Po uhrančivých singloch L.gain a Polaroid vydáva slovenské duo Waterbased tretí a posledný, ešte osobnejší singel Nothing. Melancholická nálada odráža text piesne, ktorý vysvetľuje speváčkin čiastočný odstup od ľudí a jej ťažkosti vidieť samú seba v pozitívnom svetle.

"Skladbu som zložila na gitare 1. mája 2021 neskoro večer. Najprv som si naozaj myslela, že z nej nič nebude, až kým mi Ľubo nepovedal, že sa mu páči. Začali sme sa jej viac venovať, nahrala som tam môj prvý synťák. Keď som neskôr napísala text do bridge pasáže - If I wasn't me what would I tell her - celé mi to do seba zapadlo. Čo by som povedala keby som seba samú stretla na ulici, čo by som si o nej pomyslela, boli by sme kamošky? Nothing sa pre mňa stala útočiskom, pomáha mi, keď mám úzkosti, spomalí mi tok myšlienok a dýchanie," hovorí o novom singli speváčka a skladateľka Júlia "Julls" Mihályiová.

V rámci spolupráce s producentmi Jonatánom Pastirčákom (Isama Zing) a Ondřejom Mikulom (Aid Kid) sa skladba zdynamizovala a zrytmizovala. Vo finálnej podobe skladba prekvapí a zaujme úprimným, zraniteľným textom. Vychádza spolu s videoklipom natočeným v sychravý deň na pláži Badalona v Španielsku. Počasie a čiernobiely efekt umocňujú význam skladby. Za réžiou minimalistického vizuálu stojí samotná autorka a interpretka piesne.

"Pre túto skladbu som chcela niečo naozaj jednoduché a úprimné, bez prikrášľovania. Aj preto som si na seba dala tepláky a bundu, presne tak, ako som to robila, keď som bývala v Kodani a chodila sa sama prechádzať na pláž," dodáva Julls.

Waterbased je slovenské duo v zložení Julls Mihalyiová a Ľuboslav Krajňák. Pôsobia v Prahe a vo svojej tvorbe spájajú "krásu a tŕnie" – nežnosť a intimitu ľudskosti s vnútorným výbuchom pocitov. Projekt bol v roku 2020 nominovaný v kategórii Objav roka na Radio_Head Awards. Český magazín Full Moon v roku 2021 Waterbased medzi 11 nádejí zo Slovenska. Svoju hudbu už stihli odprezentovať na festivaloch ako je slovenský SHARPE, česká Beseda u bigbítu alebo Takt v Srbsku.

Po dvojročnej práci a odohratých koncertoch prichádzajú na jar 2023 s debutovým albumom Silent Regions. Nahrávka prinesie texty písané z miesta nepokoja, z miesta, ktoré hľadá identitu a spochybňuje isté črty spoločnosti. O výrazný sound design nahrávky sa postarala dvojica oceňovaných producentov Isama Zing a Aid Kid. Výsledkom je originálne hudobné trenie žánrov dream/art pop, noise a trip-hop. Prvé single z albumu Silent Regions L.gain a Polaroid vyšli koncom roka 2022 na všetkých digitálnych hudobných platformách.

Album Silent Regions vychádza už o pár dní, 28. marca, na všetkých streamingových platformách. Na 12" vinyle ho na trh uvádza slovenské vydavateľstvo Deadred Records. Za mastrom nahrávky stojí Tomáš Karásek zo štúdia Gargle and Expel. Vinylovú verziu albumu je možné zakúpiť v predpredaji v limitovanej splatter edícií a v štandardnej modrej farbe na stránkach vydavateľstva. Autorom fotky na obálke albumu je slovenský fotograf RYON, o grafickú úpravu sa postaral Ľuboslav Krajňák

Duo nahrávku predstaví na jarnom turné po slovenských a českých mestách spolu so známym českým duom Khoiba. Waterbased nedávno rozšírili svoju koncertnú zostavu, už teraz ich môžete vidieť hrať spolu s bubeníkom Johnom Clardym z americkej kapely Tera Melos.

Redakciu Hudba.sk informovala Zuzana Kernová z Not An Agency. Správu sme upravili a doplnili. Novinky dua Waterbased môžete sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.