Hlavná stránka

>

Správy

>

Drsné svedectvo na Eurovízii: Ukrajinka Džamala spieva o stalinskom terore

Drsné svedectvo na Eurovízii: Ukrajinka Džamala spieva o stalinskom terore

23.02.2016 - 11:00 | redakcia

Ukrajina si zvolila za svoju reprezentantku na tohtoročnej pesničkovej súťaži Eurovízia krymskotatársku speváčku Susanu Džamaladinovovú, vystupujúcu pod umeleckým menom Džamala, a jej skladbu s názvom 1944 o masových deportáciách Tatárov z Krymu za vlády Josifa Stalina.


Speváčka Džamala (ako medzinárodné meno používa Jamala s anglickou výslovnosťou) bola zvolená v noci z nedele na pondelok trojčlennou porotou a približne 380-tisíc hlasmi divákov sledujúcich priamy prenos finále ukrajinského národného kola. Popová skladba v strednom tempe sa začína veršami: "Keď prídu cudzinci, vtrhnú do tvojho domu, zabijú všetkých a povedia, že nie sú vinní."

Skladba odkazuje na rok, v ktorom Stalin nariadil deportáciu Tatárov z ich vlasti ako kolektívny trest za ich údajnú kolaboráciu s nacistickým režimom. V preplnených vlakoch boli presídlení do Strednej Ázie, pričom tisíce z nich cestu neprežili alebo po príchode zomreli od hladu. Na Krym sa mohli vrátiť až v 80. rokoch. "Ten strašný rok navždy zmenil život jednej krehkej ženy, mojej prastarej matky Nazylchan. Jej život už nikdy nebol ako predtým," uviedla Džamaladinovová, rodáčka z Kirgizska.


Text piesne sa nedotýka ruskej anexie Krymu spred dvoch rokov, no podľa agentúry AP môže spôsobiť Ukrajine problémy, keďže pravidlá Eurovízie zakazujú politické texty. Krymskí Tatári, ktorí tvoria turkickú a prevažne moslimskú etnickú skupinu, tvrdia, že od anexie tohto polostrova Ruskom sa ich útlak zintenzívnil.

Medzinárodné finále 61. ročníka Eurovision Song Contest za účasti účinkujúcich z celého svetadielu sa uskutoční 14. mája vo švédskom hlavnom meste Štokholm v hale Ericsson Globe.

Prečítajte si: Eurovízia bude mať nové pravidlá, majú zvýšiť napätie po hlasovaní

Zdroj: TASR
Foto: AP Photo/Sergei Chuzavkov


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti