Hlavná stránka

>

Správy

>

Trnavské organové dni: Umelci z celého sveta rozozvučia Trnavu hrou na organe

Trnavské organové dni: Umelci z celého sveta rozozvučia Trnavu hrou na organe

21.07.2019 - 11:00 | redakcia

Bazilika sv. Mikuláša v Trnave bude aj tento rok hostiť svetoznámych organistov. Počas 24. ročníka Trnavských organových dní sa návštevníci budú môcť započúvať do majstrovských prevedení skladieb a vychutnávať si výnimočné večery v Trnave.


Výnimočný festival začne 26. júla koncertom poľských hudobníkov Bogdana Narlocha a Romana Gryńa, ktorí zahrajú piesne od Chopina, Vavilova, Bossina, Goldberga na organe a trúbke. Dohromady je na programe sedem koncertov, počas ktorých sa predstavia umelci z Poľska, Talianska, Kazachstanu, Francúzska, Ruska a Slovenska. V nevšednej kombinácii organu a orchestra dobových nástrojov vystúpia v nedeľu 25. augusta Slováci so skladbami od G. F. Händela Slováci Martin Bako, zakladateľ festivalu Stanislav Šurin, zoskupenie Cuore Barocco a umelecký vedúci Tomáš Kardoš.

"Teší nás, že Trnavské organové dni sa vyprofilovali na udalosť, ktorou žije Trnava počas celého augusta a stali sa pevnou súčasťou letného programu. Je to sviatok hudby, ktorý je atraktívny nielen pre domácich, ale aj pre turistov. Vypočujete si známe i menej známe piesne a spoznáte aj krásu Baziliky sv. Mikuláša, ktorá v sebe skrýva najstarší zachovaný trnavský organ či milostivý obraz Panny Márie," hovorí Michaela Potočárová, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Miesto organových koncertov nie je náhodné. Bazilika sv. Mikuláša ponúka unikátne priestory s vynikajúcou akustikou. Zároveň je úzko spojená s prvým národným umelcom Mikulášom Schneiderom-Trnavským, ktorý tu pôsobil. Práve v nedeľu 18. augusta si na koncerte francúzskeho organistu Christiana Bacheleyho a komorného speváckeho zboru z Trnavy Voci Allegre môžu návštevníci festivalu vypočuť jeho skladbu.

Koncerty sa konajú vždy o 20:00 hod. v Bazilike sv. Mikuláša a potrvajú do piatka 30. augusta. Trnavské organové dni sú spolufinancované Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Informácie a foto pre Hudba.sk Simona Dodrvová.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti