Hlavná stránka

>

Správy

>

Šťastie je krehké, tvrdí legendárny Jean Michel Jarre

Šťastie je krehké, tvrdí legendárny Jean Michel Jarre

Jean Michel Jarre 18.05.2010 - 15:14 | Patrik Marflák

Priekopník elektronickej hudby Jean Michel Jarre sa už o niekoľko dní ukáže na oboch koncoch Slovenskej republiky, aby tam v rámci svojej šou Best Of Live predstavil to najlepšie zo svojej tvorby. "Na Slovensko sa už veľmi teším. Naposledy som tam bol s úplne odlišným projektom. Boli to intímne koncerty, v rámci ktorých som hral iba album Oxygene. Tentoraz k vám prídem s omnoho ambicióznejším projektom," uviedol v rozhovore pre agentúru SITA legendárny hudobník.


"Chcem preniesť kúzlo veľkých open air koncertov do krytých hál. Rozmýšľal som nad tým už pred piatimi či šiestimi rokmi, no nemohol som to uskutočniť, pretože vtedy ešte nebola technológia, ktorá by mi to umožňovala. Dnes je to už iné," vysvetlil známy pódiový experimentátor.

Jarre sa v pondelok popoludní zdržiaval vo svojej kancelárii v Paríži, kde dolaďoval detaily k turné, ktoré odštartuje 24. mája v Budapešti. V bratislavskej Sibamac aréne NTC zahrá 27. mája a v košickej Steel Aréne o deň neskôr. "Chcem publikum vtiahnuť do deja prostredníctvom moderných vizuálnych efektov a to spôsobom, ktorý nikdy predtým nezažili. Bude to veľká produkcia. Fanúšikovia sa môžu tešiť na moje najpopulárnejšie skladby vrátane kúskov z albumu Oxygene. Niektoré skladby predstavím v upravenej podobe. Bude to dynamická šou, sám sa na ňu teším. Na koncertoch nebudem hrávať vždy to isté, setlisty plánujem meniť. S týmto projektom mám veľké ambície a chcem ho predstaviť ľuďom na celom svete," dodal 61-ročný rodák z Lyonu.

Podľa informácií organizátorov bude jeho laserová šou kombinovaná s megaprojekciou premietanou na obrazovke s rozmermi 30 x 9 metrov. Obrazovka bude umiestnená šesť metrov za pódiom s veľkosťou 18 x 9 metrov. V košickej Steel Aréne budú musieť organizátori odstrániť napríklad bočné mantinely, keďže nosníky rampy budú vzdialené 36 metrov, čo je viac ako je šírka ľadovej plochy na zimnom štadióne. Svetelnú techniku privezú štyri kamióny, rampu dovezú ďalšie autá.

Jean Michel Jarre je muzikantom, ktorý na hudobnom poli pôsobí už od roku 1972 a elektronickú hudbu teda pozná od úplných počiatkov. "Páči sa mi ako sa vyvíja elektronická hudba. Sám v tejto oblasti rád experimentujem a skúšam nové veci. Mám rád tvorbu Mobyho, Daft Punk, zaujal ma napríklad Sébastien Tellier. Francúzska elektronická scéna je podľa mňa veľmi zaujímavá, som rád, že som jej súčasťou a že som svojou tvorbou ovplyvnil toľko hudobníkov," povedal v telefonickom rozhovore Jarre.

Francúzsky skladateľ sa nikdy nebránil spolupráci s mladšími hudobníkmi a údajne s niektorými z nich pracuje na spoločnom projekte. Koncom roka však plánuje vydať iné dielo, ktoré by malo vzísť priamo z jeho koncertov. "Koncom roka by som chcel vydať album, na ktorom budem pracovať počas turné. Na pódiách budem experimentovať a následne niektoré takéto kúsky dám na nahrávku. Každý koncert bude teda pre mňa kreatívnou dielňou," uviedol Jarre a dodal, že okrem nového hudobného materiálu sa jeho fanúšikovia môžu tešiť aj na koncertné DVD. "Niektoré šou totiž budeme snímať podobnými 3D kamerami, aké James Cameron využíval pri nakrúcaní Avatara. Uvidíme, čo z toho vznikne," poznamenal otec troch detí, ktorý je ženatý s francúzskou herečkou Anne Parillaud.

Pri téme filmy sa Jarre pozastavil, keď spomenul snímky, ktoré ho v poslednom čase najviac zaujali. "Páči sa mi Avatar. V sobotu som videl nového Robina Hooda a hneď som si ho zamiloval. Je to podľa mňa majstrovské dielo. Pozitívne hodnotím aj posledný film Tima Burtona Alica v krajine zázrakov," priblížil Jarre.

Jarre sa preslávil gigantickými koncertmi, ktoré navštívili desaťtisíce ľudí. V roku 1997 sa už po niekoľký raz zapísal do Guinnessovej knihy rekordov, keď na jeho koncert v Moskve prišlo neuveriteľných 3,5 milióna ľudí. Autor 18 štúdiových nahrávok predal celosvetovo viac ako 80 miliónov albumov a okrem viacerých ocenení - napríklad Osobnosť roka 1976 podľa časopisu People, sa môže pýšiť aj tým, že podľa neho pomenovali asteroid - 4422 Jarre.

Napriek týmto pozoruhodným skutočnostiam je opatrný pri používaní slova šťastie. "Šťastie je zložitý pojem. Som rád, že môžem robiť to, čo ma napĺňa. Šťastie je ale krehké - minulý rok som prišiel o svojho otca Mauricea a 24. apríla zomrela moja mama France Pejot. S podobnými udalosťami je konfrontovaný každý z nás, nie je to nič zvláštne, no beriete to inak, ak sa to stane práve vám. Mojím najväčším šťastím je ale určite to, že mojou hudbou robím ľuďom radosť," dodal na záver rozhovoru Jarre.

--
Zdroj: SITA
Foto: Juraj Cagáň - Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti