Hlavná stránka

>

Správy

>

Najhranejšou slovenskou skladbou roka 2009 je Pokoj v duši, najpredávanejší album má Rytmus

Najhranejšou slovenskou skladbou roka 2009 je Pokoj v duši, najpredávanejší album má Rytmus

Jana Kirschner 23.09.2010 - 14:48 | Patrik Marflák

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) bude dnes večer v priestoroch bratislavskej reštaurácie Au Café po štrnásty raz odovzdávať výročné ceny. Na nábreží Dunaja si Cenu SOZA za najhranejšiu skladbu prevezme Jana Kirschner, ktorá je nielen interpretkou ale aj spoluautorkou víťaznej piesne Pokoj v duši. Jej ďalšími autormi sú Igor Sabo a Rafal Wojciech Paczkowski.


Skladba, ktorá zaznela v rovnomennom filme, znela v kalendárnom roku 2009 dovedna viac ako 37-tisíc minút. Ocenenie SOZA za najpredávanejší nosič zvukového alebo zvukovo-obrazového záznamu tvorby slovenských autorov získa Rytmus za album Kral (2009). Aj keď sa do štatistík zarátavajú výsledky z celého roka, raperovi z Piešťan s občianskym menom Patrik Vrbovský stačilo na rekordný zápis len niekoľko týždňov, keďže album Kral vyšiel až koncom novembra 2009.

Ceny SOZA sa v aktuálnom roku udeľujú v siedmich kategóriách. Treťou v poradí je Cena pre autora najhranejších hudobných diel, ktorú získa Marián Kachút, ktorého tvorba znela v roku 2009 viac ako 153-tisíc minút. Hudobník Roman Ferianc alias This is Kevin si v Bratislave prevezme Cenu SOZA za najúspešnejšie uvádzanie tvorby v zahraničí.

K držiteľom Zápisu do Zlatej knihy SOZA z uplynulých rokov, ktorými sú napríklad Gejza Dusík, Eugen Suchoň, Jaroslav Filip či Svetozár Stračina, pribudli v tomto roku Jozef Sixta a Ján Melkovič. Veľkou cenou SOZA, ktorá bola v uplynulých ročníkoch udelená Mariánovi Vargovi, Antonovi Petríkovi, Miroslavovi Bázlikovi, Ondrejovi Demovi, Petrovi Lipovi či Milanovi Lasicovi, ocenil tento rok Výbor SOZA umelecký prínos Milana Dubovského.

Cenu SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní získalo za uplynulý rok rovnako ako naposledy Rádio HEY. Štvrtkové slávnostné odovzdávanie cien bude moderovať Alena Heribanová. V Au Café naživo vystúpi napríklad SĽUK, Jana Kirschner či jazzové Pakora trio.

Rozhodujúcim kritériom pri udelení cien bol výsledok štatistického spracovania údajov uplynulého roka o skutočnom použití hudby vo vysielaní rádií a televízií a použití hudby na koncertoch a pod. Veľká cena a Zápis do Zlatej knihy SOZA je ocenením prínosu osobnosti pre hudobnú kultúru na Slovensku a rozvoj SOZA.

--
Zdroj: SITA
Foto: Július Dubravay


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti