Hlavná stránka

>

Správy

>

Folkový spevák Róbert Fapšo debutuje podmanivým albumom Jarné piesne

Folkový spevák Róbert Fapšo debutuje podmanivým albumom Jarné piesne

21.06.2018 - 12:00 | redakcia

Dnes už máme síce prvý letný deň, ale ak by ste si chceli jar v duši zachovať o čosi dlhšie, môžu vám k tomu napomôcť Jarné piesne. Ide o prvú oficiálnu nahrávku slovenského folkového speváka a gitaristu Róberta Fapša, pokrstil ju v lese nad kalváriou v Považskej Bystrici v okruhu svojich priateľov a klasicky naboso.


Názov albumu Jarné piesne charakterizuje proces tvorby väčšiny textov a piesní. Vznikali totiž v jarných mesiacoch, kedy je zimná letargia nahradená všadeprítomnou energiou predznamenávajúcou zmenu, rast a prebúdzanie, ktoré, ako hovorí hudobník, pri tvorbe textov duševne pociťoval.

Róbert Fapšo začal sólovo koncertovať a skladať hudbu s vlastnými textami len pred rokom. Album si doma sám postupne komponoval i nahrával. Snažil sa pritom zachytiť úplnú slobodu a autentickosť nahrávok v celkovom procese tvorby. Ďalším dôvodom bolo celkové oprostenie sa od závislosti na dohodnutom časovom rozvrhu nahrávania jednotlivých piesní.Album veľmi dobre definuje jeho hudobný štýl, ktorý sa zároveň zlučuje s Róbertovým cestovateľským a pozitívno-naturálnym spôsobom života. Piesne sú kombináciou ľahkého folku s poetickými textami, do ktorých vkladá impresie vlastných skúseností, a zároveň pracuje s ich prirodzenou atmosférou, ktorá sa ľahko prenáša na poslucháča. 

Ako napovedá názov, album je podtrhnutý jarnou, sviežou a jemnou energiou, podporenou prírodnými motívmi, motívmi lásky a duševnej mladosti. Okrem spevu a akustickej gitary môžete počuť aj klavír, druhý spev Kataríny Marošiovej alebo husle. Album vo finále zmastroval Roman Depko a vkusný kvetinový dizajn obalu vytvoril mladý talentovaný grafik Juraj Vačko.

Po vydaní debutovej nahrávky chce Róbert Fapšo popri letných koncertoch naďalej pracovať na nových piesňach s cieľom zlepšovať sa v písaní textov, hre na gitaru i tvorbe nových melódií. Album si možete vypočuť na YoutubeBandcampe.

Tracklist albumu Jarné piesne:

1. Jar s tebou
2. Lesom nesú sa piesne
3. Terezke
4. Nové svety
5. Letá mladosti
6. Milióny sĺnk
7. Dni plné neba     

Ak sa vám tvorba sympatického pesničkára zapáčila, môžete ho sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

Text: Petra Štefancová, Hudba.sk edit
Foto: Sabína Muráňová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti