Hlavná stránka

>

Správy

>

Belfiato Quintet vydáva album dychových kvintetov Antonína Rejchu

Belfiato Quintet vydáva album dychových kvintetov Antonína Rejchu

21.09.2019 - 13:00 | redakcia

Po kritikmi výborne prijatom albumovom debute sa formácia Belfiato Quintet vrátila o storočie späť k samotnému "otcovi dychového kvintetu" a 27. septembra vydá v Supraphone Dychové kvintety Antonína Rejchu.


Na otázku, čo viedlo Belfiato Quintet k výberu tohto repertoáru pre druhý album, odpovedá flautista Oto Reiprich: "To je jednoduché. Antonín Rejcha je otcom žánru dychového kvintetu a český ansámbel nenahral album venovaný iba Rejchovým dychovým kvintetom viac ako dvadsať rokov. Výber repertoáru na náš druhý album bol preto úplne prirodzený." Z 24 dychových kvintetov si Belfiato Quintet vybral tri najkrajšie a najzaujímavejšie a nahral ich v neopakovateľnej akustike pražského Rudolfína.

Životopis Antonína Rejchu (1770–1836) by vystačil na napínavý film. V jedenástich rokoch útek z domu, po Prahe našiel domov v Bonne, v Hamburgu, vo Viedni a v Paríži. Svoju prvú symfóniu uviedol ako sedemnásťročný. Spriatelil sa s Beethovenom ako violistom rovnakého orchestra, zoznámil sa s Haydnom, študoval u Salieriho. V hudbe miloval experimenty, fascinovala ho cigánska hudba s mikrointervalmi, hra čísiel a súzvukov, polytonalita a kontrapunkt. Zdokonalil hudobnú pedagogiku a stal sa vyhľadávaným učiteľom. K jeho žiakom patrili okrem iných Liszt, Berlioz či Franck.

V žánri dychového kvintetu Antonín Rejcha ako prvý komponoval skutočne majstrovské skladby, ktoré naplno využívali farebné i technické možnosti nástrojov. Aj napriek extrémnej technickej náročnosti vyžaruje z jeho skladieb priezračnosť, ľahkosť a grácia. Album Belfiato Quintet – Antonín Rejcha, Dychové kvintety vychádza na CD i v digitálnych formátoch 27. septembra a obsahuje Dychový kvintet Es dur op. 88 č. 2, Dychový kvintet e moll op. 88 č. 1 a Dychový kvintet D dur op. 91 č. 3.


Členovia súboru Belfiato Quintet sú hráči popredných orchestrov (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia, Orchestr Státní opery, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pardubická komorní filharmonie, The Philharmonia Orchestra London). Získali tiež ocenenia na medzinárodných interpretačných súťažiach, napr. na súťaži ARD v Mníchove, na Pražskej jari a Concertine Praga. Belfiato Quintet je držiteľom 1. ceny súťaže Antonína Rejchu na festivale v rakúskom Semmeringu. V roku 2011 získal súbor v medzinárodnej súťaži dychových kvintet "Henri Tomasi" v Marseille 3. cenu spoločne s cenou za najlepšiu interpretáciu Tomasiho skladby.

Informácie a foto pre Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová z vydavateľstva Supraphon.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti