Hlavná stránka

>

Správy

>

Viva Musica! predstaví Holanďana Joepa Bevinga aj český jazzový album roka

Viva Musica! predstaví Holanďana Joepa Bevinga aj český jazzový album roka

Zdroj: Rahi Rezvani / Jan Vala
23.05.2022 - 11:30 | redakcia

Najväčší letný medzinárodný festival klasickej hudby na Slovensku si pre svojich návštevníkov pripravil ďalšie dve koncertné lahôdky. V auguste na festivale Viva Musica! vystúpi jeden z najpočúvanejších klaviristov súčasnosti Joep Beving z Holandska a česká klaviristka a skladateľka Nikol Bóková uvedie v koncertnej premiére kritikmi oceňovaný autorský album Prometheus.


Veľkým augustovým ťahákom festivalu Viva Musica! je holandský klavirista a skladateľ Joep Beving, ktorý na Slovensku vystúpi po prvýkrát. Jeho kariérna cesta je cestou snov – od neznámeho klaviristu až po hviezdu Spotify. Cez playlisty "Calming Vibes" a "Peaceful Piano" sa Joepova hudba z debutového albumu Solipsism (2015), ktorý si po odmietnutí vydavateľa vydal sám, dostala k miliónom poslucháčom hľadajúcim, podobne ako on, pokoj v duši.

Charakteristický zvuk jeho klavíra sa napokon dostal aj do uší A&R manažéra hudobného labelu Deutsche Grammophon, ktorý ho započul pri návšteve svojho obľúbeného baru v Berlíne. Popredné svetové klasické vydavateľstvo okamžite ponúklo Joepovi zmluvu na nahratie ďalších albumov. Beving sa následne rozhodol opustiť prácu v marketingovej firme a začal sa venovať hudbe naplno. "Nikdy som sa nevidel ako umelec. Cítil som to vo vnútri, ale nikdy som sa tak neodvážil vidieť, nieto ešte ako skladateľ. Robím len hudbu, ktorú rád počúvam," prezradil o sebe skromne Joep.


Slovenskému publiku hudobník predstaví svoj najnovší album Hermetism, ktorý je o hľadaní krásy a rovnováhy v živote. Vo svojom pátraní po kráse Beving skúma starovekú filozofiu a zároveň vzdáva hold mestu Paríž, ktoré je preňho symbolom a metaforou západnej civilizácie.

Nový album vznikal počas obdobia pandémie, v období strachu a narastajúcej polarizácie v spoločnosti a spája v sebe melanchóliu s víziou nádeje v lepšie časy. "Vo všetkom tom šialenstve nedávnej doby bol tento album tým, k čomu som sa neustále vracal. V istom zmysle bol mojím vlastným liekom na pandémiu,"  vysvetľuje Beving. Jeho sólový koncert sa uskutoční 18. augusta o 20:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.


Oceňovaný album zaznie naživo prvýkrát

Druhou augustovou festivalovou lahôdkou je vystúpenie čerstvej držiteľky ocenenia Anděl a víťazky ankety Českého rozhlasu Jazz. Nikol Bóková takisto zahrá prvýkrát naživo pred slovenským publikom, zároveň to bude absolútna koncertná premiéra jej úspešného nového albumu. Česká klaviristka a skladateľka, ktorá už ako deväťročná mala možnosť si zahrať s Janáčkovou filharmóniou, je nielen výnimočnou interpretkou vo svete klasickej hudby, ale aj jednou z najtalentovanejších autoriek na súčasnej jazzovej scéne. Vo svojej tvorbe čerpá zo svojho pôvodného klasického hudobného vzdelania a originálne v nej prepája prvky jazzu, klasickej hudby, ale aj popu a minimalizmu.

V priebehu troch rokov nahrala Nikol tri štúdiové albumy – Inner Place (2019), Unravel (2020) a Prometheus (2021), a práve posledný menovaný zaznie v exkluzívnej koncertnej premiére na festivale Viva Musica!. "Prometheus je na svete už rok, a napriek tomu na svoje prvé koncertné uvedenie ešte len čaká. Mám veľkú radosť z toho, že sa s touto príležitosťou môže spojiť tak krásny festival ako Viva Musica!. Od Promethea počas večera pôjdeme ešte dvomi smermi – späť do histórie, k hudbe Rachmaninova, Liszta a Bacha, a tiež opačným smerom – do budúcnosti, k hudbe môjho nového albumu Elements, ktorý ešte len vyjde. Veľmi sa teším," prezradila o koncerte Nikol Bóková.


Počas vzniku albumu Prometheus sa Nikol musela vysporiadať s náhlou stratou svojho otca. Hudba sa stala jej útočiskom a všetky skladby na albume, vrátane titulnej piesne Prometheus, za ktorú získala ocenenie OSA v kategórii Najlepšia jazzová skladba roka, odkazujú práve na zážitky, príbehy a spomienky spojené s odchodom jej milovanej osoby.

Koncertné uvedenie albumu Prometheus sa uskutoční 11. augusta o 20:00 na Nádvorí Starej radnice. Spolu s Nikol sa na pódiu predstaví hviezdna zostava hudobníkov, ktorá oceňovaný album aj nahrala – Radek Baborák (lesný roh), David Dorůžka (gitara), Jaromír Honzák (kontrabas) a Michał Wierzgoń (bicie).


Viva Musica! festival 2022 sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra na rôznych miestach v Bratislave. Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy. Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnej stránke festivalu vivamusica.sk.

Prehľad doteraz zverejnených koncertov 18. ročníka Viva Musica!:

23. 6., (20:00) - Veľký evanjelický kostol – Jakub Józef Orliński & II Pomo d’Oro: Facce d’amore
1. 7. (19:30) - Sad Janka Kráľa – Vivaldi/Candotto: For Seasons (composed by climate data) – Mari Samuelsen, Slovenská filharmónia, Kevin Griffiths (vstup voľný)
6. 7. (20:00) - Námestie pri Eurovea – Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny (vstup voľný)
14. 7. (20:00) - Slovenský rozhlas – Pianographique
21. 7. (20:00) - Veľký evanjelický kostol – Kučerová & Lapšanský 
11. 8. (20:00 - Nádvorie Starej radnice – Nikol Bóková: Prometheus
18. 8. (20:00) - Slovenský rozhlas – Joep Beving: Hermetism

Ďalšie koncerty bude festival zverejňovať postupne. Priebežne aktualizované novinky a všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke www.vivamusica.sk.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu Marek Kučera. Správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti