Made 2 Mate je pozoruhodná slovenská skupina, ktorá existovala v druhej polovici 90. rokov minulého storočia len päť rokov, avšak za ten čas stihla nahrať štyri albumy, ovládnuť rozhlasový éter i klubovú scénu a svojou fúziou rocku, popu a funku spôsobila veľký rozruch na slovenskej hudobnej scéne.


"Ich repertoár a zvuk sa vymykal všetkému, čo dovtedy na Slovensku vzniklo. Došlo k skvelej fúzii rocku, popu a funku v podobe pesničiek, v ktorých sa prirodzene a funkčne striedali mužský a ženský vokál, ktoré boli naspievané v angličtine a ktoré ani náznakom nepripomínali teritórium Slovenska či – v širšom pohľade – strednej Európy," píše Juraj Čurný v booklete výberovky.

"Finančné, logistické, prevádzkové a s tým súvisiace aj vnútorné personálne komplikácie spojené s fungovaním niečoho, s čím nikto nemal žiadne skúsenosti, napokon Made 2 Mate úplne vyčerpali a po piatich rokoch ukončili ich regulárnu existenciu. Neskoršie krátkodobé reuniony spojené s jednorazovými koncertnými a televíznymi vystúpeniami k obnoveniu existencie neviedli. Z Made 2 Mate sa tak stala legenda, ktorá sa vytratila aj zo všetkých predajných katalógov," priblížil Čurný.

"Až v Opuse v roku 2008 vyšla kompilácia Best Of a po jej vypredaní na ňu nadväzuje tento výber 20 skladieb, koncipovaný pre v súčasnosti čoraz populárnejší vinylový formát. Na ňom, a samozrejme aj na digitálnych platformách, budú mať niektoré zo skladieb Vrabca, Katky, Roba, dvoch Martinov a ďalších svoju premiéru. Môžete si tak novým spôsobom vychutnať nahrávky, ktoré ani po štvrťstoročí nestratili nič na svojej kvalite a aj napriek dlhému časovému odstupu znejú nadčasovo a aktuálne," dodáva známy expert na slovenskú hudbu.


Zobudenie spiaceho obra

Z nahrávok skupiny je zostavená dvojvinylová a 2CD kolekcia, ktorá teraz vychádza pod logickým názvom The Collection. Album je doplnený sprievodným textom s unikátnymi informáciami o vzniku a existencii skupiny.

"Veľmi si ceníme postoj a odhodlanie Juraja Čurného. Počas najtemnejšieho obdobia pandémie, keď sme všetci museli byť zavretí doma a nemohli sme robiť to, pre čo žijeme - hrať hudbu pre ľudí (čiernych, bielych, žltých, hnedých, ružových aj dúhových) skrátka pre všetkých, ozval sa telefón s otázkou: 'Robko, čo keby sme vydali veľkú, reprezentačnú výberovku vašej skvelej skupiny Made 2 Mate ako 2CD a dokonca aj 2LP album? Mám nápad, ako to urobiť a dokonca mám už aj zostavený návrh skladieb.' V tej chvíli som mal pocit, že pandémia prestala existovať a vyšlo tisíc sĺnk," vyjadril sa Robo Rist aj s celou kapelou.

"Ako sa hovorí, takáto ponuka sa proste neodmieta, navyše nabití návalom pozitívnej energie sme sa ihneď pustili do práce. Prebrať spiaceho obra - v podstate 20 rokov nečinnú legendu M2M bola dosť fuška, no našťastie sa to podarilo až do tých rozmerov, že vydavateľstvo Opus sprístupnilo takmer celú diskografiu skupiny na digitálnych streamovacích platformách a navyše v rámci krstu zažijú jeho účastníci jedinečný koncert zakladajúcich a zároveň súčasných členov tejto kultovej kapely. Sme nesmierne poctení nadchádzajúcou udalosťou, a zároveň sa veľmi tešíme na stretnutie s našimi fanúšikmi," dodáva.

The Collection môžete počúvať od dnes počúvať vo všetkých streamovacích službách.Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová.