Hlavná stránka

>

Správy

>

Vyšiel nový album Mira Žbirku Posledné veci, dokončil ho spevákov syn David

Vyšiel nový album Mira Žbirku Posledné veci, dokončil ho spevákov syn David

Miro Žbirka so synom Davidom
Zdroj: archív Mira Žbirku
20.05.2022 - 19:10 | redakcia

Nový album česko-slovenskej hudobnej legendy Mira Žbirku s názvom Posledné veci uzatvára jeho viac ako 50-ročnú autorskú cestu. Je na ňom dvanásť nových autorských piesní, ktoré hudobník zložil v priebehu posledných dvoch rokov a naspieval krátko pred svojim odchodom do hudobného neba.Štyri zo skladieb na albume Posledné veci sú zhudobnenými textami básnikov Joža Urbana, Václava Hrabě a Daniela Heviera. Krátka báseň Posledné veci z Hevierovej rannej zbierky poézie Vták pije z koľaje (1977) je aj názvom celého albumu. V rádiách z neho úspešne boduje duet otca so synom v skladbe Nejsi sám.

Album Posledné veci uviedli do života v stredu večer (18.5.), dva dni pred oficiálnym vydaním, v pražskej galérii Lucerna krstná mama Katarína Knechtová a producenti albumu David Žbirka a Patrick James Fitzroy. Prešovská speváčka pokrstila album lupienkami bieleho kvetu podľa známeho Žbirkovho hitu.

Prečítajte si: Komorný a dojímavý: Postrehy a zimomriavky z krstu Posledných vecí Mekyho Žbirku

David Žbirka: Práca na tomto albume bola pre mňa veľká škola

David Žbirka, ktorý bol Mekym poverený dokončením a produkciou albumu, ho nahral spolu s anglickým producentom Patrickom Jamesom Fitzroyom v londýnskom štúdiu Konk, ktoré sídli v londýnskej štvrti Musswell Hill, odkiaľ pochádzala Mekyho mama a patrí Rayovi Davisovi, lídrovi Mekyho obľúbenej skupiny The Kinks.

"Cítim hlavne úľavu, pretože to bol projekt, ktorým som žil každý deň od konca roka 2021 až doteraz. Takže cítim úľavu, že to je konečne hotové a že to snáď dobre dopadlo. Rozhodne to bola veľká škola, veľa som sa učil v procese produkovať rôzne iné štýly, zvuky a nálady. Ja počúvam všetko možné, rôzne štýly, ako ich počúval aj skladal otec. Od začiatku bolo jasné, že ten album bude bohatý a pestrý, ale rozhodne som sa mal čo učiť,“ povedal pre TASR producent albumu David Žbirka.


"Byť krstnou mamou Mekyho albumu je hlavne obrovská pocta a ja som šťastná, že ňou môžem byť. Meky ma zavolal spievať s ním niektoré jeho piesne, veľmi často som bola ako hosť, keď sme spievali Baladu o poľných vtákoch, a potom jedného dňa si povedal, prečo my stále s Katkou spievame moje pesničky, už by som s ňou mal mať aj duet. Skrz toho, že sme sa stretávali na festivaloch, tak som bola súčasťou duetu Skúška snov, tak sa počas tých rokov budovalo aj naše priateľstvo," dodala pre TASR krstná mama Katarína Knechtová.

"Musím povedať, že som veľmi pyšná, u Mekyho som bola na to zvyknutá, že je skvelý, má skvelé skladby a že to vždy dotiahne do konca. Ale u Davida ma to prekvapilo aj potešilo, že to zvládol a nie, že to zvládol tak, že dal niečo dohromady, ale že to zvládol tak kvalitne. Dostávam gratulácie od hudobných publicistov, ktorí to už počuli. Veľmi ma to teší a verím, že Meky by bol šťastný, keby to videl," doplnila pre TASR spevákova manželka Katka Žbirková.

Katarína Knechtová, David Žbirka a Katka ŽbirkováZdroj: TASR - Bohdan KopčákKatarína Knechtová, David Žbirka a Katka Žbirková na krste albumu Posledné veci

Pestrá, prevažne zahraničná štúdiová zostava

Na aranžovaní niektorých skladieb sa okrem Patricka s Davidom podieľali aj Oliver Torr (Posledné veci, Ríša snov) a Petr Marek zo skupiny Midi Lidi (Len sa neuraz). V jednotlivých skladbách albumu sa objavujú aj viacerí hosťujúci hudobníci: Maximillian Kinghorn-Mills, Axel Øksby (basgitara), Tom Andrews (piano), Petr Marek (gitara), Oliver Torr (synths & programming), Steve Goddard (gitara), Jamie Hanson (basgitara), Honza Horáček (synth), Jamie Staples (bicie), Sam Bedford (gitara) a sláčikový orchester sCore Orchestra s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou, v aranžmánoch Daniela Wunscha a Patricka Jamesa Fitzroya.

O mastering albumu sa v londýnskom štúdiu Abbey Road postaral Christian Wright. Na obale albumu je fotka od Mekyho priateľa a úspešného slovenského fotografa Petra Župníka, ktorú graficky spracoval Jiří Troskov.

Vydanie albumu Posledné veci na vinylovej LP platni je naplánované na jesenné obdobie, kedy sa uskutočnia koncertné oslavy Mekyho nedožitej sedemdesiatky Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislave (17.10.2022 - NTC Aréna), v Prahe (21.10.2022 - O2 Universum a v Londýne (24.9.2022 - 229 Venue). Nezištnú účasť na spomienkových koncertoch už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Peter Nagy, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Marta Jandová, Peter Bič Project, Martha a ďalší, zatiaľ nezverejnení umelci.

Vypočujte si celý album na Deezeri:Redakciu Hudba.sk informoval Tomáš Karpel z vydavateľstva Universal Music. Správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti