Hlavná stránka

>

Správy

>

Čechomor si na vlakové turné berie cimbalovú muziku i kuchára

Čechomor si na vlakové turné berie cimbalovú muziku i kuchára

?echomor 13.08.2010 - 16:37 | Miroslav Meňhert

Česká hudobná skupina Čechomor sa koncom augusta a začiatkom septembra chystá absolvať netradičné turné po železničných staniciach. V rámci Viamont DSP Train Tour 2010 sa ukáže v piatich slovenských mestách. Turné odštartuje 24. augusta vystúpením v Banskej Bystrici, následne sa ukáže v Ružomberku, Humennom, Košiciach a napokon 1. septembra v Bratislave.


Čechomor už podobnú šnúru absolvovali a tak vedia, čo ich počas posledného týždňa letných školských prázdnin čaká. "Vzniklo to niekedy v roku 2004. Náš čelista Michal Pavlík je blázon do železníc, ktoré samozrejme mámi radi aj my ostatní, no a náš kamarát Radek Šauer vlastní lokomotívy. Navrhol nám vtedy, že urobí reklamu a nastrieka svoju mašinu v našich farbách," uviedol huslista kapely Karel Holas v rozhovore pre agentúru SITA.

"Dohodli sme sa a pokrstili sme to na Malej Skale na festivale Benátska Noc. Potom sme sa na tú lokomotívu pozerali a rozmýšľali, čo s ňou budeme robiť. A vtedy sme dostali nápad, že s ňou pôjdeme na turné," dodal.

Čechomor v roku 2006 vyrazili s vlastnou lokomotívou na koncertnú šnúru, ktorú nazvali príznačne Vlak Tour. Vystupoval s nimi vtedy aj japonský hudobník Joji Hirota. Netradičný projekt skupina zaznamenala a vydala ako dokumentárny film. Po rokoch sa na tej istej lokomotíve ukážu na Slovensku a priebeh koncertov opäť zaznamenajú ich kameramani. "Celú aparatúru vezieme zo sebou. To, ako to bude vyzerať, záleží na tom, kde budeme hrať. Všetko to má na starosti Šauer, ktorý z ciest pozná trate i jednotlivé stanice. Musí tam byť dodržaná bezpečnosť, určite to nebudú štandardné vystúpenia," priblížil Holas. Na koncertoch bude Čechomoru robiť spoločnosť prešovská skupina Heľenine oči.

V Košiciach a Bratislave sa k týmto dvom formáciám pridá aj ľudové zoskupenie Drišľak z Vranova nad Topľou. "Privezieme si zo sebou aj vlastného hosťa - Horňácku cimbálovú muziku Martina Hrbáče, s ktorou spolupracujeme už tri roky. Chceli sme do turné zaangažovať aj Japonca Jojiho Hirotu, no žiaľ, nepodarilo sa nám zladiť termíny. Na turné budeme mať aj svojho kuchára s kuchyňou. Súprava bude mať štyri spacie vagóny, jeden jedálenský a dva alebo tri nákladné vagóny, v ktorých bude iba materiál," dodal huslista.

Holas tiež prezradil, že v Čechomore už začínajú rozmýšľať nad ďalšou nahrávkou. "Spojili sme sa s Írom, ktorý žije v Amerike. Je to gitarista Davida Bowieho Gerry Leonard. Práve s ním budeme nahrávať nový album. Iba začíname, takže konkrétne veci budú známe neskôr. Môžem však prezradiť, že nahrávka bude vznikať u neho v USA i v Česku, keďže dnešné technológie takéto nahrávanie už umožňujú," povedal na záver Holas, ktorý sa okrem pôsobenia v Čechomore venuje aj iným aktivitám. V súčasnosti napríklad dokončuje hudbu k ďalšiemu celovečernému pásmu animovaných rozprávok Jana Wericha s názvom Fimfárum III.

--
Zdroj: SITA
Foto: Rafal Nowakowski - Cechomor.cz


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti