Hlavná stránka

>

Správy

>

Zomrela kráľovná brazílskej samby Elza Soares, v Riu vyhlásili trojdňový smútok

Zomrela kráľovná brazílskej samby Elza Soares, v Riu vyhlásili trojdňový smútok

21.01.2022 - 10:30 | redakcia

Vo veku 91 rokov zomrela vo štvrtok v Riu de Janeiro slávna brazílska speváčka samby Elza Soaresová. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na speváčkin mediálny tím.


Pre svoj nezameniteľný chrapľavý hlas sa Elza Soares stala jednou z najpopulárnejších a najznámejších speváčok v Brazílii. Jej všestrannosť a silný, ľahko rozpoznateľný vokál spôsobili, že ju ako speváčku poznali a vnímali celé generácie hudobníkov a poslucháčov. Svoju hudbu využila aj na kampaň proti rasizmu a iným formám diskriminácie. Za svoj boj za zrovnoprávnenie černochov bola v rokoch 1964-85 na čiernej listine brazílskej diktatúry, takže žila v exile v Taliansku.

Počas svojej viac ako 60 rokov trvajúcej kariéry Soares vydala vyše 30 albumov, ktoré sa štýlovo pohybovali medzi sambou, jazzom, hip-hopom, brazílskym funky a elektronikou. Neustále sa vyvíjala a reagovala na novinky: často spolupracovala s mladšími umelcami a "otvárala im dvere". Tak to bolo aj v prípade rapera Rafaela Mikea, rock-reggae skupiny BaianaSystem či speváka Flávia Renegada.

V roku 2000 bola Elza Soares spolu s americkou rockerkou Tinou Turner rozhlasovou stanicou BBC vyhlásená za speváčku milénia. Účinkovala aj na otváracom ceremoniáli olympijských hier, ktoré sa v roku 2016 konali v Riu de Janeiro.


Elza Soares sa narodila do chudobnej rodiny žijúcej v jednej z favel (chudobných štvrtí) v Riu de Janeiro v roku 1930. Veľkú časť jej života poznačili rôzne tragédie. Z otcovho donútenia sa vydala ako 12-ročná a do roka porodila svoje prvé dieťa. So svojím prvým manželom mala sedem detí, z ktorých dve sa narodili predčasne a zomreli v útlom veku. Soares bola v tom čase aj obeťou týrania zo strany manžela, ktorý zomrel, keď mala 21 rokov. Neskôr v rozhovoroch priznala, že v tom čase kradla jedlo, aby uživila svoju mladú rodinu.

Neskôr sa vydala za brazílskeho futbalistu Garrinchu, s ktorým mala syna - ten zomrel ako deväťročný. Manželstvo vydržalo 17 rokov a speváčka manžela podporovala v jeho boji so zraneniami a alkoholizmom na konci kariéry. V posledných rokoch svojho života spievala po sediačky kvôli problémom s chrbtom spôsobeným pádom na javisku v roku 1999. Napriek týmto osobným ťažkostiam a tragédiám jej úspech trval desaťročia a jej talent ocenili mnohé osobnosti vrátane kráľovnej Alžbety II., s ktorou sa Soares stretla počas jej návštevy Brazílie v roku 1968.

Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v reakcii na správu o jej úmrtí povedal, že Brazília "stratila nielen jeden zo svojich najmocnejších hlasov", ale aj skvelú ženu, ktorá vždy bránila demokraciu a dobré veci. Slávny brazílsky futbalista Pelé, spoluhráč speváčkinho zosnulého manžela, ju označil za "legendu našej hudby, historickú, autentickú, jedinečnú a neopakovateľnú. Dnes nás opúšťa, ale v našom srdci je navždy večná".

Vplyvný skladateľ bossa novy Ronaldo Bôscoli ju raz opísal ako "najsilnejšiu ženu, akú kedy Brazília dala svetu". Primátor Ria de Janeiro Eduardo Paes v reakcii na jej úmrtie oznámil, že v meste vyhlási tri dni smútku na pamiatku "tejto veľkej carioca (rodáčky z Ria), ženy a bojovníčky".


Zdroj: TASR (AFP, BBC), Hudba.sk edit
Foto: Facebook.com/elzasoaresoficial


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti