Hlavná stránka

>

Správy

>

Búrlivák Liam Gallagher, hlas Oasis, oslavuje 40. narodeniny

Búrlivák Liam Gallagher, hlas Oasis, oslavuje 40. narodeniny

21.09.2012 - 12:02 | redakcia

Liam Gallagher, jedna z najvýraznejších postáv modernej britskej hudobnej scény, oslavuje svoje jubileum. Spevák dnes už neexistujúcej skupiny Oasis a momentálne líder kapely Beady Eye sa preslávil svojím výstredným správaním, kontroverznými výrokmi i drzosťou.


William John Paul "Liam" Gallagher pochádza z Manchestru a je najmladším dieťaťom Írov Thomasa a Peggy Gallagherovcov. Otec jeho i starších bratov Noela a Paula často bil a Liam priznal, že práve to ho inšpirovalo stať sa spevákom. Keď mal desať rokov, od násilníckeho otca sa s mamou odsťahovali a ich kontakt bol už len zbežný.

Na chlapcoch to však zrejme zanechalo stopy - počas dospievania boli mimoriadne problémoví a najviac rebeloval práve Liam. Neustále sa hádal s Noelom, s ktorým sa delil o izbu, pre bitky ho ako 15-ročného vylúčili zo školy a dokonca často kradol bicykle z miestnych obchodov. Čo sa týka hudby, vyrastal na kapelách ako The Stone Roses, The Who, The Kinks, The Jam, T.Rex či The Beatles. Na Johnovi Lennonovi sa stal priam závislým a dokonca neskôr tvrdil, že je jeho reinkarnáciou.

The Rain a začiatky Oasis

Liam svoju spevácku kariéru odštartoval v kapele The Rain, kam ho pozval basgitarista Paul McGuigan. Spolu s gitaristom Paulom Arthursom pre kapelu písali piesne, čo si vyslúžilo Noelov posmech. Opísal ich ako "jednoducho príšerných" a sám Liam priznal, že boli naozaj zlí. Noel nakoniec súhlasil s tým, že sa k nim pridá, no jedine pod podmienkou, že piesne bude skladať iba on sám. Pätica, ktorú doplnil bubeník Tony McCarroll, spolu pôsobila od roku 1991 a na Liamov podnet sa premenovali na Oasis.

Na jednom z ich koncertov v glasgowskom klube Oasis zaujali producenta Alana McGeeho, vďaka ktorému podpísali zmluvu na vydanie debutového albumu Definitely Maybe (1994). Ten sa vtedy stal najrýchlejšie predávaným britským debutovým albumom v histórii a hviezda bratov Gallagherovcov začala stúpať.

Liam sa vďaka svojmu kontroverznému správaniu stal predmetom záujmu bulvárnych novinárov, čo sa ešte stupňovalo po vydaní ikonickej nahrávky britpopovej éry (What's the Story) Morning Glory? (1995), z ktorej sa na celom svete predalo vyše 22 miliónov kópií, pozbierala niekoľko cien a pravidelne sa objavuje v rebríčkoch najlepších albumov všetkých čias.

Oasis - Stop Crying Your Heart Out

Spevák Noelových piesní

Očakávaná tretia štúdiovka Be Here Now (1997) sa stala najrýchlejšie predávaným albumom vo Veľkej Británii a napriek tomu, že Noel sa o nej neskôr vyjadroval kriticky, Liam ju označil za ich najlepšiu nahrávku. Všetky nasledujúce štúdiovky - Standing on the Shoulder of Giants (2000), Heathen Chemistry (2002), Don't Believe the Truth (2005) a posledná Dig Out Your Soul (2009) rovnako ako tie predošlé ovládli britský albumový rebríček.

Čo sa týka singlov, Liam naspieval nesmrteľné hity ako Wonderwall, Go Let It Out, Some Might Say, Roll With It, Champagne Supernova, Live Forever, D'You Know What I Mean, Let There Be Love, Rock'n'Roll Star či Stop Crying Your Heart Out. Drvivú väčšinu piesní Oasis písal Noel, no napríklad na Heathen Chemistry je Liamova skladba Songbird, v ktorej vyznal lásku členke už neexistujúcej skupiny All Saints Nicole Appleton.

Oasis - Songbird

Bratské rozpory

Fanúšikovia Oasis poznajú Liama ako svojského búrliváka, ktorý svojho staršieho brata neustále provokuje a uráža. Niekoľkokrát sa pohádali aj priamo na pódiu, ničím nezvyčajným nebol ani dočasný odchod niektorého z bratov z práve prebiehajúceho turné. Stalo sa tak aj počas vystúpenia na štadióne Maine Road v roku 1996, kde počas pesničky Whatever došlo k slovnej potýčke a Liam odmietol ďalej spievať. Namiesto toho si sadol vedľa brata a so sarkastickým výrazom ho povzbudzoval s tamburínou v ruke.

Legendárnym je aj neskoršie vystúpenie v rámci cyklu MTV Unplugged z rovnakého roku, keď sa bratia krátko pred vystúpením pohádali a Liam si namiesto za mikrofón sadol na balkón. Tam ho v priebehu koncertu okrem televíznej kamery objavil aj Noel. Ten sa počas veľkého aplauzu po skladbe Cast no Shadow v origináli spievanej Liamom na neho usmial a niekoľkokrát provokatívne žmurkol, na čo Liam reagoval smršťou nadávok a gest.

Oasis - Cast no Shadow (live - MTV Unplugged)

Rozpad Oasis a vznik Beady Eye

Práve pre nekonečné spory dvoch bratov, ktorí sú pre Oasis kľúčoví, kapela v auguste 2009 zanikla. Koncom augusta sa v zákulisí pred svojim vystúpením na festival Rock en Seine pohádali a Liam vraj dokonca zničil Noelovi gitaru len niekoľko minút pred plánovaným začiatkom. Koncert, rovnako ako celé európske turné, zrušili a ich manažér oznámil, že kapela "už viac neexistuje". Ako Noel prezradil na svojej webstránke, Oasis opustil on z dôvodu, že už s Liamom nemohol pracovať ani o deň dlhšie.

Od rozpadu skupiny si prostredníctvom médií bratia neustále posielajú odkazy o prípadnom návrate Oasis, pričom Liam je mu na rozdiel od Noela naklonený. "Aj keď milujem Beady Eye, radšej by som bol v Oasis, to bolo moje. Oasis bol môj život," vyjadril sa vo februári 2012 a podobné vyjadrenia zverejnil aj niekoľkokrát predtým. Ako však viackrát povedal Noel, comeback je úplne vylúčený.

Vzťah bratov ešte viac poškodil incident, keď Liam Noela zažaloval za tvrdenia, že na V Festivale v roku 2009 nemohli hrať pre jeho "opicu". V skutočnosti mal totiž laryngitídu a až po Noelovom ospravedlnení žalobu stiahol. V máji 2012 sa ukázalo, že bratia spolu konečne písomne komunikovali po víťazstve ich milovaného futbalového klubu Manchester City v Premier League.

V novembri 2009 Liam oznámil, že so zostávajúcimi členmi Oasis pripravujú nový projekt a o rok neskôr uzrel svetlo sveta prvý singel formácie Beady Eye Bring the Light. Autorom piesní na ich debutovom albume Different Gear, Still Speeding (2011) je Liam spolu s Andym Bellom a Gemom Archerom, ktorí ešte v roku 1999 vystriedali zakladajúcich členov Oasis Paula McGuigana a Paula Arthursa. Formácia momentálne pripravuje ďalšiu štúdiovku a medzi ich úspechy patrí napríklad vystúpenie na letných olympijských hrách v Londýne, kde po tom, ako ponuku organizátorov odmietol Noel a jeho Noel Gallagher's High Flying Birds, predviedli Beady Eye oasisovskú klasiku Wonderwall.

Beady Eye - Wonderwall (live - London 2012 Olympic Games)

"Fanúšikovia Radiohead sú prekliato nudní, priaznivci Coldplay škaredí"

Liam, pre ktorého je typické spievanie s rukami za chrbtom, sa vždy vyznačoval až nebezpečnou úprimnosťou. Urážkami nešetril ani množstvo svojich kolegov. Napríklad Radiohead považuje za "prekliato nudných", pričom ich fanúšikovia sú podľa neho rovnako ako priaznivci Coldplay navyše aj škaredí. "Napísať pieseň o prekliatom strome? Dajte pokoj! Tisícročnom strome? Choďte do pekla," uviedol na adresu albumu The King of Limbs (2011) kapely Radiohead.

Skupina Muse je podľa neho "strašidelná" a hlas jej speváka nedokáže vystáť. "Aspoň hrajú na gitare, ale keď počujem jeho hlas, hovorím si, nech ide do pekla," vyhlásil vlani. Robbieho Williamsa, s ktorým má dlhodobé spory, označil za melodramatickú kráľovnú a okrem iného by ho s najväčšou radosťou obesil na pódiu. "Čo mi zase urobil? Nič. Je to jednoducho niekto, koho by som rád obesil," vysvetlil.

Svojský názor má aj na speváka Alexa Kapranosa z Franz Ferdinand. "Pozrite sa na neho a na speváka z Right Said Fred. Je to ten istý človek! Len sa dal na Atkinsovu diétu a narástli mu vlasy," uviedol. Tiež "nemá rád hlavu" Billieho Joea Armstronga z Green Day a literárne ambície Victorie Beckham vysmial so slovami, že nevie ani len žuvať žuvačku a chodiť rovno, tak ako môže chcieť napísať knihu. Blur sú podľa neho "hŕstkou žien" a jeho sympatie si nezískala ani skupina The White Stripes.

Beady Eye - Bring The Light

Prehnaná sebaláska

Kriticky sa však rozhodne nestavia sám k sebe. "Keby som nebol hudobníkom, neviem, čo by som robil. Možno by som bol Boh, to by bola dobrá práca," povedal pre denník The Sun v roku 2005. Láska k sebe samému mu pomáha tiež prekonávať životné problémy. "Občas bývam smutný, ale nikdy nie príliš dlho. Pozriem sa do zrkadla a poviem si: 'Aký fešák,'" vysvetlil spevák, ktorý odmieta tvrdenia o tom, že má sklony k násiliu. "Som nežný, krásny a milujúci muž, ktorý občas prefacká fotografa, lebo mu zavadzia," uviedol.

Liam sa v roku 1997 oženil s Patsy Kensit, no manželstvo dlho nevydržalo. Len týždeň po svadbe splodil s inou ženou dcéru Molly, v septembri 1999 prišiel na svet zas syn Lennon Francis, ktorého už mal s manželkou. O rok neskôr sa však rozviedli. Ďalšieho syna Genea mu porodila spomínaná Nicole Appleton v júli 2001. Tú si v roku 2008 zobral, no jeho brat Noel na svadbe chýbal.

Zdroj: SITA
Foto: Igor Daniš - archív Hudba.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti