Folklórny súbor (FS) Zemplín oslavuje 60 rokov od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravili na dnes slávnostný galaprogram, v ktorom vystúpi takmer deväťdesiatka účinkujúcich. Zemplínsky folklór si v tomto roku pripomína viaceré jubileá. Oslavy sa začali už v máji 45. výročím vzniku Detského folklórneho súboru Zemplínik.

V tomto roku sa svojho životného jubilea dožíva aj dlhoročný umelecký vedúci súboru Milan Hvižďák. V rámci jeho 80. narodenín sa FS predstavil na festivale Východná s programom "Zemplín, ľubojsc moja". Oslavy pokračovali okrem iného programom Takí sme boli, v ktorom sa na jednom pódiu stretli všetky generácie bývalých členov.

"Ľudová hudba a spevácka zložka súboru sa v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice predstavili Michalovčanom začiatkom jesene v netradičnom programe Naladení. Vyvrcholením celoročných osláv bude práve sobotňajší galaprogram," vysvetlil pre TASR tanečný pedagóg FS Zemplín Miroslav Kisty, ktorý spolu s Kristiánom Dufincom pripravil jeho scenár a réžiu.

Podľa Kistyho sa do galaprogramu snažili zahrnúť celú 60-ročnú históriu súboru. "Diváci budú mať možnosť vidieť aj starších členov, ktorí budú spomínať na úplné začiatky. Predstavené budú jednotlivé zložky a ich minulosť. Všetko to bude doplnené tanečnými choreografiami, hudobnými a speváckymi vstupmi," priblížil s tým, že prípravy tohto galaprogramu trvali približne rok a pol. "Bolo to náročné, ale veríme, že publiku sa to bude páčiť a odnesie si z toho príjemný umelecký zážitok," doplnil.

Vznik FS Zemplín, ktorého súčasťou je od začiatku hudobná, spevácka a tanečná zložka, sa datuje do roku 1957. Jeho prvým umeleckým vedúcim bol Štefan Ircha a choreografkou a tanečnou pedagogičkou dnes 94-ročná Helena Moravčíková. Neskôr prišiel do súboru aj Milan Hvižďák, ktorý v ňom pôsobí dodnes.

"Prvé predstavenie sa konalo v apríli 1958. Súbor prvýkrát vycestoval do zahraničia už v roku 1963, a to do Poľska, čo bola vtedy veľká vec. Už o tri roky na to sa dostal do vysielania švédskej televízie," uviedol Kisty. Ešte pred revolúciou navštívili folkloristi krajiny ako Tunisko, Kanada či Španielsko, neskôr to bolo Mexiko, Čína, ale aj Thajsko a mnoho ďalších. Súbor je tiež neodmysliteľnou súčasťou domácich folklórnych festivalov, súťaží a prehliadok.

Folklórny súbor Zemplín sa svojou tvorbou zameriava najmä na región východného Slovenska. Okrem Zemplína je to aj Spiš, Šariš či Abov. Podľa Kistyho má za sebou okrem klasických vystúpení aj úspešne komponované programy venované svadobným zvykom na Zemplíne, Rusínom žijúcim na Slovensku a v programe Cesty za tancom prezentovali tance východného Slovenska po určitej geografickej línii. Súbor vychoval počas 60 rokov spolu desať generácií folkloristov. Medzi nimi i známe mená ako Ján Ďurovčík, Milan Zimnýkoval, Vladimír Šoltýs alebo Pavol Širák.

Zdroj: TASR
Foto: Facebook.com/suborzemplin - Tomáš Topoľančín