Hlavná stránka

>

Správy

>

Hrana znovu zazvoní. Na vinyle aj v Starej tržnici s "novou" hudbou Brezovského

Hrana znovu zazvoní. Na vinyle aj v Starej tržnici s "novou" hudbou Brezovského

23.09.2015 - 10:00 | redakcia

Už 3. novembra sa začne písať nová kapitola hudobnej tvorby Mareka Brezovského. Na koncerte v Starej tržnici v Bratislave zaznejú skladby z chystaného druhého albumu s jeho hudobnými nápadmi. V ten večer sa predstaví aj séria tričiek, pokrstí sa troj-DVD Hrana a koncert bude predzvesťou dlhoočakávanej vinylovej verzie kultového albumu.


Nový album vzniká s viacerými výbornými hudobníkmi pod vedením spoluautora a producenta Hrany Oskara Rózsu, o texty sa postarala Marekova sestra Mirka Brezovská. "Je to jedenásť skladieb, ktoré Marek nahrával v priebehu asi štyroch rokov medzi šestnástym a dvadsiatym rokom svojho života. Je to čistý, esenciálny Marekov pesničkový materiál aj s textovými náznakmi," hovorí Oskar Rózsa.

Na novembrovom koncerte budú Rózsu na pódiu sprevádzať s Martin Valihora, Vlado Šarišský a Marek Minárik. Hudobné zážitky podporí live maľovanie Mareka Ormandíka, ktorý vytvoril aj artwork vinylu vychádzajúceho tento rok. Viac prezradil Oskar: "Vymyslel som projekt desiatich výtvarníkov, ktorí sa slobodne vyjadria na tričká inšpirovaní Marekom a jeho hudbou. Vinyl pôvodného albumu Hrana vyjde v limitovanej sérii 500 kusov, ku ktorému Marek Ormandík vytvoril nový artwork. Je to nádherné."

Pozrite si videorozhovor s Oskarom s ukážkami "novej" hudby Mareka Brezovského:


Začína nová kapitola

Marek Brezovský bol hudobný skladateľ a klavirista, ktorý patril medzi najväčšie talenty slovenskej hudby. Zomrel 22. júna 1994 ako 20-ročný na predávkovanie heroínom. Už ako tínedžer písal skladby s mimoriadne silnou výpovednou hodnotou - na jednej strane umelecky vycibrené, na druhej strane bezprostredne živelné. Niektoré odrážajú pocity človeka zomknutého v putách závislosti, iné sú skôr energické či sympaticky drzé, no všetky sú svojím spôsobom nadčasové. Album Hrana vznikol na podnet Oskara Rózsu, ktorý sa v roku 1999 po prekonaní vlastnej drogovej závislosti rozhodol z archívov svojho kamaráta Brezovského povyberať skladby, naspievať jeho party a nahrať podklady so známymi inštrumentalistami.

Pred štyrmi rokmi sa s Hranou predstavili na festivale Viva Musica! a rok na to sa začalo úspešné turné. Vlani prišiel do kín dokument Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom. Na Vianoce sa konal rozlúčkový koncert s projektom Hrana, pre obrovský záujem sa pridalo ešte jedno vystúpenie. Hudobný odkaz Mareka však čaká nová kapitola. Marekov otec Ali Brezovský vytvoril pre nový album výber skladieb, ktoré načrtol jeho syn Marek. Partitúr sa opäť chytil Oskar a momentálne nahráva s viacerými hudobníkmi tieto skladby, ku ktorým píše texty Marekova sestra Mirka. Album vyjde na budúci rok.

Film Hrana vyjde ako troch DVD obsahujúcich celovečerný dokument Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom, Hrana Rockumentary, ktorý dokumentuje koncertné turné Hrana tour 2011, a kompletný záznam bratislavského koncertu v rámci tohto turné. Pripomeňte si ho zatiaľ prostredníctvom našej reportáže a tešte sa na výnimočný koncert, ktorý sa uskutoční v utorok 3. novembra v Starej tržnici.

Všetky podrobnosti nájdete na úplne novej webstránke projekthrana.sk.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka koncetu Zuzana Lobotková.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti