Hlavná stránka

>

Správy

>

Sú zo Spiša a majú svetový zvuk. Vypočujte si novinku Moon od dua The Priinks

Sú zo Spiša a majú svetový zvuk. Vypočujte si novinku Moon od dua The Priinks

24.04.2020 - 08:00 | redakcia

Z času na čas sa na Slovensku objaví mladý ambiciózny projekt, ktorý by ste na prvé počutie sotva zaradili medzi domáce kapely. Medzi takéto objavy jednoznačne patria The Priinks, dvojica talentovaných producentov z Gelnice, ktorých produkcia prekvapuje svojou originalitou a estetikou, ktorou sú fascinovaní.


Za projektom The Priinks stoja mladí hudobníci Martin Pisko a Marián Molek, ktorí sa aktuálne hlásia so skvelou novinkou Moon. Vo všeobecnosti býva noc a temnota spájaná s negatívnymi vecami, no táto skladba paradoxne hovorí o kráse nočnej atmosféry. Opisuje situácie, kedy je tma, ticho a samota vnímaná ako niečo príjemné. Oponuje tak konvenčným predstavám o spájaní šťastia s teplými slnečnými dňami. Nápad na hudobný podklad vznikol spontánne, tak ako aj pri ostatnej tvorbe. Nie je za tým žiadny prešpekulovaný postup, hoci jednotlivé nápady vyberajú veľmi precízne.

"Prvotný nástrel inštrumentálnej verzie pochádza od Maja. Budovanie štruktúry sme spoločne konzultovali od novembra 2019, priebežne sme dopĺňali vrstvy, až kým z toho nevznikol hudobný podklad pripravený na nahrávanie spevu. Ten sme nahrávali v multifunkčnej skúšobni v Prakovciach, kde sme nahrávali vokálne stopy aj pre predchádzajúce skladby. Okrem vokálov sa v tejto skladbe nevyskytujú žiadne ďalšie živé nástroje. Bola produkovaná elektronicky a už od začiatku v nej boli definované nástroje a sample zvuky, s ktorými sme pracovali pri aranžovaní. Následne sme riešili už len postprodukcia - mix & master, všetko vo vlastnej réžii," opisuje priebeh tvorby Martin Pisko.


Digitálny videoklip prepája estetiku s náladou 

"Vizuálnu stránku sme spoločne prekonzultovali a neskôr na nej pracoval Martin. Na rozdiel od našich predchádzajúcich hudobných klipov je tento prvý, kde sa fyzicky neobjavujeme, a zároveň je zatiaľ jediný, ktorý je vytvorený čisto digitálne. Kládli sme dôraz na prepojenie vizuálnej stránky s náladou, rytmom a gradáciou hudobnej stránky," približuje tvorbu videoklipu Majo Molek.

Začiatky projektu The Priinks sa datujú do roku 2017, kedy vydali svoj prvý singel s názvom Find. Obaja členovia sa poznajú už od základnej školy, kedy budovali svoje hudobné schopnosti vo vlastnom punk-rockovo ladenom projekte. Ich primárnym záujmom bolo a je vytvárať originálnu hudbu a texty v angličtine. Obaja sa radi inšpirujú v žánrových vodách rocku, popu či elektroniky, ale sú úplne otvorení aj iným žánrom, čo je cítiť pri tvorení, kedy vzniká fúzia týchto vplyvov, a dá sa definovať ako ich vlastná "priinks alternatíva".

Estetická stránka tvorby je pre nich rovnako dôležitá ako tá hudobná, pričom pri obidvoch preferujú minimalizmus. Vydali štyri single a klipy: Find, 1hour, The Evening Before a aktuálnu novinku Moon. Do budúcna plánujú naďalej spracovávať svoje hudobné skice a kreatívny proces tvorby premieňať na svoj jedinečný zvuk a vizuál.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Martin Hlavatý z AFL promotion. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti