Hlavná stránka

>

Správy

>

Klavirista Ludo Kotlár vydáva moderný jazzový debut Hangin‘

Klavirista Ludo Kotlár vydáva moderný jazzový debut Hangin‘

21.05.2018 - 15:00 | redakcia

Skladateľ, klavirista a aranžér Ludo Kotlár patrí k mladej a energickej generácii slovenského jazzu. Jeho debutový album Hangin‘ prináša svieži, moderný zvuk a jedinečný výraz. Vysokú kvalitu nahrávky potvrdzuje aj nominácia na prestížnu hudobnú cenu Esprit.


"Už dlhšie obdobie som mal vytvorené vlastné kompozície, s ktorými som spolu so svojím triom vystupoval v Poľsku. Myšlienka vydať ich na albume prišla spontánne a prirodzene," vysvetľuje autor projektu Ludo Kotlár. V spolupráci s lokálnou jazzovou špičkou tak vznikla nahrávka, ktorá je poctou mainstreamovému jazzu a zároveň nesie originálny autorský rukopis.

Hangin‘ tvorí Ludo Kotlár na klavíri, Marián Ševčík na bicích nástrojoch, Tymon Trabczynski na kontrabase, Lukáš Oravec na trúbke a krídlovke a Wayne Escoffery na tenor saxofóne. Spolu sedem skladieb pochádza prevažne z autorskej dielne Luda Kotlára, ktorý nahrávku doplnil aj jedným jazzovým štandardom. Dve kompozície vytvoril autorov dobrý priateľ, oceňovaný slovenský trubkár Lukáš Oravec.

Moderný jazz s odkazom na jazzovú tradíciu

Konceptuálne dielo vychádza z už spomínaného tradičného jazzu a vyniká ucelenou náladou a kvalitným hudobným stvárnením. Nápadité kompozičné myslenie Luda Kotlára, jeho cit pre atmosféru a vyváženosť, prinášajú poslucháčovi vynikajúcu kombináciu moderného poňatia jazzu s odkazom a úctou k jeho tradíciám.  


"Jedna baladická skladba s názvom Alice je venovaná mojej neteri, záverečnú Profs One som napísal pre svojho bývalého profesora na Janáčkovej akadémii v Brne, špičkového klaviristu Ľuboša Šrámka. Lyrickú Moonday zase Lukáš Oravec venoval zosnulému trubkárovi Martinovi Ďurdinovi," ozrejmuje Ludo Kotlár.

Prítomné sú na albume aj vplyvy svetových jazzových mien, ako Herbie Hancock, Chick Corea, Bill Evans, ktoré Kotlár dopĺňa svojou vlastnou unikátnou rytmikou, invenčnosťou a vyzretými aranžmánmi. Na nahrávke sa tiež nachádza komorná skladba Southern folk Sketch v triovom obsadení, podmanivý jazzový štandard Sammyho Faina I'll Be Seeing You, či energická kompozícia Orfa Roots.

Album Hangin‘ prináša na slovenskú jazzovú scénu svieži autorský vietor. Nahrávka Ludo Kotlár Trio – Hangin‘ vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.  


Redakciu Hudba.sk informoval Robert Pospiš z Real Music House. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Hudobný fond

Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti