Hlavná stránka

>

Správy

>

The Grand Buffet a Hafner novým klipom parodujú politickú diskusnú reláciu

The Grand Buffet a Hafner novým klipom parodujú politickú diskusnú reláciu

21.07.2020 - 15:30 | redakcia

Hudobný projekt Petra Lipu mladšieho The Grand Buffet a "moderný spevák" Tomáš Hafner predstavili nevídaný videoklip k piesni Bože, božee. Duo v ňom paroduje televíznu politickú diskusiu. Samotný text skladby však nie je iba o politike. Hudobníci prostredníctvom novinky narážajú na pretlak informácií a dezinformácií, ktorými je verejnosť hojne zásobovaná.


The Grand Buffet a Tomáš Hafner zverejnili videoklip k singlu Bože, božee len pred pár hodinami, no ich spolupráca začala už pred rokom. "Na jar minulého roka som Tomina zavolal ako hosťa na koncerty do môjho projektu The Grand Buffet. Spolu sme zahrali viacero koncertov a postupne sa začali vynárať nové nápady, ktoré sme v štúdiu nahrali. Popritom sa rozprávali o živote a pohrávali sme sa s rôznymi nápadmi a v decembri bola pieseň na svete," priblížil zrod spolupráce Peter Lipa ml., ktorý má na svedomí hudobnú stránku skladby. Pieseň zložil, naspieval a na starosti mal aj mix a produkciu. 

O text sa postaral Hafner a ako uňho býva zvykom, treba ho brať s nadhľadom. "Tomino je obrovský recesista a mne sa to veľmi páči. V pesničke je jeho textársky a môj hudobný prístup prirodzený a to som presne hľadal," dodáva hudobník a skladateľ.

Skladba Bože, božee je reakciou na dnešnú situáciu, v ktorej žijeme a v ktorej nikto presne nevie, čo je pravda. Autori piesňou vyjadrujú pretlak informácií a dezinformácií. Niektorí ľudia v piesni hľadajú politický podtón, no autori si o tom myslia svoje. "Je to zamyslenie sa nad ľuďmi, ktorí šíria hoaxy. Od politiky sa dištancujeme a mrzí nás, ak si niekto myslí, že práve táto pesnička je politicky angažovaná. Žiaľ, doplatili sme na to aj odmietnutím jej rotácie v jedinom slovenskom rádiu, kde by naša hudba naozaj žánrovo pasovala. Akékoľvek reakcie nepochopenia berieme tak, že je to humor s nadhľadom, buď to človeka pobaví alebo ideme ďalej," vysvetľuje Tomáš Hafner.


Najnovší singel ešte na jar doplnila zaujímavá titulná ilustrácia obalu. Pre chalanov ho na mieru nakreslil Erik Šille. S videoklipom však museli autori kvôli korona kríze počkať, dokončili ho až v týchto dňoch. Tomáš Hafner si v ňom strihol dvojrolu a stvárnil dvoch rozličných politikov, kým Peter Lipa ml. sa zhostil úlohy moderátora diskusnej relácie.

"Mali sme rozpracovaných aj niekoľko serióznych nápadov na klip, ale po relácii s istým 'očipovaným' politikom sa všetko zmenilo," prezrádza Branislav Vincze, ktorý všetko okolo nového klipu spískal. "Bola to náhla inšpirácia, s ktorou sa stotožnili aj interpreti piesne a zvyšok štábu. S Hafnerom a Lipom bola práca veľmi tvorivá, poznáme sa dlho, veľa sme už spolu točili, poznáme svoj 'markizácky' humor,“ dodáva režisér. "Takýto výsledok by nám ani vo sne nenapadol," okomentovali spoluprácu hlavní aktéri videa.

Klip sa natáčal v známom bratislavskom POP štúdiu. Na jeho výrobe pracoval mnohočlenný tím, okrem spomínaného režiséra Braňa Vinczeho, priložil ruku k dielu a kameran Viktor Cicko, svetlá obslúžili Dženesis, masky vytvorila Didi Brocko, styling zasa Zuzana Laučíková. "Čo nás veľmi tešilo, že účasť potvrdil aj slávny človek z postprodukcie Waldemar Švábenský, ktorý mimo iného spolupracoval aj na Game of Thrones či Star Wars," prezradil Peter Lipa ml.  

A čo ďalej? Chalani v tom majú jasno. "Určite sa vidíme na koncertoch. Ten najbližší bude na Kongenfeste na Liptove na prelome júla a augusta. Zjavíme sa koncom augusta aj na špeciálnej verzii Uprising festivalu na Wakelake na Zlatých pieskoch. Tiež popracujeme na ďalších songoch," odkrýva Tomáš Hafner najbližšie plány projektu. "Chceli by sme urobiť aj divadelnú hru, možno natočiť film..." dodáva na záver Lipa.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Jana Marczellová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Branislav Vincze


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti