Hlavná stránka

>

Správy

>

Jesenné džezáky sa sťahujú do Refinery Gallery a prinesú svetové hviezdy

Jesenné džezáky sa sťahujú do Refinery Gallery a prinesú svetové hviezdy

23.09.2021 - 09:30 | redakcia

Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist – to sú headlineri tohtoročných Bratislavských jazzových dní, ktoré sa uskutočnia od 22. do 24. októbra po prvýkrát v bratislavskej Refinery Gallery. Jednodňové vstupenky aj permanentky sú už v predaji.


V prvý festivalový večer, piatok 22. októbra, sa fanúšikovia môžu tešiť na Avishai Cohen Trio, ktorého líder patrí medzi najlepších jazzových kontrabasistov sveta. Izraelský hudobník začínal svoju hudobnú kariéru v kapele Chicka Coreu, neskôr si zahral aj s ďalšímí legendami hudobnej scény ako sú Bobby McFerrin, Roy Hargrove alebo Herbie Hancock. V jeho tvorbe cítiť hudobné vplyvy stredného východu v kombinácii s izraelskou hudbou, v klasickej či nu jazzovej podobe. Do Bratislavy pricestuje Avishai Cohen so svojím triom a počas koncertu odohrajú hudbu z ostatného albumu Arvoles (2019), ale aj skladby, ktoré ešte len čakajú na vydanie. 

 
Jeden z najväčších jazzových objavov posledných rokov z Veľkej Británie Nubiyan Twist sa na Slovensku premiérovo predstaví v sobotu 23. októbra. Desaťčlennú future jazz formáciu, ktorá bohato využíva hypnotické rytmické prvky africkej hudby a dubu, dal dohromady multiinštrumentalista a producent Tom ExcellStretli sa v nej excelentní hudobníci, speváci a producenti, ktorí vo svojej hudbe, aj za pomoci štvorčlennej dychovej sekcie, geniálne miešajú jazz, afrobeat, hip-hop, soul aj tanečnú hudbu

O Nubiyan Twist sa hovorí ako o prvoligovej hviezde britského afro-jazzu a svoje postavenie na scéne skupina potvrdila aj druhým albumom Jungle Run a fantastickými koncertami s hviezdami ako De La Soul, Robert Glasper či Hot 8 Brass Band a Quantic. Koncert Nubiyan Twist bol pôvodne plánovaný na Jarné džezáky 2020. Kvôli pandémii a lockdownu však musel byť zrušený. Fanúšikovia, ktorí mali zakúpené vstupenky na spomínaný koncert, ich môžu využiť teraz – sú platné ako jednodňové vstupenky na tento festivalový deň.


Fenomenálny gitarista Mike Stern je miláčikom slovenských fanúšikov a jeho koncerty sú vždy beznádejne vypredané. Na Bratislavských jazzových dňoch 2021 vystúpi s formáciou Bill Evans Band v nedeľu 24. októbra. Stern začínal v kapele Blood, Sweat & Tears a u Billyho Cobhama. Od roku 1981 hral niekoľko rokov po boku Milesa Davisa. Potom nasledovalo Sternovo turné s geniálnym basgitaristom Jacom Pastoriousom. Výpočet jeho hviezdnych spoluprác pri týchto menách len začína, v dlhom zozname jeho hudobných parťákov sú aj mená ako Marcus Miller, Mino Cinelu, Richard Bona, Anthony Jackson, Victor Wooten, Roy Hargrove a mnoho ďalších.

Na džezákoch bude Mike Stern koncertovať s kapelou saxofonistu Billa Evansa. Tento talentovaný Američan začínal po boku Milesa Davisa, bol tiež členom Mahavishnu Orchestra a Elements. Dvojicu hviezdnych hudobníkov bude sprevádzať Tom Kennedy na basgitare a Nicolas Viccaro na bicích. 


Takýto hviezdny line-up je v aktuálnej pandemickej situácii výnimočný. Aj Bratislavských jazzových dní sa však dotkli pandemické obmedzenia, kvôli ktorým sa sťahujú do Refinery Gallery.

"Vzhľadom k situácii a kultúrnemu semaforu, ktorý limituje počet návštevníkov kultúrnych podujatí sme presunuli festival do menších priestorov a koncerty budú na jednom pódiu. Každý večer budú koncertovať tri skvelé kapely či formácie," prezradil riaditeľ festivalu Pavel Daněk. "O Pódium mladých talentov, na ktoré sme veľmi hrdí a ktoré každoročne prinesie skvelé koncerty mladých slovenských hudobníkov, však fanúšikovia ochudobnení nebudú. Čoskoro zverejníme informácie na prihlasovanie súťažiacich aj detaily, kde a kedy budú koncerty," dodáva organizátor.

Ďalšie mená tohtoročného lineupu budú odhalené čoskoro. Kompletné informácie o programe a vstupenkách sú na oficiálnom webe Bratislavských jazzových dní www.bjd.sk. Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.  

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka festival Silvia Turnerová. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti