Hlavná stránka

>

Správy

>

Koščová, Kuric, Šoralová i Lasky: Orchester z Marsu v silnej zostave!

Koščová, Kuric, Šoralová i Lasky: Orchester z Marsu v silnej zostave!

20.03.2010 - 14:33 | Peter Lehotský

"To najlepšie všetkých dôb - tango, country, punk & pop!" - takýmto sloganom uvádza nezávislé vydavateľstvo Lark Records nevšedný album, ktorý je natlačený potenciálnymi hitmi a hudobnými osobnosťami.


Kompilácia vznikala takmer rok a bola nahrávaná v ôsmich štúdiách. Obsahuje desať nových piesní, jeden remix a päť inštrumentálok. Projekt sa volá 'Orchester z Marsu'. Stojí za ním kapelník formácie Hudba z Marsu Michal Štofej. Napísal skladby pre známych slovenských spevákov. "Merítkom výberu nebol štýl toho ktorého interpreta. Ako kľúč som použil charizmu," prezradil.

A tak sa na jednom CD vedľa seba ocitli prvá slovenská superstáristka Katarína Koščová, punková legenda Koňýk zo Zóny A, Ďuďo z Hexu, Lasky z Pary, Dorota Nvotová, džezová speváčka Lucia Lužinská, muzikálová diva Lucia Šoralová, "vidiečan" Janko Kuric, éterická Jana Tóthová z kultovej skupiny Tornádo Lue, najznámejšia retro-repete speváčka Marcela Laiferová a dokonca jeden z najlepších československých komikov Marián Labuda.

Špecialitou je aj remake hitu Maťa Ďurindu a Whiskyho 'Ja sa vrátim' ('Comeback Song'). Z pôvodnej piesne je použitý gitarový rif a refrén, ostatné časti sú nové, zasadené do rockovo-breakbeatového aranžmánu. Elektronikou prispel Emah, ktorý zremixoval 'Mustang Song' - dodal mu nový rozmer, ale výborne zachoval tmavú atmosféru.

Keď CD vložíte do počítača, objavíte aj animovaný videoklip k tejto piesni, ktorého režisérkou je Lucia Novotová.


Jana Tóthová & Orchester z Marsu: 'Mustang Song' (2010)

Päť skladieb znie na albume aj v inštrumentálnej verzii. Umožňujú poslucháčovi lepšie si vychutnať hudobné vrstvy, jednotlivé nástroje, medzi ktorými žiari cigánsky akordeón Milana Boráka, bendžo Romana Áča a inštrumenty, ktoré doteraz nebolo počuť v piesňach Hudby z Marsu ako fagot (Ida Chovanová) či lesný roh (Michaela Švecová). Tieto skladby majú filmovú atmosféru, vyvolávajú v predstavách obrazy, akoby ste počúvali sountrack k filmu.

Na albume sa podieľali aj členovia Hudby z Marsu - o nezameniteľný zvuk trúbky sa postaral František Kosír (Ferdo), Filip Hittrich (Julko) sedel za mixom ako majster zvuku a obal vytvoril bubeník a grafický dizajnér Róbert Szegény (Sigi).
Opäť sa osvedčila aj spolupráca so speváčkami (Martinka Potkányová, Stanislava Križanová, Kristína Schedlbauerová) a s huslistom Petrom Reiterom z folklórneho súboru Trnafčan.

Napriek tomu, že sa pri počúvaní dostanete zo ska do country, z elektroniky do punku, z folku do funky-diska, z tanga do mexikej hudby, dramaturgicky je album ucelený a stmelený jedným autorským rukopisom. Z dielka je cítiť číra radosť z hudby, ktorú hudobníci odovzdávajú poslucháčom. Spája zdanlivo nespojiteľné, búra obmedzenia a potvrdzuje Štofov dadaistický prístup k tvorbe.

Albumový projekt 'Orchester z Marsu' uviedol v piatok 12. marca do života Janko Kuric v hoteli Ostredok v Jasnej. Asistoval mu jeho majiteľ Peter Petrička. Slávnostného aktu sa zúčastnila aj Lucia Šoralová. Novučičké CD poliali kubánskym rumom starým niekoľko desaťročí, Lucia s Jankom zaspievali svoje piesne z albumu. O ďalšiu zábavu sa staral Orchester z Marsu, s ktorým si neskôr Janko "strihol" niekoľko skladieb z repertoáru skupiny Vidiek.

Pre tých, ktorí sa do Jasnej nedostali je tu však dobrá správa - ďalší krst albumu 'Orchester z Marsu' sa uskutoční počas Bratislavského undergroundového majálesu v sobotu 22. mája v Parku kultúry a oddychu.

Ak si chcete vypočuť ukážky z albumu, kliknite SEM. Album sa dá kúpiť aj prostredníctvom služby mobilného operátora, stačí kliknúť SEM.

Na záver prinášame krátku fotoreportáž z krstu v Jasnej. Sami sa presvedčte, či tam bolo veselo. A ako...Text: - hzm -, Peter Lehotský
Foto: P. Harum


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti