Hlavná stránka

>

Správy

>

Erykah Badu chce zbiť will.i.ama, Black Eyed Peas si v klipe "požičali" jej nápad

Erykah Badu chce zbiť will.i.ama, Black Eyed Peas si v klipe "požičali" jej nápad

23.07.2015 - 14:00 | Marek Majzon

Pri príležitosti 20. výročia vzniku pôvodne rapovej, neskôr "hip-popovej" formácie Black Eyed Peas vydala trojica nový singel. Jeho vizuál však priveľmi nápadne pripomína videoklip z dielne speváčky Erykah Badu. Tá si z celej kauzy robí len žarty a na Facebooku vyzvala frontmana Will.i.ama na "férovku".


Black Eyed Peas oslavujú výročie krádežou vizuálneho konceptu. Dvadsať rokov fungovania na hudobnej scéne podčiarkujú videoklipom k singlu Yesterday, v ktorom zámerne nefiguruje speváčka Fergie, pretože tá sa k trojici zakladajúcich členov (will.i.am, apl.de.ap a Taboo) pridala neskôr. Hudobne tak ide o spomienku na hip-hopové začiatky formácie v 90-tych rokoch a vizuál zobrazuje raperov v obchode s platňami. Ich obaly ožívajú a umelci, ktorých by mali zobrazovať, sú nahradení práve členmi Black Eyed Peas.

Pocta alebo krádež?

Ako to však už býva u will.i.ama zvykom, opäť čelí obvineniam z plagiátorstva. V tomto prípade sa o slovo prihlásila soulová a R&B speváčka Erykah Badu. Tá tvrdí, že koncept videa naozaj výrazne pripomína ten jej z roku 2008 ku skladbe Honey. Za klip k tomu singlu dokonca v tom istom roku získala cenu MTV Video Music Award v kategórii Najlepšia réžia. O režisérsku stoličku sa pritom delila s Chrisom Robinsonom.

"Myslím, že si Black Eyed Peas tak trochu požičali moje video. Zbijem will.i.ama. Ja som napísala a režírovala túto vec. Získala som cenu za najlepšiu réžiu na VMA. Takže tomu aj rozumiem. Pasha Shapiro (režisér videa, pozn. red.), som ohromená. Napriek tomu, máte milé video," zavtipkovala Badu na Facebooku, pričom možno tušila, že sa hudobné médiá kauzy chytia. Bez oficiálneho vyjadrenia kapely sa dajú viesť len dohady, či chceli interpretke vzdať hold napodobnením jej videa alebo len nemali iný nápad a dúfali, že si to nevšimne. Čo je však dosť naivná predstava.

Porovnajte si predmetné videoklipy:


Od spolužiakov zo strednej k veľkej rodine

Skupina Black Eyed Peas pôvodne vznikla v roku 1988 ako projekt spolužiakov will.i.ama a apl.de.apa, ku ktorým sa pridal ich priateľ Dante Santiago. Nazvali sa Atban Klann a mali pripravený debutový album Grass Roots. Ten však nikdy neuzrel svetlo sveta, pretože majiteľ vydavateľstva Ruthless Records, raper Easy-E z legendárnej formácie N.W.A, vo veku 31 rokov zomrel na AIDS. 

Následne na to vo formácii nahradil Santiaga nový člen Taboo a premenovali sa na Black Eyed Peas. Debutovali v roku 1998 albumom Behind the Front a v čase, keď na západnom pobreží USA vládol gangsta rap, zaujali kritikov uvedomelými textami a koncertovaním so živou kapelou. Prelom v ich kariére prišiel albumom Elephunk (2003), keď sa k triu pridružila speváčka Fergie. Tá zotrvala až do zatiaľ posledného albumu The Beginning (2010). Osláv 20. výročia sa však nezúčastňuje, pretože, ako sama povedala, nie je to jej záležitosťou.

Interpreti hitov Where Is The Love, Shut Up, I Gotta Feeling alebo Don't Stop The Party naposledy spolu vystúpili ako štvorica v roku 2011. Podľa will.i.ama však držia spolu a navzájom podporujú, aj keď pracujú na sólových projektoch. "Stále sme jedna veľká rodina. Práve teraz nahrávame album, ktorý vydá Fergie. Znie skvelo. Boli sme s ňou v štúdiu minulý týždeň a budeme tam s ňou aj počas nasledujúceho týždňa, aby sme dokončili jej nový sólový projekt," vyjadril sa 40-ročný raper a producent pre agentúru Reuters.

Autor: Marek Majzon (zdroj: Hiphopdx.com)
Foto: Youtube


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti