Hlavná stránka

>

Správy

>

Makar Čudra potvrdzuje vydarený návrat trojskladbovým EP Späť pri živote

Makar Čudra potvrdzuje vydarený návrat trojskladbovým EP Späť pri živote

23.11.2020 - 12:00 | Patrik Marflák

Legenda slovenského heavy metalu z 80. rokov Makar Čudra v prvej polovici tohto roka ohlásila návrat na hudobnú scénu po šiestich rokoch a vydala kompiláciu Makar Čudra 1987-2014, ktorá mapuje celú jej minulú tvorbu. Vynovená zostava však nechce zostať len pri starých flákoch, čo dokazuje čerstvo vydanou EP nahrávkou.


Novinka s názvom Späť pri živote vyšla vo vydavateľstve Mars Group na CD aj v digitálnej podobe. EP obsahuje tri úplne nové skladby, ktoré kapela nahrala v štúdiu Shaark v juhomoravskom meste Bzenec v zostave: Ivan "Mr. Makar Čudra" Kutný (sólová gitara, vokály), Harvey Havran (sólový spev), Rado Nedbálek (sólová gitara, vokály), Vlado "VH-One" Harasník (basová gitara, vokály) a Marek "Marc B.K." Kučera (bicie nástroje, vokály).

Prečítajte si tiež: Makar Čudra po 30 rokoch: Stále rovnako verní metalu, no predsa iní a modernejší


Celá nahrávka sa nesie vo svižnom tempe s valivou energiou ostrých gitár, ktorá rozhýbe každého metalového fanúšika. Témy skladieb prezrádzajú už samotné názvy Karty s diablomHriešnik a 1916. Všetky tri sú postavené na večnej fascinácii metalových hudobníkov symbolmi zla, pričom trojka je inšpirovaná bezútešnosťou zákopových bojov v I. svetovej vojne.

Aj hudobne majú skladby veľa spoločného, každá je však originálna svojou štruktúrou a zvukom. Kým otváračka stavia na častých dynamických zmenách so striedaním intenzity spevu aj tempa, Hriešnik ponúka tradičnejšiu formu s dlhšími slohami, veľkým refrénom a výraznejšou gradáciou.


Vrcholom je záverečný kus, ktorý obe tieto polohy kombinuje. Celé to pritom vkusne a efektívne dopĺňajú zborové spevy a inštrumentálne medzihry, ktoré sú silnou stránkou kapely. Za všetko hovorí finále piesne 1916, ktoré je skvostným vyvrcholením nahrávky. Nie je ťažké si predstaviť, ako dobre bude znieť spolu s vokálnou podporou fanúšikov na koncertoch.

Ak bol niekto pri správe o návrate legendy, ktorá svoje najlepšie časy zažila pred 30 rokmi, skeptický, táto trojica nových piesní ho presvedčí, že na pochybnosti nie je dôvod. Makar Čudra je späť vo vynikajúcej forme.


CD Späť pri živote si môžete objednať cez kontaktný formulár na oficiálnom webe kapely. V elektronickej podobe ho nájdete na všetkých streamingových službách aj na Youtube.

Autor: Patrik Marflák
Foto: archív skupiny


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti