúkajú aj nový videoklip. Vznikol k piesni Vietor, netradične však nejde o video k jej plnej verzii, ale k skrátenej podobe skladby. Ide o zámer, akési navnadenie a vzbudenie očakávania. Pokračovanie klipu bude sprevádzať už zverejnenú skladbu Dym, ktorá je duetom speváčky Nory Ibsenovej s Jurajom Benetinom z kapely Korben Dallas.

Režisérom oboch videí je talentovaný český filmár Martin Smékal, autor zatiaľ najúspešnejšieho vizuálu skupiny k spomínanej piesni Vlasy. Do dnešného dňa má na Youtube vyše 560-tisíc pozretí. Nový klip možno skutočne vnímať ako teaser pre niečo väčšie - sériou sugestívnych obrazov vytvára atmosféru a napätie, no skončí tak náhle, že chcete viac. Navnaďuje tak nielen na pokračovanie samotného vizuálu, ale aj na vypočutie albumu, ktorý je od dnes k dispozicií v plnej dĺžke na Bandcampe. Už po prvom posluchu je jasné, že Fallgrapp posunuli svoju latku ešte o kus vyššie a nahrali jeden z najzaujímavejších albumov tohto roka, nielen v rámci domácej scény.


Medzi hosťami sú speváci, inštrumentalisti aj textárky

Nahrávka V hmle vychádza 20. marca v digitálnom formáte, na CD a tiež v limitovanej sérii vinylových LP platní. O vizuál albumu sa postaral grafický dizajnér Michal Rafaj. Podkladom prednej strany obalu je fotografia páru ľudí ležiacich v zadymenom priestore. Jej autorom je Michal Zahornacky, ktorému pri fotení asistoval producent a hudobník Jureš Líška. "Zadali sme si koncept, on fotil a ja som pobehoval s parostrojom okolo páru," hovorí s úsmevom zakladateľ a kreatívny líder projektu Fallgrapp.

Nahrávka opäť prichádza na trh pod hlavičkou vydavateľstva Gergaz, ktoré vydáva aj tvorbu medzinárodne úspešných producentov ako FVLCRVM alebo Jimmy Pé. Druhý menovaný spolupracoval aj na jednej zo štyroch inštrumentálnych skladieb bez textu. Prevažujú však piesne s vokalistami. Okrem hlavnej speváčky projektu Nory Ibsenovej a Benetina sa v jednotlivých kúskoch predstavia aj raper Vec, spevák Samuel Hošek a mladučký, len 13-ročný spevácky objav Nina Kohoutová.

Hosťami na albume sú aj basgitarista Luky Kakao a dánska violončelistka Ana-Tole. Na tvorbe textov sa v niektorých pesničkách okrem samotných interpretov podieľali aj Dagmar Mišíková či poetka Mirka Ábelová, ktorá má ako textárka na konte spoluprácu s Davidom Kollerom na jeho ostatnej štúdiovke ČeskosLOVEnsko (2015).


V hmle sa dá stratiť aj postupne objavovať

Rozdielov oproti úspešnému debutu Rieka je viacero a ich objavovanie bude pre fanúšikov prvotiny určite zaujímavým zážitkom. Jureš novinku približuje zo svojho pohľadu. "Myslím si, že album nepriamo nadväzuje na debut, ale v zásade je odlišný. Inšpiratívne bolo pracovať s vrstvením vokálov spevákov, aj mojím vlastným, a tiež s viachlasmi. Už len to, že na albume neznejú len ženské, ale aj mužské hlasy, je pre Fallgrapp niečo nové a iné," hovorí skladateľ a producent, ktorý začal na nových skladbách s kapelou pracovať už krátko po vydaní prvotiny.

"Hudba a texty vznikali po dobu celých troch rokov. Je cítiť vplyvy rôznych žánrov a umelcov, ale aj tak album drží podľa mňa pokope a pôsobí celistvo," pokračuje Jureš. "Je tam počuť naozaj všetko, ale zároveň som chcel, aby to bolo ľahšie uchopiteľné pre poslucháča. Oproti predošlému albumu tu chýbajú nejaké výrazné a ľahko zapamätateľné motívy. Možno aj preto ten názov V hmle, lebo je to celé také nejasné, nekonkrétne."

Dôvodom väčšej kompaktnosti nahrávky je aj prispôsobenie zvuku charakteru skupiny. Kým debutová nahrávka bola viac producentským počinom, na základe ktorého sa až po jej vzniku dala dohromady koncertná zostava, novinka je viac kapelovou tvorbou. "Cítim posun v aranžmánoch, vačšina piesní má pre mňa v sebe veľkú silu, každá má na albume miesto a plní svoju funkciu," dodáva hudobník, ktorý pred rokom a pol odišiel z práce, aby sa mohol venovať len hudbe.

"Bolo to nutné rozhodnutie, už som nevedel pracovať, a zároveň tvoriť hudbu, chodiť hrávať, skladať. Musel som niečo vypustiť. Keďže som mal nejaké peniaze nasporené, riskol som to. Zatiaľ nebanujem, ale človek nikdy nevie, čo príde. A tak žijem aj dnes, stále nemám nič isté, stále neviem, čo príde, ale žijem z toho, čo ma baví a čo chcem robiť," uzavrel Jureš.

Celý album V hmle si môžete vypočuť a podporiť kúpou na Bandcampe:Na turné pôjdu s Himalayan Dalai Lama

Necelé tri týždne po vydaní albumu vyrazí Fallgrapp v plnej osemčlennej zostave na turné po desiatich mestách na Slovensku aj v Česku. Na pódiu sa predstavia okrem Jureša (elektronika) a speváčky Nory Ibsenovej aj huslisti Michal Pagáč, Jakub Líška a Martin Semrič, gitarista Matej Kumpán, bubeník Petr Hanák a perkusionista Róbert Rehák.

Prvý koncert a krst sa uskutoční 7. apríla v Piano Clube v Trenčíne, ďalšie budú nasledovať v Žiline, Prešove, Košiciach, Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici, Brne, Prahe a napokon 27. mája v Kremnici. Na celom turné sa po boku Fallgrapp predstaví aj česká formácia Himalayan Dalai Lama a vo vybraných mestách zahrajú svoje dídžejské sety FVLCRVM a Petijee. Zoznam hostí však ešte nie je finálny, kapela sľubuje ďalšie prekvapenia.

Turné Fallgrapp + Himalayan Dalai Lama:

7. 4. - Trenčín, Piano Club + FVLCRVM
8. 4. - Žilina, Stanica + FVLCRVM
5. 5. - Prešov, Christiania + Petijee
6. 5. - Košice, Tabačka
12. 5. - Nitra, A cafe
18. 5. - Bratislava, MMC
19. 5. - Banská Bystrica, Záhrada - Centrum nezávislej kultúry
25. 5. - Brno, Fléda + FVLCRVM
26. 5. - Praha, Kino Aero
27. 5. - Kremnica, Akropola

Viac sa dozviete na stránkach www.facebook.com/Fallgrappwww.facebook.com/gergaz.

Text: Ghostwriter PR, Hudba.sk
Foto: Katarína Bell


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti