Hlavná stránka

>

Správy

>

Space Cats vydávajú po rokoch na scéne prvé EP inšpirované mentalitou mačiek

Space Cats vydávajú po rokoch na scéne prvé EP inšpirované mentalitou mačiek

20.10.2020 - 12:00 | redakcia

Priaznivci bratislavského tria Space Cats, ktoré je známe vďaka žánrovo eklektickým koncertom plným improvizácie, sa dočkali. Dnes, 20. októbra, vychádza na značkách Deadred a Starcastic debutová EP nahrávka s eponymným názvom. Ako ich tvorba súvisí s mačkami sa dozviete v článku.


Hudba projektu Space Cats je prierezom rôznych elektronických žánrov, ktoré členovia kapely obľubujú a interpretujú naživo - beaty bubeníka Luboša Ambrozaia dopĺňa Miloš Bulík na basgitare, prehnanej cez množstvo efektových "krabičiek", a Julián Ratica na syntetizátoroch. "Naša hudba vzniká predovšetkým priamo na koncertoch v rámci improvizácie. Tie najživotaschopnejšie nápady sa nám konečne podarilo zachytiť v štúdiu, dať im formu a rozvinúť do plnohodnotných skladieb," približuje Luboš proces vzniku EP.

Kolekcia obsahuje päť skladieb, pričom skladba Dogs & Birds sa na nej nachádza v dvoch verziách - pôvodnej inštrumentálnej a taktiež s hosťujúcim MC menom Jimmy Danger, ktorý pochádza z Veľkej Británie a už pár rokov žije a pôsobí na Slovensku.


Pradenie mačky aj holub za oknom

"S Jimmym sa poznáme už dlhšie, párkrát sme spolu aj hrali a jeho štýl v našich končinách prakticky nemá konkurenciu. Tento track je dosť eklektický, ale jeho jadro tvorí drum&bass a pri nahrávaní sme si uvedomili, že by sa tam Jimmy veľmi hodil," objasňuje Julián, ktorý sa na EP okrem hrania zhostil role zvukového inžiniera, strihača a postaral sa aj o finálny mix.

"Text vznikal priamo v štúdiu. Zachytáva vzťah mačiek s ich večnými 'sokmi' - psami, a 'obeťami' - vtákmi. Dosť sme sa pri tom samozrejme nasmiali. Mamé radi mačky a celé EP sa nesie v duchu analýzy veľmi špecifickej mačacej mentality," vysvetľuje Miloš a dodáva: "Titulná pieseň Belmondo - tak sa volá môj kocúr. Ten takisto 'hosťuje' v skladbe Invasion - vysamplovali sme jeho pradenie aj typickú zvukovú reakciu na holuba za oknom."

Ďalšia spolupráca na skladbe Humans vznikla úplne prirodzene. "S Isobutane-om nás spája veľké kamarátstvo, boli sme aj kolegovia v práci a roky spolu hrávame v rôznych projektoch. Zároveň je to extrémne šikovný človek a synťákový odborník, takže bolo jasné, že nejakú skladbu musíme urobiť aj s ním," popisuje Miloš.


Koncert, ktorého žánrové smerovanie ovplyvňuje publikum

Tvorba a koncertovanie so Space Cats je pre členov kapely srdcovou záležitosťou, aj keď sú všetci dosť zaneprázdnení inými povinnosťami - či už kapelovými alebo rodinnými. Súbežne totiž účinkujú aj v iných formáciách, Luboš s Modrými Horami, Vecom alebo Zuzanou Mikulcovou, Miloš s La3no Cubano, Erikom Šulcom & Tribal Colours či Isobutanom a Julián vo vlastnom projekte pre deti - Pánko.

"Konečne sme sa dokopali k serióznemu audio záznamu, no najradšej máme živé koncerty, kde je naša hudba jeden obrovský 'featuring' s publikom. Práve ľudia nás 'nakopávajú', nielen energeticky, ale často nás aj usmerňujú, akými žánrami by sme sa v danej chvíli mohli uberať. Občas kričia drum&bass, občas psytrance... Je to zábava aj výzva zároveň. Už sa tešíme na priaznivejšie podmienky pre hranie v kluboch, aby sme to mohli opäť zažívať," uzatvárajú spoločne členovia kapely.

EP Space Cats sa nahrávalo a mixovalo v štúdiu Verklik v bratislavskom Prievoze, o mastering sa postaral Miroslav Chyška. Artwork, v podstate logo kapely, si zobral na starosť ilustrátor, art-director a hudobník Karol Krištofovič alias Knup. Nahrávka vychádza dnes (20.10.) na značkách Deadred Records a Starcastic Records digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download zo stránok vydavateľstiev a Bandcamp profilu kapely.Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Deadred Records Natália Husárová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Dominik Janovský


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti