Hlavná stránka

>

Správy

>

Austrálska umelkyňa chce vyfajčiť Kurta Cobaina

Austrálska umelkyňa chce vyfajčiť Kurta Cobaina

Nirvana 03.10.2008 - 12:52 | Patrik Marflák

Ospravedlňujem sa za nemiestny titulok, keď však príde na pointu, nebude to pre Kurta o nič lepšie. Rovnako ako mnohé akty súčasného umenia sú totiž aj niektoré správy zo sveta hudby skutočne absurdné. Fanúšikovia kapely Nirvana a jej zosnulého frontmana iste vedia, že v máji tohto roka z domu Courtney Love zmizol Kurtov popol. O pokračovanie príbehu sa zaslúžila Austrálčanka Natascha Stellmach žijúca v Nemecku.


Natascha si zaumienila, že svojich "15 minút slávy" dosiahne tým, že v rámci svojej výstavy s názvom Set Me Free ("Osloboď ma"), ktorá prebehne v berlínskej galérii Wagner + Partner, bude vystavovať cigaretu s prímesou popola z ľudského tela. Po skončení exhibície, ktorá má vyvrcholiť 11. októbra, plánuje túto špeciálnu cigaretu na tajnom mieste v Berlíne aj vyfajčiť.

Na tom by vo svete súčasného umenia nebolo nič šokujúce, pokiaľ by Natascha Stellmach netvrdila, že ide o popol Kurta Cobaina, ktorý mal pred niekoľkými mesiacmi za záhadných okolností zmiznúť z domu Courtney Love v Kalifornii. Stellmach vyhlásila, že vystavením cigarety s Kurtovým popolom a jej následným vyfajčením jeho dušu "symbolicky oslobodí od mediálneho cirkusu", ktorý viac než 14 rokov po jeho smrti stále neutíchol.

Vystavovanie a fajčenie Kurtovho popola bude len jedným z viacerých "posmrtných aktov", ktoré majú byť vykonané rôznymi umelcami v rámci skupinovej exhibície s názvom I just wanted you to love me, týkajúcej sa "kolobehu smrti". Čilský umelec Marco Evarissti, ktorý už od 80. rokov pôsobí v Dánsku, chce popolom z tela trojnásobného texaského vraha Gene Hathorna, odsúdeného na smrť a čakajúceho na popravu, verejne nakŕmiť akváriové rybičky.

Fanúšikovia Nirvany neveria, že Natascha Stellmach skutočne vlastní popol Kurta Cobaina a aj samotná Courtney Love teraz tvrdí, že spevákove pozostatky v skutočnosti z jej domu nikdy nezmizli. Stellmach pre magazín Artworld na otázku, ako sa k popolu Kurta Cobaina dostala, odpovedala neurčito: "Táto informácia je dôverná a je v tom sčasti aj mágia. Sám ku mne prišiel. A ja ho oslobodím."

Nech je to akokoľvek, celá záležitosť má (minimálne) tri háčiky. Prvý - vyhlásenie o fajčení telesných pozostatkov Kurta Cobaina má zatiaľ v médiách úplne opačný efekt, ako chce Natascha podľa svojich slov aktom dosiahnuť. O zastavení mediálneho cirkusu okolo legendárneho rockera zrejme nebude možné hovoriť, kým budú na svete milióny jeho fanúšikov. Alebo aspoň dovtedy, kým popol Courtney Love nezožerú akváriové rybičky. Druhý - je vôbec legálne vystavovať a fajčiť ukradnutý popol? A tretí, najzásadnejší - ako chce pani umelkyňa fajčiť niečo, čo už raz kompletne zhorelo? Nech žije súčasné umenie!

Zdroj: Galerie-wagner-partner.com, Guardian.co.uk, Nme.com, Undercover.com.au


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti