Hlavná stránka

>

Správy

>

Pocta Karolovi Duchoňovi priniesla rozporuplné reakcie. Niektorí umelci čelia kritike

Pocta Karolovi Duchoňovi priniesla rozporuplné reakcie. Niektorí umelci čelia kritike

20.12.2018 - 12:00 | Miroslava Rabčanová

Séria živých nahrávok coververzií hitov Karola Duchoňa, o ktorú sa v posledných týždňoch postaralo Rádio Expres, vyvolala medzi poslucháčmi obrovské množstvo ohlasov pozitívneho aj negatívneho charakteru. Poctu legendárnemu spevákovi vzdali Katka Knechtová, Lukáš Adamec, Adam Ďurica a kapely Desmod, Nocadeň, Peter Bič Project a Kandráčovci.


Netradičný hudobný seriál odštartovala rádiová kapela Škampi na žaru so svojou verziou piesne Šiel šiel. Neľahkej úlohy na poste speváčky sa zhostila moderátorka moderátorka Michaela Mäsiarová. Nasledovali prerobené skladby Čardáš dvoch sŕdc od Desmodu a Smútok krásnych dievčat v podaní Kandráčovcov. Obe formácie ponúkli svoj štandard, čomu zodpovedali aj reakcie. Fanúšikovia oboch kapiel môžu byť spokojní, ostatných svojím účinkovaním v projekte nepobúrili ani neohúrili.

V prípade Kulyho už ani príliš prekvapiť nešlo, to sa mu podarilo v roku 2006, kedy sa ním prespievaný Duchoňov hit V dolinách stretol s takým úspechom, že ho kapela Desmod napokon zaradila aj na svoj album Uhol pohľadu. Povesť univerzálneho speváka v projekte Rádia Expres potvrdil Lukáš Adamec. Z jeho emotívneho vystúpenia s piesňou Cítim v doprovode gitaristu Tomiho Okresa sála pokora a úcta k tvorbe Karola Duchoňa.


Peter Bič Project a Nocadeň dali piesňam svoj rukopis a uspeli

Celý projekt začal byť naozaj zaujímavý až po zverejnení vystúpenia skupiny Peter Bič Project. Pri nahrávaní skladby Primášovo srdce sa hudobníci pridržiavali originálu, do ktorého vkusne vložili svoje vlastné hudobné inšpirácie. Z ich verzie cítiť silnú zohranosť tejto partie talentovaných hudobníkov, ktorá má cit vkusne narábať so známou melódiou piesne a prezentovať ju v nákazlivej radostnej atmosfére. Šmrnc skladbe dodali husle v podaní Františka Jana.

Aj v prípade tejto piesne sa potvrdzuje, že personálne turbulencie, ktoré sa v kapele udiali pred dvoma rokmi, posunuli úspešnú formáciu o kus vpred. Spojenie Viktórie Vargovej na poste speváčky a preorientovanie sa na texty v slovenskom jazyku si pri všetkých singloch "novej éry" Peter Bič Projectu vyslúžilo nemalú pozornosť. Aj týmto coverom Košičania potvrdili, že zaslúžene.


Absolútne svojsky sa chopili skladby Pieseň o decembri členovia ďalšej košickej kapely Nocadeň, ktorí do svojej verzie vtlačili svoj rukopis. Odvážny elektronický aranžmán zasadený do súčasnosti sa nemusí stretnúť s pochopením tých poslucháčov, ktorí covery chápu ako snahu o dokonalé skopírovanie originálu. Odozvy priamo pod videom na Youtube ako aj na sociálnych sieťach sú však prevažne pochvalné, a opäť oprávnene.

Z verzie bratov Kopinovcov sála pre nich typická, nezameniteľná melanchólia, ktorá je aj v tomto prípade príjemne nákazlivá. Plusom je tiež prejav speváka Rasťa Kopinu disponujúceho rozsahom, ktorý mu dovolí zaspievať takmer všetko, a tak aj Pieseň o decembri naspieval ako Rasťo Kopina, nie ako lacná verzia Karola Duchoňa. Spojenie tejto skladby a elektronickej hudby v súčasnom šate zafungovalo tak dobre, že ak by ste pieseň nepoznali, mohli by ste si myslieť, že je ich vlastná.


Knechtová a Ďurica narazili na odpor

Naopak, Katka Knechtová mala možno najťažšiu pozíciu v tom, že interpretovala Duchoňov najväčší a notoricky známy hit V dolinách, pri ktorom má väčšina poslucháčov očakávania neochvejne nastavené na povznášajúcu náladu piesne. Navyše ide o skladbu, ktorá sa spája s pocitom národnej hrdosti, čo je na Slovensku citlivá struna. Úspech spomínaného coveru v podaní Desmodu možno vysvetliť tým, že tieto aspekty pesničky - jej ľahkosť a hymnický charakter - zostali nezmenené a v podstate jej kapela rockovejším aranžmánom a Kulyho hlasom len pridala nový odtieň.

Tak ako väčšina z oslovených hudobníkov "expresáckej" pocty, aj Knechtová poňala vybranú skladbu po svojom a nesnažila sa napodobniť originál. Práve naopak, odchýlila sa od neho až natoľko, že úplne zmenila atmosféru pesničky a zo strany poslucháčov preto v ostatných dňoch čelí veľkej kritike. Po inštrumentálnej stránke pritom ide o silný a veľmi emotívny aranžmán a možno ak by nešlo o tak známu pieseň, nikoho by až tak netrápilo, že v upravenej verzii posmutnela. Do autorskej tvorby speváčky by takto znejúca skladba úplne zapadla.

Problém je, že s pôvodnou podobou skladby V dolinách sa táto verzia doslova bije. Pesnička, ktorá dýcha národnou hrdosťou, by si žiadala viac iskry a radosti na úkor melodramatickosti, ktorá je pre Knechtovú typická. V tomto smere sú odmietavé reakcie pochopiteľné. No hoci speváčka týmto počinom nešťastne stúpila do "osieho hniezda", niektoré nenávistné a zloprajné komentáre sú ďaleko za hranicou kultivovanej diskusie a sú smutným dôkazom toho, že na Slovensku mnohí ľudia nedokážu prijať iný pohľad na umenie ako svoj vlastný, resp. všeobecne zaužívaný.

Knechtovú to sklamalo natoľko, že na lavínu kritiky musela zareagovať v statuse na sociálnej sieti: "To, čo zverejnenie tejto verzie piesne spôsobilo, je nad moje chápanie. Umenie má provokovať inakosť. Vyvolať emócie. Mojím cieľom nebolo vytvoriť ďalší múzejný kus. Toto je naše vyjadrenie, môj prístup, môj pocit."


Ďalším adeptom na odstrel sa u poslucháčov stal Adam Ďurica. Mnohí si možno ešte pamätajú na jeho prvú verziu skladby Mám ťa rád, ktorú v roku 2012 naspieval v rámci relácie Legendy popu. Zožal s ňou nesmierny úspech, ktorý zaskočil aj jeho samotného. Podobne ako Desmod, aj on dal hitu Karola Duchoňa rockovejší zvuk a odozvy boli natoľko priaznivé, že skladbu zaradil aj do svojho koncertného setlistu a pomenoval po nej vtedajšie turné.

Je pochopiteľné, že v rámci ďalšieho projektu chcel cover spraviť inak a ponúknuť ho poslucháčom v novej podobe. V tomto prípade to už ale nezapôsobilo tak ako prvýkrát. Aktuálna pomalšia "Expres Live" verzia až prehnane útočí na emócie poslucháča, a nie veľmi úspešne. Znie utrápene a v porovnaní s Adamovou prvou verziou sa z nej vytratil nielen drive, ale aj uveriteľnosť.


PS: Najnovšie zverejneným videom zo série Pocta Karolovi Duchoňovi je skladba S úsmevom od skupiny Polemic, ktorá bola zverejnená len pred pár hodinami. V tomto prípade sa ukázalo, že kľúčovým faktorom pre vydarený cover bez väčších umeleckých ambícií je výber pesničky a podčiarknutie jej pôvodnej nálady. Ľahká, pozitívna a energická pieseň je presne to, čo fanúšikovia od Polemicu očakávajú, kapele tak stačilo len ju s úsmevom zahrať vo svojom vlastnom štýle.

Prečítajte si tiež: Spomienka na Karola Duchoňa: Poznáte albumy slovenskej legendy?


Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Youtube / Rádio Expres (koláž Hudba.sk)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti