Organizátori multižánrového festivalu Bažant Pohoda, ktorý sa uskutoční od 9. do 11. júla, tento týždeň pridávajú do lineupu ďalšie domáce mená. Jedným z nich je aj stálica slovenských festivalov a klubov Para, ktorá v Trenčíne s fanúšikmi oslávi 20 rokov od svojho založenia. Novinkou v programe je aj kapela Kurkus.

Kým Paru - jednu z najlepších slovenských koncertných kapiel s hitmi ako Ticho, Otec, Prví poslední, Prezident či Keď ťa stretnem - špeciálne predstavovať netreba (a o oslavách ich okrúhleho výročie ešte určite budete počuť), košický projekt Kurkus je zrejme pre mnohých veľkou neznámou. Formácia vznikla v roku 2011 v Košiciach a pod pseudonymom Knieža Laureatus Pixtibaxti (spev, klávesy a gitara) v nej pôsobí Filip Orator, známy aj z kapely Ears. Ďalšími členmi sú Robo Tkáč alias Obalajtman (bicie, perkusie, vokály / známy z formácie Liter Geňa) a Paľo Havaši alias Honoré (basgitara, klávesy, vokály).

Debutom je osemalbumové šialenstvo

Skupina, ktorá počas prvých rokov svojej existencie fungovala ako dobre utajené tajomstvo, tento rok uviedla na trh debutovú nahrávku Octameron, ktorou sa predstavuje vo veľkom štýle. Pozostáva totiž z ôsmich albumov - De Luxe, Embryo, Shivak, Interstellar, Horrorpop, Blue Mrok, Orgovanoque a Káre ma kár, pričom podľa speváka a skladateľa Filipa Oratora je každá z nahrávok úplne iná. Všetky ich môžete počúvať na stránke kurkus.bandcamp.com.

"Každý z albumov Octameronu má svoju zvláštnu tvár. Niektoré sa počúvajú ľahšie, niektoré sú drsné, niektoré viac meditatívne. Celý materiál vznikal naraz a na týchto ôsmich albumoch sú veci, ktorých sme sa nedokázali zriecť. Okolo 60 piesní sa na Octameron nedostalo. Keď si niekto chce nájsť ku Kurkusu najrýchlejšiu cestu, odporúčam začať albumom De Luxe. Pre mňa je Octameron výsledok neopakovateľného tvorivého obdobia. Niečo také sa nemôže zopakovať. Hudba z nás vyvierala ohromným prúdom. V budúcnosti plánujeme nahrať album regulárnej dĺžky, nevieme sa dočkať, keď sa doň pustíme. Na toto osemalbumové šialenstvo budeme iba spomínať," uviedol muzikant v nedávnom rozhovore pre agentúru SITA.


Na nezvyčajnom počine sa okrem spomenutého tria podieľalo aj niekoľko hostí, napríklad americká speváčka Lillie McCloud, klávesák Ján Kovalčin a gitarista Milan Chlebák. Skupina ešte pred vystúpením na Pohode chystá viaceré koncerty. "V sobotu 16. mája vystúpime na otvorení nových priestorov kultúrneho centra Tabačka v Košiciach. Predtým by sme sa mali objaviť v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Pomaly plánujeme aj koncerty v Bratislave a Prahe. Na jeseň chystáme malé turné po kluboch vo väčších poľských mestách," prezrádza Filip Orator.

"Vybrali sme piesne, ktoré najlepšie zapadli do dramaturgie live setu, ktorý má svoj priebeh a gradácie. Chvalabohu, sme naozaj mali z čoho vyberať. Zatiaľ plánujeme hrať ako trio, časom môže niekto pribudnúť, keď ho priveje osud do cesty. Okrem toho sme dohodnutí s Lillie McCloud, že keď to bude mať význam, pripravíme s ňou špeciálny program. Žije však v Orlande a na Slovensko nechodí často, takže je to viac v teoretickej rovine," vyjadril sa spevák a dodal, že so spoluhráčmi možno pripravia aj špeciálnu scénu. "Chceme sa o niečo pokúsiť, musí to však pôsobiť prirodzene. Nasilu to robiť nechceme," objasnil frontman košickej skupiny.


Takto znie vulgarpop 

Spontánnosť je pre Kurkus prirodzená. Celý projekt sa začal formovať na základe náhodného stretnutia, ktoré muzikantom ukázalo ich budúcu spoločnú cestu. "Pred štyrmi rokmi sme sa náhodne stretli v istej cudzej skúšobni. Skúsili sme si zahrať a od prvej sekundy sa spustila jazda, ktorá sa nezastavila dodnes a zrejme sa už ani nezastaví. Naše energie sa dokonale doplnili a v ničom sa nebrzdili. Hudba, ktorá z nás začala tryskať, bola neohrozená a úplne nová. Nič sme neplánovali, ale jednoducho sa nedalo robiť nič iné, iba čo najčastejšie hrať. Práve v tom čase sa začali diať náhody, ktoré to všetko niekam doviedli," hovorí Orator a ako príklad uvádza ich nahrávacie štúdio.

"Sám od seba sa nám ponúkol priestor, kde sme rýchlo presťahovali techniku a postavili štúdio Orgon iba pre Kurkus. Máme tam množstvo syntetizátorov, elektrické a akustické bicie sady, basové a gitarové mašiny. Všetko je to pripravené na spontánne nahrávanie v hocakom momente. Štúdio práve sťahujeme do ešte lepších priestorov. Má to neuveriteľnú atmosféru. Už samotné hranie nám stačí ku šťastiu. Hudbu, ktorú takto spontánne zaznamenávame, potom postprodukujeme, keď treba, tak dohrávame ďalšie vrstvy. Texty píšem ja. Vznikajú podobne ako hudba, náhle a priamo. Väčšinou je to minimalistická poézia, plná rôznych novotvarov a prepletená s hudbou. Raz niekto povedal, že to, čo hráme, je vulgarpop, alebo hororpop. Povedal to určite aj kvôli textom," prezradil hudobník. Ďalším dôvodom môžu byť surreálne videoklipy, ktoré kapela na svojej oficiálne Youtube stránke zatiaľ zverejnila štyri.


Ears sa odmlčia, Orator chce pomôcť slovenskej hudbe

Filip Orator sa preslávil v kapele Ears. S formáciou, v ktorej v súčasnosti pôsobí aj Silverman, vydal vlani nahrávku Vlny. "Do štvrtého albumu Vlny sme dali všetko, čo v nás bolo. Pracovali sme na ňom veľmi dlhé obdobie. Teraz sa zdá, že sa na dlhší čas odmlčíme. Keď sa nahromadí dostatok energie, asi sa vrátime, buď s albumom, alebo koncertne," vyhlásil.

Nahrávka Vlny mala po vydaní minimálnu propagáciu, akoby sa už hudobník sústredil na svoje ďalšie projekty. Jedným z nich je aj hľadanie interpretov, ktorí by mohli uspieť v zahraničí. "Slovenskú hudobnú scénu som roky príliš nesledoval. Slovenská mainstreamová hudba, ktorá sa valí z rádií, je väčšinou strašná. To je ale celosvetový trend. Nedávno sme v Košiciach rozbehli spolu s kultúrnym centrom Tabačka nezávislé hudobné vydavateľstvo Tabačka Records. Chceme vydávať aj slovenskú hudbu a tak sme začali aktívne vyhľadávať interpretov, ktorí majú potenciál byť zaujímaví aj za hranicami," hovorí Filip.

"Kapelám chceme pomáhať aj s bookingom koncertov mimo Slovenska. Je výborné, že na nezávislej scéne je teraz veľké množstvo kapiel, ktoré sa usilujú zo všetkých síl. Pri objavovaní nových kapiel robí výbornú prácu Rádio_FM s ich Demovnicou. V najbližšej dobe sa chystáme vydať debut mladej indie dievčenskej kapely Business Mermaid a máme v pláne ďalšie slovenské projekty. Na Slovensku teraz vzniká veľa fajn hudby. Naozaj dobrý album je napríklad Moruša Čierna od Jany Kirschner. Krásnu hudbu robí Ivana Mer. Naživo sa mi stále páči energia Pudingu Pani Elvisovej," dodal Filip Orator. Podľa aktuálnej hádanky na Facebook stránke Pohody by práve PPE mohli byť ďalším zverejneným menom.


Skôr potvrdené mená Bažant Pohody 2015:
Björk, Manu Chao + La Ventura, Die Antwoord, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, A-Trak, Roni Size Reprazent, CocoRosie, Kaytranada, Young Fathers, Eagles of Death Metal, Beardyman, Tom Vek, Tiken Jah Fakoly, Ibeyi, Les Ambassadeurs, Of Montreal, Turbowolf, Irie Révoltés, Kiasmos, Heymoonshaker, Bilderbuch, Kate Tempest, Omar Souleyman, Koven, Too Many Zooz, RL Grime, Pins, Dyse, Hybrid Minds, Bez ladu a skladu, Fat White Family, Elektro Guzzi, Fallgrapp, Fufanu, Kuenta i Tambu, Acollective, Darkstar, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Off!, Mourn, Monikino Kino, Tricot, Dakh Daughters, Seward, Jimmy Pé, Erotic Market, Ghostigital, Lola Marsh, Medial Banana, Bo Ningen, Gonsofus, Pearls Negras, Anton Maskeliade, Vlasta Popić, Repetitor.

Zdroj: SITA (vrátane rozhovoru s Filipom Oratorom), Pohodafestival.sk
Foto: Facebook.com/kurkus.sk