Rok po 10-minútovom videoklipe k skladbe Coexist vydáva slovenská kapela Shallov "druhú časť skladačky" – skladbu Refrain. Spoločne tvoria EP nahrávku, ktorú v týchto dňoch vydáva experimentálne hudobné vydavateľstvo Weltschmerzen. Skladby fungujú ako jedno ucelené audiovizuálne dielo a vychádzajú spolu na 10" vinyle. Videoklipy v tomto prípade nie sú len vizuálnym obohatením hudby ale rovnocennými a autonómnymi umeleckými dielami.

Vizuálny aspekt hudobného diela zdôrazňuje aj obálka vinylu nesúca maľbu slovenského maliara Michala Fízika. Na zadnej strane predchádzajúcej nahrávky Compress, Expand (2019) je fotografia, podľa ktorej bola namaľovaná obálka, tentokrát zadnú stranu EP tvorí reinterpretácia AI modelom. 

Hudobná zložka skladby Refrain je založená na repetícii budujúcej priam hypnotický tranz, ktorý sa postupne rozkladá, aby nakoniec vygradoval do monumentálneho vyvrcholenia. Tým je v kontraste ako s predošlou tvorbou Shallov, tak aj so skladbou Coexist, ktorá vychádza skôr z neustálych zmien v rytme, náladách a z premenlivej atmosféry. Skladba Refrain je introspektívnou cestou, ktorá vedie k rozkladu individualistického prežívania ľudskej skúsenosti. Koncept, réžiu a produkciu videoklipu k nej zastrešil umelec Jak Užovič, ktorý vo svojej tvorbe inklinuje primárne k performance, no pracuje aj s intermediálnymi presahmi sochárstva či objektovou inštaláciou.

Na tvorbe klipu sa podieľali aj Marek Moučka (kamera), Kristian Šmelko (performance), Viktor Boža (vizuálne efekty), Jakub Čulák (animácia) a ďalší.

"Myšlienka vlastnenia svojho tela a mysle je neprirodzený spôsob nazerania na seba, ktorý nám vnucuje dominantná paradigma. Je to slepá ideológia - pohľad na telo ako na stroj alebo tovar je neúplný a predstavuje materialistickú utópiu, ktorú systematicky internalizuje. Nie sme spoločenstvom, ktoré koná správne alebo nesprávne, naše úmysly sú determinované ideológiou, ktorá sa tvári, že neexistuje – naše vzťahy sú vzťahmi pánov, otrokov, dominancie a vykorisťovania. Sme spoločnosť zviazaná týmito znakmi a hoci si to odmietame priznať, svet, ktorý nám je prezentovaný, je len legendou, ktorú sa snažíme za každú cenu držať pri živote v presvedčení, že alternatíva neexistuje. Naša kvalita však nevychádza z nejakého zázračného vnútra, ale naopak, je podmienená prostredím, v rámci ktorého ju interpretujeme prostredníctvom spoločných fikcií. Svoje vedomie nepoznáme cez seba, ale spoznávame prostredníctvom druhých, pretože nás tvoria a formujú," objasňujú konceptuálne východiská skladby a videoklipu Refrain v spoločnom texte Shallov a Jak Užovič.

Vizuálna časť Coexist, ktorú kapela zverejnila v januári 2022, je výsledkom kolektívnej práce divadelného režiséra Adama Draguna, lídra Shallov Viktora Őriho a ďalšej desiatky zúčastnených nehercov. Klip odkazuje na egoistické konanie jednotlivcov vytvárajúcich rozporný a nepochopiteľný celok sveta, ktorý sa zdá byť v konečnom dôsledku cudzí všetkým. 

Audiovizuálne EP Coexist, Refrain vycháza vo vydavateľstve Weltschmerzen, ktoré je zamerané na emočne vyhrotenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu. Digitálna verzia EP vychádza na všetkých streamovacích platformách. Vinylová platňa v limitovanej edícii 300 kusov sa dá zakúpiť na Bandcamp stránke vydavateľstva.

ShallovViktor Őri, Dušan Őri a Erik Bachorec. Coexist, Refrain je posledná nahrávka v tejto zostave.

Hudba a texty: Shallov
Produkcia, nahrávanie a mix: Shallov a Jakub Hríbik (PULP Studio)
Mastering: Alexandr Vatagin

Cover album je založený na maľbe Bernini Boy od Michala Fízika.
Grafické spracovanie obálky: Ivo Lorenc

Tvorbu a vydanie diela Coexist, Refrain a fungovanie vydavateľstva Weltschmerzen z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Album vznikol aj vďaka spolupráci s Haluzeum produkt.

Zdroj: Weltschmerzen (Hudba.sk edit)