Po viac ako ročnej odmlke sa opäť hlási o slovo Matúš Bluem alias Analogrunner. V utorok 22. marca vydal nový singel Autism Hymn, ktorým ohlasuje blížiace sa vydanie nového albumu Echo Cube, plánované vo vydavateľstve Deadred Records na apríl 2022.


Po vydarenom
EP Kolorika, z ktorého pochádza aj najhranejšia skladba roka 2019 v Rádiu_FM, Shapeshifter v remixe od Pazooka, sa Analogrunner začal hudobne uberať trochu iným smerom. Jeho posledné releasy naznačovali, v akých elektronických vodách sa bude pohybovať - skladby Haze of Sirens s estónskou speváckou divou Possimiste, Gauche s talentovanou a na slovenskej scéne už etablovanou sýrčankou Larou Abou Hamdan (skladba vyšla na kompilácii Deadred XX, pozn. red.), alebo spolupráca s Bobsanom v tracku BPM Bible udávajú smer ako novému singlu, tak aj celému albumu. 

Autism Hymn má chytľavú hlavnú melodickú tému, jednotlivé vrstvy skladby, zdanlivo spolu nesúvisiace, sú vo výslednom zvuku nenásilne spojujúce a obklopujúce zmysly poslucháča. Skladba pulzuje v stredných tempách a doslova sa kúpe v analógových zvukových farbách.Hoci ide o elektronický track bez vokálu, nahrávka v sebe 
nesie myšlienku podpory prehliadanej komunity, ktorá sa každodenne stretáva s neprijatím vačšinovej spoločnosti. V medzinárodnej klasifikácii chorôb sa autizmus definuje ako pervazívna vývinová porucha charakteristická triádou viacerých syndrómov - výrazne obmedzená až absentujúca komunikačná schopnosť, stereotypné správanie, zvláštne záujmy, narušená schopnosť nadväzovania spoločenských vzťahov a sociálnej interakcie. 

"Každoročne stúpa počet diagnostikovaných autistov, no stúpajúce číslo je začiatok a koniec prejavenej podpory spoločnosti. Skladba má ambíciu priniesť akýsi vhľad do autistického spektra, ktoré má podľa posledných výskumov v sebe v nejakej miere každý človek. Je myslená tiež ako apel na vystúpenie zo svojej komfortnej zóny a rešpektovanie rozmanitosti svojho okolia," hovorí o leitmotíve svojej skladby Matúš Bluem a dodáva: "Celý výťažok z digitálneho predaja singla venujem na podporu tejto komunity."

Viac o autisme a možnosti podpory komunity:

auti.sk/cestaut
drahuskovo.sk/domov
sposaturiec.sk/skolka-sposacik
spoluaut.com
hans.sk

rca-za.sk
 

Autism Hymn zložil, nahral a produkoval Analogrunner v Underhill Studio v Piešťanoch a o finálny zvuk sa masteringom postaral Tomáš Karásek v Gargle & Expel Studio v Prahe. Autorom artworku je Allan KudrnaSingel vyšiel 22. marca digitálne na všetkých známych streamovacích platformách (Apple Music, Spotify, Deezer, YouTube Music atď.) a ako download na Bandcamp profile Analogrunnera ako aj na stránkach Deadred Records. Album Echo Cube, ktorého je Autism Hymn súčasťou, vyjde 22. apríla 2022. 

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Deadred Records poskytla Natália Husárová. Správu sme upravili.