Hlavná stránka

>

Správy

>

Dara Rolins a Karel Gott na premiéru Zvonkov šťastia neprišli

Dara Rolins a Karel Gott na premiéru Zvonkov šťastia neprišli

Karel Gott 21.06.2012 - 08:33 | redakcia

Dvojica slovenských režisérov Marek Šulík a Jana Bučka pred dvoma rokmi spolupracovala na dokumentárnom filme z oblasti rómskej osady s názvom Cigarety a pesničky. Spoločnej réžii i rómskemu prostrediu zostali verní aj v najnovšom dokumente Zvonky šťastia, na premiéru ktorého boli pozvaní aj Karel Gott a Dara Rolins.


Režiséri sa tentokrát zamerali na tehotnú Marienu a jej bratranca Romana, ktorí si v chudobnej rómskej osade na východe Slovenska krátia čas snívaním o stretnutí s Karlom Gottom a Darou Rolins. Obdivujú ich piesne a životný štýl, a tak sa im rozhodnú poslať DVD s videopozdravom a rómskym remixom ich hitu Zvonky šťastia. Film sleduje proces natáčania tohto odkazu na pozadí života v osade.

Karel Gott na káve v rómskej osade

"Pôvodne sme chceli urobiť poviedkový film a mali sme štyroch rôznych protagonistov. Chodili sme s našou producentkou Jankou Belišovou po celom Slovensku na výskumy, zbierali staré rómske piesne a celé to dokumentovali. Takto sme sa stretli s rôznymi Rómami a medzi inými i s Marienou a Romanom," uviedla režisérka filmu Jana Bučka.

Príbeh, ktorý vo filme prezentujú, nie je vymyslený. "Ten základ je reálny. Je to niečo, čo prirodzene vychádza z ich života a zároveň je to znásobené a dotiahnuté. Rozprávali sme sa s nimi o tom, čo by chceli robiť, čo by chceli vidieť, koho majú radi. A oni povedali, že by radi videli Karla Gotta - keby prišiel na kávu. Zaujalo nás to v tom, že je to sen, ktorý si človek túži naplniť. A otázkou je, či ten sen dokáže zmeniť ich životnú situáciu a zároveň, čo je tou vecou, ktorá dokáže zmeniť život," uviedol režisér Marek Šulík.

Príbeh, ktorý nakrúcali vyše troch týždňov, mal pevne postavenú dejovú štruktúru. Režiséri vymysleli základné body, ktoré by sa pri odosielaní odkazu pre česko-slovenské popové hviezdy mohli udiať, zvyšok už nechali na samotných protagonistov. Mariena Mirgová, ktorá sa prvýkrát ocitla v úlohe herečky, si filmovanie pochvaľovala: "Ja som sa v tom vyžívala. Nemali sme žiaden scenár, čo máme robiť. Sami od seba sme robili to, čo sme cítili."

Ochotná Rolins a zaneprázdnený Gott

Hlavní protagonisti si film po prvý raz pozreli spolu s návštevníkmi Art Film Festu na premiére v Trenčianskych Tepliciach. "Mal som trému, ako budú reagovať ľudia," priznal Roman Lacko. Obidvaja dúfajú, že film im pomôže zmeniť ich súčasnú situáciu. Kým Roman túži po slušnejšom dome s kúpeľňou, Mariena by sa rada spolu s rodinou vysťahovala z osady. Okrem toho sa nevzdávajú ani sna o stretnutí s ich speváckymi idolmi.

Sen o stretnutí s Karlom Gottom a Darou Rolins sa im splniť predsa len pokúšali. Oboch spevákov pozvali aj na premiéru do Trenčianskych Teplíc, boli však zaneprázdnení. "Celý čas sme sa snažili skontaktovať s Darinou aj s Karlom. Dara okamžite súhlasila, s Karlom to však bolo hrozne komplikované. Do poslednej chvíle, keď sme strihali, sme sa ho snažili kontaktovať cez asi 30 rôznych osôb v Čechách aj na Slovensku, ale nepodarilo sa nám to," uviedla Jana Bučka.

"Chceli sme ich obidvoch spolu, lebo len jeden by pre nás vo filme nemal zmysel. Chceli sme im pustiť odkaz a natočiť spätný odkaz. Vzhľadom k tomu, že sa nám to nepodarilo, sme si povedali, že je to aj dobré, lebo v tej snovej rovine je príbeh silnejší než ako keby sme sa k nim naozaj dostali," myslí si režisérka.

Zdroj: SITA
Foto: AP Photo/Eckehard Schulz


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti