Hlavná stránka

>

Správy

>

Kontroverzná speváčka Sima: Rebelka bez servítky aj krehká kráska v jednom

Kontroverzná speváčka Sima: Rebelka bez servítky aj krehká kráska v jednom

20.12.2018 - 17:10 | Dušan Marko

Ak by si slovenská hip-hopová scéna korunovala svoju princeznú, zrejme by sa ňou stala mladá speváčka a raperka Sima. Rodáčka z Trnavy má síce na konte niekoľko popových skladieb, no najviac fanúšikov stále oslovuje medzi priaznivcami hip-hopu. Na rozdiel od mainstreamových speváčok tak na úspešnú kariéru nepotrebuje podporu "tradičných" médií.


Dôkazom sú aj jej posledné tri videosingle Dýchaj, Nevolaj mi (feat. Kali) a Kabrio. Zverejnila ich postupne od polovice novembra a ich úspech určite prekvapí mnohých, ktorí ju doteraz nesledovali. S každým z trojice nových videoklipov sa totiž v ostatných týždňoch v priebehu pár hodín dostala na vrchol rebríčka Youtube trending, pričom prvé dva menované majú dnes každý viac ako 1,5 milióna prehratí a najnovší klip Kabrio sa po 11 dňoch od zverejnenia blíži k číslu 700-tisíc.

Keď sú najdôležitejším médiom sociálne siete

Všetky tri singlové novinky pochádzajú z jej druhého albumu s názvom Podľa seba, ktorý sa dostal na trh začiatkom decembra a už pred vydaním mal vďaka predobjednávkam status zlatej platne (viac než 2000 predaných kusov). Je to úctyhodný komerčný úspech, ktorým Sima prekonáva aj mnohé zabehnuté hviezdy slovenskej scény. Zaujímavé pritom je, že jej skladby nehrávajú rádiá (buď vôbec alebo len minimálne - v Top 50 slovensko-českého rebríčka IFPI sa žiadna zo spomínaných noviniek neobjavila) a ak by ste googlili články o uvedených singloch a albume, takmer žiadne by ste nenašli. Takisto sa neobjavuje ani na stránkach bulváru a jej novinkám sa pravidelne venuje len pár webov, ktoré sú v rámci hudby zamerané primárne na hip-hop.

Ak si niekto povie, že veď tento článok je tá "tlačenka", tak vedzte, že na Hudba.sk sme o Sime naposledy písali pred viac ako rokom. A nie je to ani tak, že sa jej teraz po vydaní albumu zrazu venujeme, lebo si zaplatila promo a chce predať ešte viac CD a merchu. Práve naopak, píšeme o nej (bez jej vedomia), pretože má aj bez akéhokoľvek PR v podobe tlačových správ úspech, aký sa len tak nevidí. Za všetko hovorí singel Spolu, ktorá má za pol roka od vydania už 12 miliónov prehratí. Ani tento chytľavý drum&bassovo-popový singel pritom rádiá veľmi nepodporili - vrcholom tohto internetového hitu v rebríčku hranosti IFPI bolo až pred pár týždňami 39. miesto, pričom celkovo sa pesnička v Top 50 slovenských rádiových hitov udržala len dva týždne.

V časoch povinných kvót na hranie slovenskej hudby je to až nepochopiteľná ignorácia zo strany dramaturgov rádií voči speváčke, ktorá svojou tvorbou oslovuje nemalú časť mladého publika. Takmer 180-tisíc odberateľmi na Youtube a rovnakým počtom followerov na Instagrame sa môže na Slovensku pochváliť len máloktorá speváčka, a práve sociálne siete sú pre Simu dokonalou náhradou za tradičné médiá - tak ako je to aj u väčšiny raperov. Pre porovnanie: jej menovkyňa Sima Martausová, ktorá patrí k najhranejším interpretom roka v slovenskom éteri, má na Youtube 27-tisíc odberateľov a na Instagrame ju sleduje desaťkrát menej ľudí ako "hip-hopovú" Simu.


Kto to je a kde sa vzala?

Tak ako mnohí iní speváci a speváčky, aj Simona "Sima" Hégerová na seba na začiatku svojej kariéry upozornila v talentových súťažiach. Možno si ju niektorí budú pamätať z prvej série šou Hlas Česko Slovenska (2012). Rodáčka z Trnavy sa v tom čase profilovala ako popová speváčka a ukázala zaujímavú farbu hlasu. V súťaži mala skvelý štart - pri prvom vystúpení ju vychválili všetci štyria koučovia. Vybrala si z nich Daru Rolins, ku ktorej má aj z pohľadu svojej dnešnej tvorby celkom blízko. Neskôr však oproti zvyšku súťažiacich nijako nevynikala a ďaleko to nedotiahla. Na druhej strane, o víťazke súťaže Ivanne Bagovej dnes sotva možno hovoriť ako o úspešnej speváčke, takže umiestnenie v talentovej šou naozaj pre budúcu kariéru až tak veľa neznamená...


Ak by ste zalovili ešte hlbšie vo vodách internetu, možno by ste našli aj videá z relácie Mini Talent Show, kde mladá Simona bojovala o priazeň divákov a poroty aj spolu so svojou mladšou sestrou Barborou. V tom čase zrejme ani sama nevedela, aké smerovanie bude mať jej kariéra a že sa raz stane najúspešnejšou ženskou interpretkou hip-hopovej scény na Slovensku (a podľa komentárov na Youtube má nemálo fanúšikov aj v Čechách).


K pozornosti fanúšikov rapu kedysi nevinnej blondínke dopomohol raper Ego, ktorý s ňou v rámci svojej kompilácie nových objavov Podzemgang v roku 2015 nahral skladbu On je len kamarát. A bol to skvelý štart kariéry s vlastnou tvorbou - do dnešného dňa má videoklip viac než 10 miliónov prehratí. Od tej doby 22-ročnej speváčke pribúda jeden fanúšik za druhým a väčšina jej klipov presiahla miliónovú hranicu. 


Žiadne sladké dievčatko

Sima bola v spomínaných speváckych súťažiach pochopiteľne stavaná do roly sladkého dievčatka s nežným hlasom. Mladá speváčka sa ale v tejto polohe zjavne necítila dobre a jej kariéra sa postupne začala uberať iným smerom. Za "neškodné" popové skladby môžeme označiť baladu Vnímaš (2015) či Prázdne slová (2016), netrvalo však dlho a jej imidž aj texty nabrali oveľa odvážnejší smer.

S debutovým albumom Femina, ktorý Sima vydala koncom minulého roka, potvrdila, že jej úspech nebola žiadna náhoda a naplno využila dieru na trhu. Najúspešnejšou skladbou z albumu je jednoznačne jej druhá spolupráca s Egom s názvom Princíp vzájomnosti, no nebolo to ani zďaleka len o jednom singli. Albumom, ktorý bol primárne cielený na ženy, trafila do čierneho a stala sa (hudobne aj tematicky) jedným z najvýraznejších hlasov svojej generácie.


Nový album predpovedá sľubnú hudobnú budúcnosť

Postupom času si Sima začala získavať čoraz väčšiu podporu v radoch kolegov z hudobnej scény. S tým samozrejme prišlo aj množstvo neprajníkov, ktorí jej úspech považujú za omyl, ale talentovaná speváčka a textárka si z toho zjavne ťažkú hlavu nerobí. Dáva to najavo aj v textoch na druhom albume Podľa seba. Medzi jeho hosťami opäť nechýba Ego (Posledná), pribudol aj Separ (Anonym Mood) a Kali (Nevolaj mi). Práve posledná menovaná skladba s latino zvukom z produkcie Petra Panna sa už dva týždne drží na vrchných priečkach slovenského rebríčka Youtube trending.


Po textovej stránke je však oveľa zaujímavejší jej najnovší singel Kabrio, ktorý vám možno pripomenie tvorbu amerických ženských rapových hviezd ako Nicki Minaj či Cardi B. Podobne ako ony, ani Sima si vo svojom najnovšom singli nekladie servítku pred ústa a dáva jasne najavo, čo si myslí o aktuálnej spoločnosti a pomýlených prioritách mnohých mladých žien: "Instagramové múzy, ja nemusím tie čúzy. Pri cudzích autách stepujú a robia tie pózy. Fotia svoje nechty s volantom od Bentley, chvália sa, že im čávo kúpil zas nové Fendi."

V refréne potom s dávkou irónie spieva o tom, že za peniaze, ktoré zarobí, chce jedného dňa kúpiť svojej mame vilu, ako má Leonardo Di Caprio. Textovo za skladbou stojí samotná Sima, ktorá sa postarala aj o scenár videoklipu. Ten má dobre našliapnuté k tomu, aby sa zaradil do kolekcie "miliónových" videí tejto mladej umelkyne.


Silný textársky potenciál

Neodmysliteľnou súčasťou imidžu, ktorým sa Sima v posledných mesiacoch prezentuje, sú dredy, veľké mikiny či odvážny make-up. To však neznamená, že by úplne zanevrela na emotívne popové skladby, ktoré sa dotknú nejedného dievčaťa v jej veku. Na žánrovo pestrom albume dokonca ponúka aj rockovú skladbu Už ne, ktorá by mohla byť zaujímavou singlovou voľbou. Vzhľadom na jej úspech a vernú základňu fanúšikov by však mohla natočiť videoklip prakticky ku ktorejkoľvek skladbe z albumu.

Na prvé počutie to možno tak nevyzerá, no Sima už neraz dokázala, že dokáže napísať text, ktorý má hlavu aj pätu, a zároveň hovorí o niečo súčasnom, čo sa dotýka množstva jej fanúšikov. Platí to aj pre jednu z jej najlepších skladieb Dýchaj so silným posolstvom a trefným videoklipom, ktorý ukazuje ženskú krásu v tej najrôznejšej podobe. "Stále má ten pocit, ktorý nedá jej spať v noci, cíti sa osamelá a prázdna. Ako ženy v časopisoch, chce byť ako oni, taká dokonalá a krásna," spieva talentovaná speváčka, ktorá neskôr dievčatám posiela jasný odkaz o tom, že nikto z nás nie je dokonalý a každý je svojím spôsobom krásny.


V podstate je to taký Unikát alebo Nenahraditeľná so súčasnejším zvukom a priamočiarejším textom, s ktorým sa však dá stotožniť rovnako dobre ako s poetickými výpoveďami slovenských radio-friendly speváčok. Zrejme je len otázkou času, kedy sa ľady prelomia a slovenské rádiá si Simu začnú všímať viac. Aj keď to v podstate vôbec nepotrebuje - už teraz je na internete a v hudobných kluboch hviezdou. Zároveň je dobrým príkladom toho, že mladé talenty, ktoré na scénu prinesú niečo nové a neopočúvané, sa dokážu presadiť aj bez hranosti v rádiách a pozornosti bulváru.

Autori: Patrik Marflák (prvá časť článku po videoklip Spolu + posledný odstavec), Dušan Marko (biografia a novinky)
Foto: Michal Jakubec - Facebook.com/SimaOfficialPage


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti