Hlavná stránka

>

Správy

>

Mária Čírová odohrala emotívny vianočný koncert, sprístupní ho aj počas sviatkov

Mária Čírová odohrala emotívny vianočný koncert, sprístupní ho aj počas sviatkov

22.12.2021 - 08:00 | Danka Šoporová

"Celú cestu do Svätého Jura som premýšľala, ako tohtoročný vianočný online koncert začnem. Bude to smútok, že nemôžem vidieť naživo svojich fanúšikov, alebo to budú slová vďaky, že je nám umožnené byť spolu aspoň touto formou?" spomína Mária Čírová na svoje pocity bezprostredne pred koncertom Moje Vianoce 2021, ktorý sa uskutočnil v poslednú predvianočnú sobotu.


Tridsaťtriročná speváčka v deň koncertu, ktorý bol pre ňu napriek fyzickej neprítomnosti publika veľmi emotívny, urobila ešte jednu dôležitú vec. Zatelefonovala svojim rodičom a poďakovala im za všetko, čo do nej vložili, za nádherné detstvo, ktoré jej vytvorili a za neopísateľné chvíle, ktoré spolu ako rodina zažili.

Mária Čírová totiž s čistotou sebe vlastnou tvrdí - ako sa už vyjadrila aj v našom rozhovore pred koncertom - že rodina je pre ňu bez váhania na prvom mieste. "Vždy to bolo tak. Mať pred sebou vzor a vyrastať s obrazom dvoch milujúcich sa rodičov či súdržnosti je niečo, z čoho čerpám dodnes. Domov je pre mňa oázou pokoja a miestom, do ktorého, okrem hudobnej tvorby, vkladám enormné množstvo energie. Veď to, ako sa cítite doma, sa v podstatnej miere odráža vo vašom vnímaní okolitého sveta, v prístupe k práci, k schopnosti robiť aj iným ľuďom svet krajším. Som presvedčená, že iba vnútorne naplnený človek dokáže potešiť iných."

Mária Čírová, Moje Vianoce 2021, 18.12.2021Zdroj: Katarína ŠlesárováKoncert Moje Vianoce 2021

Koncert v duchu rodinnej pohody aj na Vianoce

Mária Čírová sa fanúšikom rozdáva už roky svojou tvorbou, dobrotou, optimizmom, silnými odkazmi, koncertmi a v týchto dňoch i skvelou správou, ktorou poteší všetkých milovníkov Vianoc a jej koncertov. Bezprostredné reakcie publika na sobotný online koncert v podobe stoviek správ na sociálnej sieti ju totiž motivovali k tomu, že sa rozhodla koncert sprístupniť opäť počas sviatočných dní. Pôvodne bol pritom fanúšikom k dispozícii iba v sobotu 18. decembra od 18:00 do polnoci.

"Odozva, ktorú dodnes dostávam, ma neskutočne nabíja. Prvý deň po koncerte som bola 'odpálená', naozaj som nedokázala reagovať na všetky tie krásne správy, ktoré ma zaplavili. Len teraz sa spamätávam. Písali mi mamičky s malými deťmi, že na živý koncert by nemohli ísť, ale vďaka tejto možnosti mohli byť i s deťmi so mnou. Dostala som desiatky fotografií ľudí so starými rodičmi a popisom k tomu, že na klasický koncert by sa nedostali a daná možnosť im prišla viac než vhod. Prišli mi správy od ľudí žijúcich v Anglicku, Írsku či v Amerike, že aspoň takto sa spojili so svojím domovom," približuje Mária správy, ktoré jej ukázali, že všetko zlé je na niečo dobré, a teda aj online koncerty môžu mať väčší zmysel, než sa na prvý pohľad zdá.

Dobré veci obvykle trvajú krátko, no v tomto prípade fanúšikovia speváčku inšpirovali, aby koncert zverejnila ešte raz. Kto teda zmeškal online koncert Moje Vianoce 2021, bude mať opätovnú šancu užiť si ho v čase od polnoci 24. decembra až do nočných hodín Druhého sviatku vianočného. Podrobnosti nájdete na Facebook stránke speváčky.

Touto cestou chce Mária silnú emóciu, ktorú cítili všetci, ktorí sa na príprave a bezproblémovom priebehu online koncertu podieľali, šíriť ďalej aj počas vianočných sviatkov. "Mám úžasných fanúšikov a tí ma inšpirovali, aby som im dala možnosť ešte niekoľko dní zdieľať koncert so svojimi blízkymi, prípadne si ho pozrieť ešte raz, no povedzme v inej zostave - s milovanou osobou, rodinou, bratom, sestrou či kamarátmi."

Mária Čírová, Moje Vianoce 2021, 18.12.2021Zdroj: Katarína ŠlesárováSpevácky zbor Radosť

Odkaz (nielen) pre fanúšikov

"Píše mi veľa ľudí, ktorí sú smutní, zúfalí, potrebujú stimul, aby vládali kráčať ďalej. Chcem povzbudiť všetkých, ktorí mi to umožnia, a azda im v tom pomôže aj moja úprimná tvorba. Prosím, nedeľme všetko na čierne a biele. Nebojme sa žiť. Nebojme sa lásky. Nebojme sa pocitov, sklamaní, ale ani nových príležitostí. Veď aj v tejto neľahkej dobe sa dá žiť krásne," odkazuje Mária Čírová, ktorá si v posledné dní roka, po týždňoch náročných príprav koncertu, užije zaslúžený oddych. A praje ho aj všetkým poslucháčom a čitateľom.

Zaujímavosti z online koncertu Moje Vianoce 2021:

•  
Súčasťou vianočného koncertu bol spevácky zbor Radosť, ktorý dlhé roky vedie pani Mária Lukácsová zo Senca. "Som vďačná, že príležitostne si v ňom môže zaspievať i moja deväťročná Zoe," priznáva Mária Čírová.

•  Mária s fanúšikmi komunikuje autenticky, bez predošlej prípravy a ani koncert Moje Vianoce 2021 nebol výnimkou. Už stabilne je jednou z najsilnejších skladieb jej vystúpení pieseň Chýbaš. Nasledujúcimi slovami vyjadrila jej najhlbšiu podstatu: "Zložila som ju ako pamiatku na môjho dedka. Hoci umrel, keď som mala sedemnásť rokov, toľko lásky, ktorú daroval mojim rodičom a svojim vnúčatám, tak ľahko nenájdete. Často sa o ňom rozprávam s mojou tetou. A vďaka silnému odkazu, ktorý nám zanechal, ostáva žiť stále v nás."

•  Tento rok sa na "pódiu" objavila i Sárka Šalingová, víťazka súťaže Tvoja tvár znie povedome, ktorá má iba sedem rokov a Mária bola v spomínanej šou jej mentorkou.

•  Na koncerte odzneli i tri vianočné autorské piesne: Do noci tichej, Vianoce krásne sú a Štedrý večer. Pri dvoch z nich participoval i Máriin syn Hugo. "Na klavíri hrá od piatich rokov a je neuveriteľné sledovať ho. Erik Dimitrov, veľmi ti ďakujem za to, akého hudobného učiteľa v tebe môj syn našiel," odkazuje Mária svojmu bývalému spolužiakovi z konzervatória, ktorý sa už roky stará o hudobné napredovanie jej staršieho syna.

•  "Nie som speváčka, ktorá tvorí preto, že musí, alebo preto, že už dlho nebola v médiách. Žijem pre prítomný okamih, a dbám na tradície. Náš vianočný koncert je ich súčasťou," prízvukuje Mária Čírová a prezrádza, čo bol pre ňu najemotívnejší okamih celého večera. "Zaslúžil sa oň náš Rubenko. Celý koncert pekne spal a po dospievaní skladby Tichá noc, svätá noc, prišiel za mnou ako taký malý Ježiško. Kamery ešte bežali a podarilo sa im nasnímať práve okamih, ktorý najvernejšie zachytil tú nádhernú rodinnú pohodu, na ktorej si zakladám. Pre mňa išlo o to najkrajšie, už deviate, zavŕšenie vianočnej koncertnej sezóny."

Mária Čírová, Moje Vianoce 2021, 18.12.2021Zdroj: Katarína ŠlesárováMáriin syn Hugo počas koncertu Moje Vianoce 2021

Slová vďačnosti pre milovaného muža

"Špeciálna vďaka ale patrí môjmu manželovi Marošovi (Marián Kachút, pozn. red.). Inšpiruje ma celý život a nedokážem si ani len predstaviť, ako by sa môj osobný i umelecký život vyvíjal bez neho. Má neskutočný dar od Boha, je famózny hudobný producent. Hoci ma dokonale pozná, stále ma dokáže pri úpravách skladieb, ktoré budem spievať, prekvapiť. Vnáša do nich niečo zvláštne, nové, čosi z môjho najtajnejšieho vnútra. Neviem, a ani si nechcem predstaviť, lepšiu ochrannú ruku, než je on," netají Mária Čírová svoj obdiv k manželovi.

"Sme spolu trinásť rokov a možno vám prezradím niečo, čo mnoho ľudí netuší, no Vianoce sú pre mňa – po vzore mojich rodičov – nesmierne dôležitým sviatkom. Už od tých prvých, ktoré sme strávili spolu, som si dala záväzok, že budú vždy jedinečné. Každý rok nakupujem vianočné ozdoby a predmety s vianočnou tematikou. Za tie roky sa mi ich nazbieralo toľko, že na výzdobu našich vianočných vystúpení nevyužívam služby eventových agentúr, ale vystačíme si sami. Ako v online forme, tak i v minulosti počas koncertovania po slovenských mestách," prezradila zaujímavosť zo zákulisia svojich vianočných koncertov.

Aj tohtoročný vianočný koncert - hoci sa konal v kaštieli Pálffy v Svätom Jure, ktorý by určite ochotne zabezpečil všetko potrebné - bol z hľadiska výzdoby "rodinnou záležitosťou", teda dielom jej manžela, syna Huga a dvoch synovcov. "Z domu vyrážali ráno o 5:30 a už od siedmej všetko pripravovali, za čo im nesmierne ďakujem," dodáva Mária a slová vďaky smeruje aj všetkým účinkujúcim koncertu Moje Vianoce 2021:

Vokály: 
Lenka Machciníková
Kristin Garček
Zoe Kachútová

Sláčikové kvarteto: 
Pavel Bogacz
Igor Maršálek
Martin Petrík
Andrej Gál

Kapela:
Gitara, aranžmány: Maroš Kachút
Klávesy: Hugo Kachút
Basa: Jurgi Adam
Bicie: Stanko Kociov

A spevácky zbor Radosť pod vedením Márie Lukácsovej

Autorka: Danka Šoporová
Foto: Katarína Šlesárová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti