Hlavná stránka

>

Správy

>

Óda na večnú nespokojnosť: Saténové ruky zverejnili videoklip k singlu Vivaldi

Óda na večnú nespokojnosť: Saténové ruky zverejnili videoklip k singlu Vivaldi

22.05.2020 - 14:00 | redakcia

O piesni Vivaldi od bratislavskej skupiny Saténové ruky, ktorá sa pravidelne objavuje aj vo vysielaní Rádia_FM, sme písali už začiatkom mája. Teraz k nej kapela zverejnila aj svoj v poradí už šiesty videoklip. Tak ako v prípade svojho najúspešnejšieho videa k piesni DušaN (2015) a punkovej vianočnej "koledy" Tvrdý darček, aj teraz siahli po formáte animácie.


V tomto prípade bol animovaný videoklip racionálnou voľbou, pretože v čase obmedzení by realizácia hraného klipu nebola možná. Pri jeho realizácii spojili tvorivé sily s výtvarníčkou a ilustrátorkou Ivanou Šátekovou, ktorá vytvorila hlavné postavy a spolu s bubeníkom Jozefom Lipom je podpísaná pod námetom, scenárom a réžiou klipu. O "rozpohybovanie" jej obrázkov a nápadov sa postaral Jozef Elšík (animácia, strih). Výsledok tejto spolupráce na diaľku mal premiéru vo štvrtok večer.

"V čase karantény sme mali veľmi obmedzené možnosti a chceli sme k tejto pesničke urobiť aj video, lebo si myslíme, že si ho zaslúži. Voľba preto padla opäť na animáciu. Keďže sa zároveň profesionálne zaoberám produkciou videí, kde rovnako ako v iných odvetviach nastal prudký útlm, rozhodli sme sa voľnú kapacitu využiť na výrobu videoklipu," objasňuje bubeník a režisér klipu Jozef Lipa.


Veselý nepokoj

Samotná pesnička vznikla ešte pred pandémiou počas jednej kapelovej skúšky, následne ju kapela nahrala v štúdiu Lososound Erika Horáka, ktorý sa postaral aj o mix. Názov skladby naráža na najznámejšie dielo barokového skladateľa Antonia Vivaldiho Štyri ročné obdobia. Práve o ich striedaní a opakujúcom sa kolobehu života spieva Vlado Janček podozrivo nevinným spôsobom. Veselé tóny a hravá melódia však neprekryjú istú nepokojnosť, ktorá z textu vylieza. Mohla by to byť aj pesnička o večnom čakaní na niečo, či večnej nespokojnosti s aktuálnym stavom vecí.

V klipe pozorujeme jeden znudený pár, ktorý prechádza celým rokom bez väčšieho záujmu a túži po niečom, čo práve nemá. Dvojica v klipe je takmer statická, nestretávajú sa im pohľady a ich mimika je minimálna. "Inšpirovala ma momentálna situácia karantény, kedy sme sa ocitli zavretí doma a jediné, čo chceme, je byť vonku v prírode. No keď bude opäť voľnosť, všetci budú doma alebo v obchodných centrách. Človeku sa nezavďačíš," zhodnotila Ivana Šáteková.

Ich spoluprácu opísal Jozef Lipa takto: "Princíp bol veľmi jednoduchý, chceli sme, aby bol v obraze výraznou štylizáciou ilustrovaný text piesne, čiže kostru príbehu sme mali jasne danú textom. V tejto fáze vstúpila do procesu Ivana Šáteková, s ktorou sme spolupracovali aj na klipe k piesni Tvrdý darček pre časopis Bublina. Už vtedy sa ukázal jej výrazný rukopis a rovnaké videnie príbehu. Pesničke dodala tú najdôležitejšiu vec, a to je dvojica, cez ktorú celý príbeh rozprávame."

Nový rozmer aj vďaka karanténe

Zoznam príjemných celoročných aktivít preruší edukatívne okienko Braňa Bezáka, ktorý poslucháčom predostrie zjednodušené vedecké vysvetlenie striedania ročných období. Záverečnú vetu "Vonku je raj a ľudia čakajú, kedy bude peklo" sme v našom článku označili za punchline roka.

Uverejnenie v čase karantény dodalo pesničke ďalší rozmer. "V jednom momente sme si uvedomili, že text pesničky presne kopíruje zvláštnu situáciu, v ktorej sme sa všetci ocitli. Sedíme doma, pozeráme sa cez okno a čakáme. Dobrú náladu sme si udržiavali hudbou, aj preto sme sa Vivaldiho rozhodli uverejniť počas karantény, aby sme ľuďom trošku zlepšili ťažké dni," uzatvára manažérka skupiny Alexandra Punová.

Redakciu Hudba.sk informovala Alexadra Punová. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Novinky kapely môžete sledovať na stránkach satenove-ruky.bandcamp.com
www.facebook.com/satenoveruky a www.instagram.com/satenoveruky.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti