Hlavná stránka

>

Správy

>

Pavol Petrik – Skúšky z lásky za 1, komisia Gravis

Pavol Petrik – Skúšky z lásky za 1, komisia Gravis

Pavol Petrik 09.01.2011 - 10:46 | redakcia

Skupina Gravis sa v 80. rokoch minulého storočia katapultovala medzi hviezdy na slovenskom rockovom nebi predovšetkým vďaka skladbe Skúšky z lásky, ktorú zložil kapelník a gitarista Štefan Hegedüš. Text z pera Daniela Mikletiča sa ukázal ako nadčasový pre viaceré generácie, o čom svedčí aj najnovšia cover verzia legendárneho hitu v podaní Pavol Petrik & Band.


Hoci sa Štefan Hegedüš s úsmevom priznal, že s odstupom rokov si presné detaily spojené s tvorivým procesom Skúšok z lásky nepamätá, predsa len nás pustil do histórie spomienkou viažucou sa k jej komponovaniu pri klavíri. "Vždy som skladal pri gitare alebo klavíri a pamätám si, že práve túto skladbu som zložil pri klavíri. S niektorými piesňami som ako skladateľ bojoval dlhšie, ale v tomto prípade išlo všetko až prekvapujúco hladko," zaspomínal si Štefan Hegedüš.

Textár Daniel Mikletič sa k skupine Gravis dostal cez spoluprácu s Gabom Dušíkom a Štefanom Hegedüšom, ktorí ho v polovici 80. rokov pozvali do skúšobne kapely v amfiteátri na Búdkovej. Obidve strany mali v tom čase za sebou spoluprácu s Banketom Richarda Müllera, Vidiekom, Ventilom RG a Marikou Gombitovou.

"Textár nosí v sebe nejaký refrén, slogan aj niekoľko rokov. Pri písaní Skúšok z lásky som si spomenul na časy, keď som sám chodil na vysokú školu a odvtedy som mal túto myšlienku v hlave. Nikdy som nebol frontmen rockovej kapely a preto som eufóriu okolo tejto skladby nezažíval v prvej línii ako napr. Kornel, no teší ma, že aj po rokoch majú Skúšky z lásky dobré odozvy. Ak sa pri nejakej príležitosti neubránim a priznám sa, že text som napísal ja, vidím aj v očiach mladšej generácie prekvapenie a záujem," pridal sa so spomienkami Daniel Mikletič.

Hoci Štefan Hegedüš mal vnútorný pocit, že Skúšky z lásky by sa mohli stať hitom, ekrazit, ktorým si razili svoj príbeh ho však prekvapil. "Sú skladby, pri ktorých človek jednoducho cíti, že budú mať ťah. Pri tejto piesni sme síce verili, že sa ľuďom zapáči, ale nikto z nás si vtedy ani nepomyslel, že sa bude hrať aj po 20 rokoch alebo sa niekto rozhodne pre jej cover verziu. Až neskôr som sa dozvedel od jednej našej fanúšičky, s ktorou som sa zoznámil po pár rokoch, ako vystrájali na internáte na vysokej škole v Nitre. Keď hrali v internátnom rádiu Skúšky z lásky, študenti vyšli na chodbu, kde sa s hrncami, resp. kadečím iným bláznili ako diví," lovil v pamäti s úsmevom Štefan Hegedüš.

Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytol Imrich Makó, PR manažér skupiny Pavol Petrik & Band.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti