Hlavná stránka

>

Správy

>

Zuzana Smatanová dostala prestížne ocenenie Identifikačný kód Slovenska

Zuzana Smatanová dostala prestížne ocenenie Identifikačný kód Slovenska

22.12.2016 - 10:36 | redakcia

Speváčka a skladateľka Zuzana Smatanová má za sebou úžasný rok, ktorý v závere korunovalo ocenenie Identifikačný kód Slovenska. Zaradila sa tak k najvýznamnejším osobnostiam našej kultúry a spoločnosti, medzi ktorými figurujú také mená ako Richard Müller, Jana Kirschner, Marek Ormandík, Štefan Kvietik či Květa Fialová.


Meno Zuzany Smatanovej tento rok u fanúšikov zarezonovalo najmä vďaka jej doposiaľ najnáročnejšej a najambicióznejšej skladbe Horou, ktorú si sama produkovala a nahrala v spolupráci s orchestrom a mužským speváckym zborom. Možno aj vďaka tejto pozitívne patriotickej piesni sa šesťnásobná zlatá slávica stala jednou z najmladších nositeliek ocenenia Identifikačný kód Slovenska v jeho desaťročnej histórii. 

"Veľmi si to vážim, milo ma to prekvapilo. Úprimne ma teší, že môžem figurovať medzi takými osobnosťami našej kultúry ako Richard Müller, Štefan Kvietik, Květa Fialová a mnohí ďalší, ktorí toto ocenenie už v minulosti získali. Je to pre mňa česť. Bol to milý večer s mnohými veselými momentmi, príjemne sme sa bavili s pánom Traubnerom a pánom Markovičom, ktorí tiež dostali v ten večer ocenenie. V závere som zahrala a zaspievala pieseň V dobrom aj v zlom," hovorí Zuzana Smatanová, ktorá má za sebou naozaj silný rok. Veľa koncertovala a jej hymnická skladba Horou sa stále drží medzi najhranejšími v slovenských rádiách. 

"Samozrejme, že ma to veľmi teší. Je to to najviac, čo si môže umelec a autor priať, mať takúto úspešnú skladbu. Rozhodne som od Horou nič neočakávala, všetko, čo sa dialo po jej vydaní, ma postupne veľmi milo prekvapovalo a tešilo. V roku 2017 na toto všetko nadviažem. Pripravujem koncerty, možno turné a ostatné sa vyvinie postupne. Sama som zvedavá, čo mi nový rok prinesie, teším sa naň," uzavrela.


Ocenenia Identifikačný kód Slovenska odovzdáva spoločnosť Artem pod záštitou Európskej akadémie vied a umení v spolupráci s Národnou radou Slovenskej republiky. Tento rok sa laureátmi prestížneho vyznamenania stalo 14 významných osobností spoločenského a kultúrneho života na Slovensku. Okrem Zuzany Smatanovej dostali Identifikačný kód Slovenska aj Anton Blaha, Barbora Botošová, Stanislav Harangozó, Soňa Herényiová Belanová, Gabriel Jonáš, Marián Labuda, Jozef Leikert, Milan Markovič, Ivan Ožvát, Pavel Traubner, Felix Unger, Katarína Vavrová a Tanya Wolski.

"Hlavnou myšlienkou Identifikačného kódu Slovenska je predstavovať doma i vo svete intelektuálov kultúry. Umenie a veda sú predpokladom vzniku a rozvoja ľudskej civilizácie. Ich objavy majú skutočný základ v domácej výchove a vzdelávacom školskom systéme. Projekty, ktoré oceňujú hodnoty, zdôrazňujú ľudskú identitu a presviedčajú o zmysle a kráse života, nie je potrebné oslavovať. Naše tohtoročné desiate výročie je radosťou z existencie, nič viac. Oslava je pre nás vážnosť a úcta ľudí k myšlienke, ktorá sa rozvíja ako zmysluplná hodnota," uviedol teoretik a historik umenia Ľuboslav Moza zo spoločnosti Artem. 

Informácie a fotografie pre Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z agentúry Propaganda House. Viac sa o aktivitách speváčky dozviete na oficiálnej stránke zuzanasmatanova.sk

Foto: Artem


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti