Hlavná stránka

>

Správy

>

1. Máj - Deň zatvorených ateliérov 2021 predstaví kultúrnych robotníkov online

1. Máj - Deň zatvorených ateliérov 2021 predstaví kultúrnych robotníkov online

23.04.2021 - 13:00 | redakcia

Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka počas celodenného streamu odpremiéruje archívne zábery i nové relácie, predstaví ateliéry aj vynovený park pod Palmou a prinesie hudbu, detské divadielko aj diskusiu o budúcnosti kultúrnych pracovníkov 21. storočia.


Virtuálni návštevníci sa môžu tešiť na živé vstupy zo štúdia NCTV (televízny projekt Novej Cvernovky). Online prehliadka predstaví - tak ako každý rok - rôznorodú prácu ľudí z ateliérov: maliarov/ok, návrhárov/ok, architektov/iek či tlačiarov/ok. Areálom prevedie programová riaditeľka Paula Poštolková a PR manažérka Simona Papšová.

Diváci budú mať unikátnu možnosť pozrieť si po prvýkrát dokument Suť na Park, ku ktorému v štúdiu viac porozpráva Lucia Luptáková z Nadácie VÚB. Hlavný partner živej kultúry v Novej Cvernovke pomohol premeniť stavebnú suť na nový verejný park na Račianskej ulici (viac na www.sutnapark.sk). Súčasťou parku je aj 24 nových stromov, ktoré Nová Cvernovka vysadila s podporou Hlavného mesta Bratislavy, Veľvyslanectva Holandského kráľovstva a Španielskeho veľvyslanectva na Slovensku v rámci iniciatívy 10000stromov.sk.

Režisérom prvomájového vysielania bude Matwe Kaščák - hudobný dramaturg kultúrneho centra Nová Cvernovka, ktorý má na starosti aj rozbiehajúcu sa NCTV. "Pripraviť celodenný stream je výzva, obzvlášť v priestore, akým je Nová Cvernovka. Chystáme špeciálne diely našich pravidelných relácií na NCTV, natáčame ateliéry, ľudí, divadlo, uvedieme aj spot a rôzne audiovizuálne prekvapenia."

Hlavná diskusia otvorí tému budúcnosti kultúrneho a kreatívneho priemyslu 21. storočia, kultúrnej ekológie a Nového európskeho Bauhausu - medzinárodnej iniciatívy, ktorá spája udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít aj investícií. Okrem toho privítajú moderátorky v štúdiu na rozhovoroch viacero zaujímavých hostí. Braňo Čavoj porozpráva o plánoch a projektoch Nadácie Cvernovka. Michal Janák porozpráva o práci architekta v ateliéri Plural. O divadle v Novej Cvernovke povie viac dramaturgička Janka Smokoňová a z Platformy pre súčasný tanec dorazí Soňa Kúdelová.

Kristína Uhráková z ateliéru Pressink a Michal Líner z ateliéru Časopriestor prezradia, v čom spočívala ich práca - grafickej dizajnérky a fotografa - na knihe Nepredať! Zveľadiť!, ktorú Nadácia Cvernovka nedávno vydala v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom. Súčasťou vysielania bude aj špeciálne vydanie History Kabinetu, ktoré priblíži, ako vznikol Sviatok práce. Michal Havran a jeho hosť odhalia, ako sa menil význam tohto štátneho sviatku, ktorý má pre mnohých aj dnes ideologický charakter. Pravidelný formát Čau o piatej vydavateľstva KK Bagalu tento rok predstaví dielo ďalšieho slovenského autora. Herec Juraj Hrčka predčíta úryvok z doposiaľ nevydanej knihy Ballu.


Tohtoročný program prvomájových zatvorených ateliérov nezostane virtuálnym  návštevníkom nič dlžný ani hudobne. Odpremiérujú nové interveNCie - umelecké vystúpenia z netradičných priestorov Novej Cvernovky. Blame Your Genes zahrá z internátnej kuchyne, Alice Volf pri bistre Dvanásť duší, a hardcorová kapela Kultúra smrti v unikátnom setupe v hlavnej sále. V spolupráci s ateliérom Atom predstavia svoj nový album Eremen & Petijee v rámci listening session s Joeom Trendym. Záver streamu preberie Nočná, ktorá bude až do rána spríjemňovať online svet súčasným technom a rôznorodou tanečnou elektronikou.

Aj tentokrát sa budú diváci môcť zapojiť cez sli.do pomocou hashtagu #1MAJ alebo prostredníctvom originálneho kvízu 2.0 na Facebooku, v ktorom si Nová Cvernovka otestuje vedomosti svojich skalných fanúšikov.

Celodenný live stream bude možné sledovať na online platformách Novej Cvernovky - Youtube.com/novacvernovka a Facebook.com/novacvernovka.

Facebook event

Fungovanie kultúrneho priestoru môžete podporiť kúpou lístka bez miestenky. Viac info o podujatí nájdete na oficiálnom webe novacvernovka.eu.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Novej Cvernovky Nikola Sadloňová. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti