Basawell je zoskupením šiestich mladých prešovských muzikantov, ktorí si vydaním albumu plnia jeden zo svojich veľkých hudobných snov. Vznikli v roku 2019 a ich repertoárom je ľudová hudba s prvkami popovej muziky. Od klasickej ľudovkovej kapely sa líšia najmä používaním bicích a perkusií.

Do už notoricky známych ľudoviek mixujú popové medzihry, čím dávajú skladbám nový šat. Vďaka moderným prvkom v tradičných ľudových skladbách sa snažia viac priblížiť aj mladej generácii poslucháčov. "Sme mladí ľudia a týmto by sme radi problížili ľudové piesne aj našim rovnesníkom a mladším generáciam. Myslíme si, že aj ľudová hudba sa vyvíja a popové prvky v nej ju istým spôsobom omladzujú. Bicie nástroje znásobujú energiu, skladby sa stávajú viac rytmické a tanečné," povedali členovia formácie Basawell.


Členovia kapely sú mladí muzikanti, ktorí od detstva účinkovali v rôznych detských a študentských ľudových zoskupeniach alebo folklórnych súboroch, absolventi základných umeleckých škôl, či študenti konzervatória. Ich vzťah k ľudovej hudbe sa formoval na folklórnych súťažiach a vystúpeniach, až nakoniec prišli s nápadom založiť si vlastnú skupinu a ozvláštniť ľudové piesne svojimi hudobnými nápadmi a aranžmánmi. Za svoju krátku hudobnú kariéru Basawell spolupracoval na niektorých skladbách a vystúpeniach aj s umelcami ako Mafia Corner, Marián Čekovský, Anna Poráčová, či Ondrej Kandráč. Poslední dvaja menovaní hosťujú na debutovom albume Bez muziky bieda.

Aktuálna covidová situácia zrušila aj Basawellu mnohé vystúpenia, a preto sa rozhodli využiť toto obdobie na prípravu a realizáciu debutového albumu. "Bol to náš veľký sen a v týchto dňoch album konečne vychádza. Sme šiesti mladí chlapci a tých muzikantských snov máme v kapele šesťkrát toľko. Ďalším sú vypredané koncerty, preto sa už nevieme dočkať toho, kedy sa bude môcť opäť koncertovať. Bez kontaktu s publikom nemá naše hranie význam. Pre nás platí staré dobré pravidlo: Baví nás baviť vás! Preto na aktuálnu situáciu aj reflektuje názov jednej skladby, a albumu zároveň, - Bez muziky bieda. Veríme, že zatiaľ aspoň prostredníctvom albumu dodáme ľuďom pozitívnu energiu a dobrú náladu," dodali muzikanti na záver.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Lenka Slaná. Text správy sme upravili.

Foto: Dominik Krajňak