Hlavná stránka

>

Správy

>

Smola a Hrušky vtipne miešajú politiku s hokejom. Reprezentantom posielajú odkaz

Smola a Hrušky vtipne miešajú politiku s hokejom. Reprezentantom posielajú odkaz

21.05.2019 - 08:00 | redakcia

Toto nie je hymna. Toto sú emócie a recesia ako sme pri kapele Smola a Hrušky z jej pôsobenia na hudobnej scéne zvyknutí. Samozrejme, kapela ráta s tým, že za tie roky, pri tých všetkých pokusoch o hokejovú hymnu a horlivé fandenie či komentovanie čohokoľvek, čo sa počas šampionátu deje, tak aj v prípade tejto skladby sa fanúšikovia rozdelia na dva tábory.


Na aktuálne hokejové dianie reflektuje kapela Smola a Hrušky spôsobom sebe vlastným, ale v prvom rade pozitívne s jemnou a trefnou satirou, v ktorej sa nájde nejeden samozvaný tréner či kapitán z parlamentu. "Sme posledná kapela a ja jej spevák, čo nebol schopný zložiť pieseň chlapcom na domáci šampionát," prehovára v úvode pesničky líder skupiny Smola a Hrušky Jozef "Spoko" Kramár. Zároveň si však kladie otázku, kedy už umelci pochopia, že hokejová hymna je len jedna, pričom naráža na neoficiálnu hokejovú hymnu Nech Bože dá.

"Z expertov na politiku razom sú tréneri. Každý rok sa tešíme na výhry aj prehry. Fandíme spolu, každý má iné idoly - Soros, Putin, Hitler, aj oživlé hranoly," pokračuje s humorom Spoko. O videoklip sa postaral kameraman Pavol Varga. Okrem vtipného komentára, ktorý sa dotkol aj pískania počas kanadskej hymny a nenechal nitku suchú ani na kapitánovi Andrejovi, pričom toho hokejového (Sekeru) dáva do kontrastu s predsedom NRSR, je však pieseň aj poďakovaním našim hokejistom za ich výkony a "srdce na ľade".


Tvorivosť prebudil prehratý zápas s Nemeckom

"Po dvoch infarktoch a bez zbytočných statusov som si vo štvrtok po nešťastnom zápase s Nemeckom sadol s gitarou, napísal a nahral v domácom štúdiu skladbu, ktorá sa vlastne písala sama. Zhodou okolnosti som mal objednané štúdio na piatok a namiesto inej skladby, ktorú som mal dokončiť pod krycím názvom letný hit, som dal prednosť spontánnej hokejovej horko-sladko-ostro-kyslej balade," prezrádza Spoko.

Zrodenie skladby okrem inšpirácie tlačil aj časový stres. "So zvukárom Pavlom Fecíkom sme sa ráno dohodli, že máme čas len šesť hodín, keďže som mal s kapelou koncert vo Vranove nad Topľou a bez zbytočných rečí sme nahrali, zmixovali a zmastrovali song. V piatok cestou domov z koncertu to chalani zo skupiny počuli prvýkrát. Spýtal som sa, kto môže ísť v sobotu doobeda nakrúcať klip na náš zimný štadión. Keďže polovica kapely už mala iný program, sme tam len traja, ale myslím, že dobrého býva málo a stačilo."

Spevák priznáva, že má rád takéto extrémne rýchle produkcie, "kde sa veľmi nešpekuluje, je obmedzený čas a kde sa proste nechám uniesť kreativitou a hoci nikto, a ani ja, moc neverí, že to má zmysel, väčšinou je z toho zaujímavý výsledok a niekedy aj nadčasový šláger, ktorý hrávame dodnes. Možno je to tým, že práve neriešim všetky tie technické záležitosti a idem na úplnú podstatu skladby," vraví hudobník.

Výnimočne nekritická odozva

Pesnička, ktorá trefne bilancuje slovenské účinkovanie na druhých domácich majstrovstvách, sa stretla s veľkým ohlasom fanúšikov aj médií a od nedele má klip na Youtube už vyše 35-tisíc prehratí. "S odstupom jedného dňa som bol príjemne prekvapený až nekritickým prijatím skladby, čo sa stáva len výnimočne. Ďakujem vesmíru, naším hokejistom a všetkým kapitánom za inšpiráciu. Som rád, že som mal tú možnosť zabaviť fanúšikov hudby, športu a hokeja zvlášť," uzatvára Spoko.

Ohlasy na skladbu sú skutočne až prekvapivo pozitívne, no niet sa čo diviť. Z hudobného hľadiska síce text do pesničky nezapasoval vždy úplne dokonale, ale podstatný je v tomto prípade jeho obsah a naozaj dokonalé načasovanie. Slovenských hokejistov dnes čaká rozlúčkový zápas proti Dánsku a potom už fanúšikom nezostáva nič iné, než fandiť iným tímom. Napríklad bratom Čechom, ktorým Smola a Hrušky minulý rok venovali ironickú pesničku z trochu iného súdka, no teraz im na konci pesničky Spoko vyslovil úprimnú podporu.


Redakciu Hudba.sk informoval za kapelu manažér Martin Hlavatý. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: Artwork singla


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti