Hlavná stránka

>

Správy

>

Amerika spieva: Trio Pospiš/Nikitin/Sillay predstavuje pôsobivý klip z New Yorku

Amerika spieva: Trio Pospiš/Nikitin/Sillay predstavuje pôsobivý klip z New Yorku

23.04.2018 - 11:00 | redakcia

Slovensko-americká zostava, newyorské štúdio, poézia Walta Whitmana a slovenčina. Hudobná trojica Robert Pospiš, Nikolaj Nikitin a Martin Sillay prichádza s prvým singlom z pripravovanej novinky Spev tebe. Režisérom, scenáristom a kameramanom videoklipu je filmár Peter Javor, ktorý s hudobníkmi absolvoval celé nahrávanie.


Album Spev tebe, ktorý vznikol ako pocta básňam velikána americkej poézie Walta Whitmana, nahrávala trojica Pospiš/Nikitin/Sillay v newyorskom štúdiu The Samurai Hotel Recording Studio. "Asi pred dvoma rokmi sa mi dostala do rúk kniha Walt Whitman - Spev o mne. Ohromila ma hudobnosť jeho poézie. To bol prvý impulz. Vedel som, že môže fungovať ako brána k silným piesňam. Bez toho, aby sme sa vybrali do New Yorku, by to bola úplne iná nahrávka. Chceli sme zachytiť vzduch, ktorý dýchal aj Walt Whitman," komentuje vznik konceptu pripravovaného albumu spevák, textár a producent Robert Pospiš.

Videoklip k prvému singlu Amerika spieva stojí na atmosférických záberoch z newyorských ulíc, záberoch z nahrávacieho štúdia aj z cesty do legendárneho Woodstocku. "Som rád, že sa nám podarilo preniesť kúsok pravdivej Ameriky bez pozlátka domov na Slovensko. Walt Whitman písal o skutočných ľuďoch a o reálnom živote. Z toho vychádza aj hudba a na tom som postavil aj videoklip," reflektuje vznik videoklipu jeho režisér Peter Javor.

Už samotná skladba poslucháča prenesie na miesto, kde ľudia naozaj žijú hudbou, každý po svojom. Pokojné, pohodové tempo, absolútne nadčasový zvuk a nástroje i spev v dokonalej harmónii s textom oslavujúcim obyčajných ľudí. Ako pieseň vznikla? "Všetci spolu. Naraz. Bez overdubov, opráv a iných špekulácií. Skladba Amerika spieva, tak ako ju počujete v klipe, vznikla na jeden spoločný take v nádhernom štúdiu The Samurai Hotel Recording Studio v newyorskej Astorii. Je to ten najväčší možný old school. Presne tak, ako sme chceli," uviedol singel Robert Pospiš.


Hudobná prepojenosť

Slovenskí hudobníci si na svoj najnovší album pozvali oceňovanú speváčku Hanku Gregušovú (alias Hanku G) a prominentných zaoceánskych hostí. Práve bratislavská rodáčka, ktorá žije v New Yorku, pomohla sprostredkovať spoluprácu s trojicou elitných amerických hudobníkov. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander patria k výrazným menám hudobnej scény, hrali s hviezdami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson.

Nahrávka venovaná poézii Walta Whitmana stála už od začiatku na prirodzenej muzikalite všetkých zúčastnených. "Som úprimne hrdý na to, ako sme dokázali uchopiť takú náročnú tému. Spolupráca s Nikolajom trvá už niekoľko rokov. Hudobne sme na seba veľmi napojení. Hanka do tohto vzťahu zapadla bez najmenších problémov. To isté si trúfam povedať aj o americkej časti našej kapely," opisuje Robert Pospiš priebeh nahrávania. Náročný preklad poézie Walta Whitman predtým zveril slovenskému poetovi a prekladateľovi Martinovi Solotrukovi. Spolu s albumom tak vznikol aj nový preklad stále vyhľadávanej tvorby amerického básnika.

Prečítajte si tiež: Nikitin, Pospiš, Sillay a Gregušová nahrávajú v New Yorku výnimočný album

Nahrávka Pospiš/Nikitin/Sillay - Spev tebe vyjde koncom mája vo vydavateľstve Real Music House. Realizáciu albumu podporila SOZA a jeho vydanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. "Tešíme sa na reakcie poslucháčov. Myslím si, že táto nahrávka si zaslúži pozornosť každého fanúšika americkej a slovenskej hudby," uzatvára Martin Sillay.

Redakciu Hudba.sk informoval za Real Music House Robert Pospiš. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Real Music House


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti