Hlavná stránka

>

Správy

>

VIDEO: Katarzia má klip k piesni z filmu Piata loď, ktorý ocenili na Berlinale

VIDEO: Katarzia má klip k piesni z filmu Piata loď, ktorý ocenili na Berlinale

21.02.2017 - 09:00 | redakcia

Príchodu nového filmu režisérky Ivety Grófovej do slovenských kín predchádza viacero silných momentov. Tým najvýraznejším je zisk prestížneho ocenenia na filmovom festivale Berlinale, kde Piatu loď predstavili minulý týždeň. Hudobných fanúšikov zase poteší čerstvo zverejnený klip speváčky Katarzie, ktorá naspievala titulnú pieseň.


Autorkami videoklipu sú režisérka Iveta Grófová a kameramanka Denisa Buranová. Spolupracovali aj na tvorbe samotného filmu, ktorý sa do slovenských kín dostane v polovici marca. Autorkou intímnej skladby Kde sa slzy berú je Katarzia, o vokály sa postaral Juraj Benetin z kapely Korben Dallas a hudobnú úpravu a aranžmány vytvoril Matej Hlaváč.

"K vytvoreniu titulnej piesne som nemohla nájsť vhodnejšiu autorku. Katarzia má jedinečnú schopnosť písať originálne a zaujímavé texty a to je presne to, čo som potrebovala. Na základe jednoduchého zadania vytvorila nádherný text, ktorý filmu pristane," povedala o spolupráci s mladou hudobníčkou Iveta Grófová, ktorá sa okrem réžie filmu podieľala aj na tvorbe scenára.

Videoklip obsahuje krátke sekvencie scén z filmu, ktoré sa prelínajú s atmosférickými zábermi so speváčkou. Tie sa nakrúcali v Janíkovom dvore v Petržalke, kde sa nachádza betónový objekt nikdy nedokončeného bratislavského metra. Vyše štyridsaťročná stavba je v týchto dňoch zaplavená asi 15 centimetrami vody, čo poskytlo filmárom nesmierne fotogenickú a efektnú lokáciu. Nakrúcalo sa začiatkom februára v mínusových teplotách a režisérka oceňuje nasadenie Katarzie, ktorá zvládala drsné podmienky, výsledkom čoho sú pôsobivé zábery.

Prečítajte si: Veľký Čínsky Tour: Katarzia a Billy Barman odohrajú 12 spoločných koncertov


Soundtrack je originálne prepojený s knižnou predlohou

Ešte pred kinopremiérou sa v utorok 28. februára sa o 19:00 v bratislavskom Artfore uskutoční krst nového vydania knihy Piata loď (2010) od Moniky Kompaníkovej s filmovou obálkou. Zároveň uvedú do života aj soundtrack snímky. Postaral sa oň spomínaný Matej Hlaváč. Atmosféra skladieb súvisí s jednotlivými scénami z filmu rovnako ako s pasážami originálneho textu. Tie čitateľ v novom vydaní knihy ľahko identifikuje, keďže skladby sa nazývajú podľa strán z knihy, čiže napríklad Piata, Tridsiatapiata, Sedemdesiataprvá a podobne. Konkrétne strany sú namiesto číslic označené slovom - názvom skladby.

"Hoci nie je zvykom, aby bol filmový soundtrack zverejnený ešte pred uvedením filmu v kinách, hudba k Piatej lodi je výnimkou. Existuje na pomedzí knihy a filmu ako samostatné umelecké dielo, ktoré komunikuje viacerými smermi - k poslucháčom, k čitateľom aj k divákom," povedala Iveta Grófová.

Román Piata loď dostal v roku 2011 cenu Anasoft litera. Nové vydanie bude obsahovať niekoľko úprav. "Nové vydanie knihy som využila na to, aby som opravila chyby, ktoré mi ušli pri prvom vydaní, niekde som upravila štylistiku a vymazala pasáže, ktoré sa zbytočne opakovali. Knihu som na rôznych podujatiach znovu a znovu čítala a niektoré pasáže, či slovné spojenia ma veľmi iritovali. Podstatný bol pre mňa čas - ubehlo niekoľko rokov, od textu už mám odstup, ktorý som pri prvom vydaní nemala, mám viac skúseností, ktoré som vtedy nemala," povedala Monika Kompaníková, ktorá bola minulý týždeň súčasťou delegácie k filmu na medzinárodnom festivale Berlinale. Po návrate povedala, že film videla už niekoľkokrát a vždy ju zase vtiahol. "Je to emocionálne veľmi silný film," uviedla.

Nečakaný úspech v medzinárodnej konkurencii

Zo 67. ročníka Medzinárodného filmového festivalu si autorky filmu odniesli cenu Kryštálový medveď pre najlepší film v sekcii Generation Kplus. Ako informuje Denník N, je to prvýkrát od roku 1989, čo slovenský film získal ocenenie na tomto prestížnom podujatí. Pre režisérku Ivetu Grófovú bolo podľa jej slov úspechom už samotné zaradenie snímky do súťažnej sekcie, výhra bola teda veľkým prekvapením.

Generation Kplus je kategóriou, v ktorej o ocenenom filme rozhodujú deti. V sále boli počas premietania diváci do 16 rokov, tvorcovia snímky si tak mohli overiť, že film, ktorý je drámou o "predčasne dospelých" deťoch, funguje aj u rovesníkov samotných hercov. Detská porota sa vyjadrila o filme slovami: "Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh sa nás veľmi dotkol a hercom sme naplno uverili."


Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, približuje svet dospelých videný detským pohľadom a svet detí i s tým, čo dospelí nevidia. Scenáristi Iveta Grófová a Marek Leščák dali filmu podtitul "Každé dieťa môže byť na chvíľu dospelé, a každé mesto môže mať na chvíľu more". Hlavnú postavu filmu, malú Jarku, si zahrala vtedy len desaťročná Vanessa Szamuhelová z Bratislavy. Jej kamaráta Kristiána stvárnil Matúš Bačišin z Vranova nad Topľou. Jarkinu mamu hrá mladá speváčka z Košíc Katarína Kamencová a jej mamu stvárnila česká herečka Johanna Tesařová. Za kamerou filmu Piata loď stála mladá kameramanka Denisa Buranová, ktorá spolu s režisérkou dala snímke výrazný výtvarný charakter. 

Film sa dostane do kín 16. marca a bude premietaný aj v multiplexoch. V nedeľu 5. marca ho v predpremiére v bratislavskom Kine Lumière uvedie Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest.

Speváčka, gitaristka a skladateľka Katarzia, vlastným menom Katarína Kubošiová, začala písať texty už ako trojročná, vtedy ešte s pomocou babky. Z rodnej Nitry išla študovať do USA, kde napísala prvú skladbu. Po návrate sa chcela stať herečkou, no nakoniec začala študovať scenáristiku. V roku 2013 vydala debutový album Generácia Y, ktorý nominovali v ankete Radio_Head Awards. Minulý rok vydala album Agnostika, ktorý sa v súčasnosti uchádza o ceny Radio_Head Awards v kategóriách Album roka a Album roka / Cena kritikov, pričom speváčka si trofej môže odniesť aj za singel Milovať s hudbou


Text: Hudba.sk (zdroj: Zuzana Golianová / bARSdobrýchýr, SITA, Denník N)
Foto:


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti