Hlavná stránka

>

Správy

>

IMT Smile budú predskokanom Lennyho Kravitza, Košice však navštívia skôr

IMT Smile budú predskokanom Lennyho Kravitza, Košice však navštívia skôr

IMT Smile 12.05.2009 - 10:07 | Patrik Marflák

Kapela IMT Smile bude predskokanom Lennyho Kravitza na jeho koncerte 30. júna v Steel Aréne v Košiciach. Slovenskí hudobníci budú hrať zhruba 40 minút. Americký spevák sa údajne do Košíc teší, pretože si ešte pamätá "úžasnú atmosféru minuloročného bratislavského koncertu".


Vystúpenie je súčasťou Kravitzovho turné k minuloročnej nahrávke 'It Is Time For a Love Revolution'. Skupina IMT Smile sa však ešte pred koncertom s americkou hviezdou predstaví v Košiciach so Slovenským divadlom tanca (SDT). Práve v metropole východu bude totiž 19. mája pokračovať ich spoločná šnúra hudobno-tanečných vystúpení.

Aj keď choreograf a režisér predstavenia Ján Ďurovčík vnímal hudobníkov okolo Ivana Táslera už niekoľko rokov, priamym podnetom pre vznik projektu bola skladba s názvom 'Bez podmienky' z albumu 'Hlava má sedem otvorov' (2008). "To bola taká pesnička, keď som si povedal, že to už treba dať dokopy, že urobíme niečo, čo tu ešte nikdy nebolo," povedal pre agentúru SITA autor myšlienky Ján Ďurovčík.

Vtedy mu napadlo spojiť "populárnu, rockovú hudbu s moderným baletom, čiže nie muzikál, a navyše formou improvizácie". Projekt vznikol práve s hudobníkmi okolo Ivana Táslera, pretože podľa neho sú schopní "odimprovizovať 50 percent predstavenia, a pritom máte pocit, že je to sto rokov nacvičené". Navyše, ako už viackrát vyhlásil, "pre mňa je IMT Smile viac ako kapela a ich hudba je pre mňa viac ako populárna hudba, sú to výpovede, pre mňa to má umeleckú hodnotu... a vždy sme si ľudsky sadli".

Realizácia, podľa Ivana Táslera veľmi odvážneho, netradičného a jedinečného projektu, trvala asi rok. Pred oficiálnym prvým koncertom, ktorý sa konal 28. apríla v Bratislave (reportáž + foto), odohrali v decembri na domovskej scéne SDT v bratislavskej Heineken Tower Stage "poloutajenú hodinku". Chceli totiž zistiť, či všetko bude fungovať, pretože "my sme nevedeli, do čoho ideme," uviedol známy choreograf. Po "obrovskom ohlase" si tvorcovia povedali "ideme do toho".

Jeho slová potvrdil aj líder IMT Smile Ivan Tásler. Pre neho bol projekt veľkou výzvou, pretože si to zo začiatku vôbec nevedel predstaviť. Ján Ďurovčík spočiatku o tom, ako bude vystúpenie vyzerať, hovoril podľa speváka "veľmi nejasne". "V podstate som vôbec nechápal, o čo mu ide," dodal. Najprv projekt vnímal ako divadelné predstavenie. Neskôr sa ujasnilo, že pôjde o improvizačné spojenie modernej hudby a moderného baletu. Musel ísť preto na predstavenie SDT, aby zistil, "čo to je, ten moderný balet". Napriek tomu do projektu išiel. Prvé dva bratislavské koncerty splnili jeho očakávania a reakcie ľudí dali podľa neho hudobníkom "silu do celého projektu". Spokojný bol aj Ján Ďurovčík. Ako vyhlásil, "strašne nám to chutí, myslím, že je to cítiť".

Ján Ďurovčík predtým nemal s režírovaním takého projektu skúsenosti. Hoci podľa neho "divadlo ostáva divadlom", je spoločné vystúpenie pre obe strany nová skúsenosť. Tanečníci a tanečníčky sa počas šou musia "pozerať na tempo, na to, ako sa Ivan (Tásler) práve cíti, ako ťahá kapela... či to potiahne, či musíme držať spolu". Ivan Tásler zasa podľa choreografa najprv neveril, že na pódiu budú fungovať rôzne 'fóry'. Až na koncerte zistil, že ľudia sa začali smiať a tlieskať, začali reagovať, dodal Ján Ďurovčík.

Podľa Ivana Táslera bolo takéto vystúpenie pre IMT Smile novinkou i preto, že nezvyknú robiť koncerty s výrazným osvetlením či projekciami. "My sme o energii, o hraní, o pesničkách. A zrazu je tu nový moment, nový element celej šou. Nie je to len kapela, ktorá hrá naplno, ale aj tanečníci, ktorí tancujú plní emócií na to, čo my hráme," vyjadril sa. Pre skupinu je nové, že koncert nie je len o hudbe a piesňach, "ale zrazu sa odohráva aj ako keby nejaký minipríbeh" na pódiu.

Hudobno-tanečný projekt IMT Smile a SDT sa skončí posledným predstavením 15. júna v Martine. Ako vyhlásil Ján Ďurovčík, "nikdy sa to už nebude opakovať". Spolupráca sa však neskončí, ale nabudúce dostanú fanúšikovia "niečo úplne iné". Aj z pohľadu IMT Smile ide o jeden z ich mnohých projektov, ktoré sú v niečom nové. Práve to tiež Ivana Táslera baví na hudbe - prísť s niečím novým "v rámci mňa, nestáť na tom mieste, nerobiť stále to isté, posúvať sa ďalej," uzavrel.

Na nadchádzajúcich trinástich koncertoch IMT Smile a SDT po celom Slovensku sa diváci môžu tešiť na špeciálnu šou na špeciálnom pódiu. Vďaka jeho konštrukcii a osvetleniu sa dostanú bližšie do deja. Na bratislavskej scéne SDT ho nebolo možné použiť z technických dôvodov. Pre ďalšie mestá majú tvorcovia pripravené tri verzie - pre divadlá, koncertné sály a veľké športové haly, uviedol Ďurovčík.

Rozpis pripravovaných koncertov spoločného turné skupiny IMT Smile a Slovenského divadla tanca:

19. mája - Steel Aréna, Košice
20. mája - PKO Čierny Orol, Prešov
21. mája - Športová hala, Bardejov
22. mája - Nová Športová hala, Michalovce
28. mája - Dom kultúry, Kežmarok
30. mája - Divadlo Actores, Rožňava
3. júna - Športová hala, Lučenec
4. júna - Športová hala, Levice
5. júna - Športová hala na Sihoti, Trenčín
9. júna - Dom kultúry, Žiar nad Hronom
10. júna - Dom kultúry, Prievidza
11. júna - Dom kultúry, Banská Bystrica
15. júna - Kino Strojár, Martin

--
Zdroj: SITA
Foto: Magdaléna Vinterová - Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti