Hlavná stránka

>

Správy

>

Kapela Drť zverejnila titulnú skladbu k dokumentárnemu filmu Komúna

Kapela Drť zverejnila titulnú skladbu k dokumentárnemu filmu Komúna

23.03.2021 - 11:00 | redakcia

Skupina Drť, ktorá na jar 2020 vydala debutový album Puntičkár, uvádza nový singel Uprostred tmy, ktorý je titulnou piesňou k filmu Komúna. Film spracúva zabudnutý životný príbeh umelca, filozofa a politika Marcela Strýka, premietnutý do osobných tragédií i víťazstiev predstaviteľov košického undergroundu.


Prvý album kapely Drť s názvom Puntičkár vznikol zhudobnením výrokov bývalého šéfa ŠtB Alojza Lorenca. Album bol venovaný obetiam perzekúcií, represií a vrážd komunistického režimu. Aktuálne je nominovaný v ankete Radio_Head Awards v kategórii Debut roka.

Nová skladba Uprostred tmy je vyústením spolupráce skladateľa a saxofonistu Miroslava Tótha s tvorcami filmu Komúna, ktorý bude mať premiéru v máji 2021. Tentokrát líder kapely Drť zhudobnil text Marcela Strýka, hlavného protagonistu filmu a vedúcu osobnosť košickej undergroundovej skupiny NACE.

Slovensko-maďarská zostava sa tak po spracovaní myšlienok a textov perzekútora Lorenca v tomto prípade obracia k opačnému brehu, a to na stranu prenasledovaných. Na pozadí netradične pokojného speváckeho podania Michala Kaščáka v sprievode výbušného znenia kapely vzniká súzvuk odťažitého napätia v gradujúcej forme. "Kulometný power jazz či propracovaný progresivní jazz; tu je hudba přímočará, se silou nesmlouvavých repetitivních postupů," napísal o tvorbe Drte český hudobný kritik Jan Hocek z magazínu HISvoice.


"Hovorí svetlo, hovorí svetlo a prežiera nás tmou” - Marcel Strýko

Skladba prináša nadčasový pohľad na disidenta Strýka, ktorého Štátna bezpečnosť mnohonásobne vypočúvala. ŠtB vytvorila spis Komúna, do ktorého zaznamenávala informácie o ďalších ľuďoch z jeho blízkeho okolia. Text piesne obsahuje napríklad slová "Hovorí svetlo, hovorí svetlo a prežiera nás tmou, a má z toho radosť". Poslucháčov prenáša do sveta, v ktorom myšlienkovo, filozoficky a aj nábožensky vyznávajúci protagonisti disentu boli v rozpore s vládnou mocou pred rokom 1989. Tá nakoniec úspešne prerušila činnosť disentu výsluchmi a zastrašovaním. Marcel Strýko ako kritik komunistického režimu zamieňa "tmu" za moc a "prežieranie svetlom" je každodenné vnucovanie pravdy v rozpore s realitou.

Videoklip k skladbe Uprostred tmy je filmovou kolážou archívnych materiálov, animácií a záberov z filmu Komúna. Autorsky sa na ňom podieľal kreatívny tím filmu Komúna - režisér Jakub Julény, strihač Marek Bihuň a animátor Marián Vredík. Cover art ku skladbe vytvorila grafička Tereza Maco.

Film Komúna vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu a Bratislavského samosprávneho kraja v koprodukcii HITCHHIKER Cinema, RTVS a Background Films a v partnerstve so Slovenskou sporiteľňou. Do distribúcie ho prinesie Asociácia slovenských filmových klubov 6. mája 2021. Viac sa o filme dozviete na stránke www.facebook.com/komunafilm.

Pieseň Uprostred tmy okrem Youtube môžete počúvať aj na Bandcampe.

Autori a obsadenie kapely:

Text - Marcel Strýko
Hudba, saxofóny - Miroslav Tóth
Spev - Michal Kaščák 
Klávesy - Lucia Chuťková
Gitara - Marek Buranovský
Elektrická basa - Márton Csernovszky
Bicie - Áron Porteleki

Label - Tothem records
Mix a master - Marek Buranovský
Nahrávanie zvuku - Zoltán Dávid Papp, Majo Džubák, Marek Buranovský, Miroslav Tóth 

Redakciu Hudba.sk informovala Lucia Mandincová z Asociácie slovenských filmových klubov. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti