Hlavná stránka

>

Správy

>

Legendárne nahrávacie štúdio Abbey Road je na predaj

Legendárne nahrávacie štúdio Abbey Road je na predaj

18.02.2010 - 08:54 | Peter Lehotský

Štúdio, v ktorom vznikali nahrávky skupín The Beatles, Pink Floyd, Blur, Oasis, Manic Street Preachers či Radiohead sa rozhodla vydavateľská spoločnosť EMI predať, tvrdí denník Financial Times. K predaju sa vlastníci vydavateľstva rozhodli, aby znížili dlhy a zlepšili finančnú bilanciu.


Zatiaľ nie je známe, či do dražby pôjde objekt alebo značka štúdia. Abbey Road sa nachádza v severozápadnom Londýne. Po podpísaní zmluvy medzi skupinou The Beatles a značkou Parlophone patriacej do portfólia EMI tu spolu s producentom George Martinom liverpoolska štvorica nahrala od leta 1962 až do druhej polovice roka 1969 väčšinu svojich nahrávok.

Traduje sa, že v jeseni 1966 a na jar 1967 sa štvorica v priestoroch štúdia striedala so skupinou Pink Floyd. Jej album 'Piper At The Gates Of Dawn' má byť ovplyvnený tým, že jej členovia počuli v predstihu ešte nedokončené nahrávky z albumu Beatles 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band'.

Skupina The Beatles nazvala podľa nahrávacieho štúdia svoj album z roku 1969. Jej členovia tak urobili na počesť priestoru, ktorý mal vplyv nielen na ich tvorbu ale aj na vznik nových nahrávacích postupov v oblasti rockovej hudby. Fotografia na obale albumu 'Abbey Road' patrí do zlatého fondu svetovej histórie populárnej hudby. Jej autor Iain Macmillan mal na jej nasnímanie iba 15 minút, počas ktorých polícia ulicu uzatvorila.

Štúdio bolo založené v roku 1931 spoločnosťou Gramophone Company, ktorá sa neskôr premenovala na EMI. Pozostáva zo štyroch samostatných zvukových pracovísk, tri sú k dispozícii predovšetkým hudobným skupinám či symfonickým telesám, štvrté slúži na postprodukciu a realizáciu filmovej hudby. Ohlásený predaj objektu, ktorého súčasťou je aj reštaurácia a záhrada má podľa dobre informovaných zdrojov priniesť do rozpočtu niekoľko desiatok miliónov eur.

Ako včera napísal portál NME.com, Paul McCartney vie údajne o pár ľuďoch, ktorí sú s históriou Abbey Road spojení a "ktorí by mohli dať dohromady nejaké peniaze." Zároveň verí v záchranu štúdia: "Mám s tým miestom spojených toľko spomienok v súvislosti s The Beatles. A stále je to perfektné štúdio," dodal.

Text: Peter Lehotský
Foto: EMI


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti